Справа № 535/857/21
Провадження № 2/535/280/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2021 року смтКотельва
Котелевський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Мальцева С.О.,
за участю секретаря судових засідань Білик Н.О.,
розглянувши у підготовчому засіданні в смтКотельва Полтавської області справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (адреса місцязнаходження: вул. Центральна,36, с.Велика Рублівка Полтавського району Полтавської області) про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини; -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Свої вимоги мотивує тим, що він є двоюрідним племінником (по лінії батька) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Опішнянською селищною радою Зіньківського району Полтавської області 06.12.2010 року.
Відповідно до довідки за №2147, виданої Опішнянською селищною радою Полтавського району Полтавської області вбачається, що останнє місце реєстрації ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , було зареєстровано в с.Міські Млини Полтавського району Полтавської області. На момент смерті по місцю реєстрації була зареєстрована одна.
Спадкове майно після смерті двоюрідної тітки позивача складається з: земельної ділянки площею 3,68 га, яка розташована на території Малорублівської сільської ради Полтавського (Котелевського) району Полтавської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 5322282500:00:004:0037, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 417680, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500259 від 09.02.2006 року.
18 червня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Зіньківського районного нотаріального округу Полтавської області Піскун А.Ю. з питанням заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті двоюрідної тітки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Приватним нотаріусом позивачу було роз`яснено, що згідно вимог ст.1272 ЦК України позивач вважається таким спадкоємцем, що пропустив шестимісячний строк, встановлений законодавством для прийняття спадщини та не прийняв її, оскільки заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору в установлений законом строк не подав та на момент смерті тітки зареєстрований зі спадкодавцем не був.
До того ж було неможливим видати йому свідоцтво про право на спадщину за законом на підставі ст.1265 ЦК України, оскільки родинний зв`язок між ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 , двоюрідним племінником померлої, не встановлений.
А тому позивачу було роз`яснено його право звернутися до суду з питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, та із заявою про встановлення факту родинних відносин, про що свідчить лист за №02-14/100 від 23.06.2021 року.
Відсутність документів, які б підтверджували родинні відносини між ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 , двоюрідним племінником померлої, пояснюється тим, що на даний час збереглись лише його свідоцтво про народження та наявна інформація про народження ОСОБА_2 й її свідоцтво про шлюб, натомість запис акту про народження на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (його батька) не виявлено, про що свідчить лист за № 2010/30/76/21/СЛВ, наданий Котелевським відділом ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 27.05.2021 року. У зв`язку з тим, що двоюрідна тітка померла, а актового запису про народження його батька не виявлено, позивач не може іншим шляхом, а тільки подачею заяви до суду, встановити його родинні відносини з нею.
Факт рідства позивача з ОСОБА_2 підтверджується наступними доказами: заповітом, посвідченим приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Соломко З.В. 12.08.2006 року, зареєстрованим в реєстрі за №1315, згідно якого його двоюрідна тітка заповіла позивачу все належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на момент смерті; довідкою за №102, наданою виконавчим комітетом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області 19.07.2021 року та витягом з записів погосподарської книги № 20 1947-1949 роки Лихачівської сільської ради Котелевського району Полтавської області за змістом яких вбачається, що за адресою: с. Лихачівка рахується домоволодіння за гр. ОСОБА_5 , 1897 р.н. До складу сім`ї входили: дружина- ОСОБА_6 , 1896 р.н., та син - ОСОБА_4 , 1936 р.н. фотографіями з сімейного архіву (а.с.25-26).
Встановлення факту родинних відносин має суттєве значення для оформлення його спадкових прав як спадкоємця за законом п`ятої черги та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Що ж стосується пропуску шестимісячного строку встановленого для прийняття спадщини, то слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини.
Поважність пропуску строку звернення з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини пояснюється наступним:
Будучи у віці 82-х років двоюрідна тітка позивача зробила на його ім`я заповідальне розпорядження та заповіла все належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на момент смерті, про що свідчить заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Соломко З.В. 12.08.2006 року, зареєстрований в реєстрі за №1315.
Так як ОСОБА_2 потребувала догляду, а позивач проживав у іншому селі, то за нею доглядав односільчанин гр. ОСОБА_7 .
За домовленістю між ОСОБА_2 та ОСОБА_7 такий догляд здійснювався в замін отримання житлового будинку, у якому проживала тітка. У зв`язку з цим, позивачу було відомо, що тітка змінила заповіт, що був посвідчений на його ім`я, та заповіла належний їй житловий будинок гр. ОСОБА_7 .
Знаючи про це позивач вважав, що не має права на спадкування за заповітом, а тому й не звертався до нотаріуса із заявою при прийняття спадщини.
Навесні 2021 року до позивача звернулися представники СВК Батьківщина та повідомили про наявність у його двоюрідної тітки ще й земельної ділянки та надали відповідний державний акт, так як земля перебуває у їх обробітку до сьогодні.
Позивач дізнався про наявність ще й іншого спадкового майна, окрім житлового будинку, він спершу звернувся 23.03.2021 року до приватного нотаріуса Котелевського районного нотаріального округу Ковпака В.І., щоб перевірити дійсність свого заповіту та наявності іншого щодо будинку.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №64053988 від 23.03.2021 року вбачається, що посвідчений на його ім`я заповіт від 12.08.2006 року було скасовано заповітом 43030568 від 03.09.2007 року, посвідченим Опішнянською державною нотаріальною конторою. Після чого, 18 червня 2021 року, він звернувся до приватного нотаріуса Зіньківського районного нотаріального округу Полтавської області Піскун А.Ю. з питанням заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті двоюрідної тітки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Приватним нотаріусом Піскун А.Ю. було витребувано спадкову справу після смерті ОСОБА_2 та в усній формі зачитано зміст заповіту, посвідчено 03.09.2007 року Опішнянською державною нотаріальною конторою, так як надати його копію не вбачається за можливим.
Нотаріус пояснила, що дійсно його тіткою ОСОБА_2 було зроблено заповідальне розпорядження на ім`я ОСОБА_7 лише щодо житлового будинку.
На підставі вказаних норм права позивач має право на спадкування за законом земельної ділянки площею 3,68 га, яка розташована на території Малорублівської сільської ради Полтавського (Котелевського) району Полтавської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер -5322282500:00:004:0037, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 417680, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500259 від 09.02.2006 року.
Таким чином, юридична необізнаність з питань спадкування, незнання про наявність спадкового майна (земельної ділянки), яке неохоплено змістом заповіту й стали причиною пропуску строку для своєчасного звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
На даний час позивач, як спадкоємець п`ятої черги, бажає прийняти спадщину після смерті двоюрідної тітки, тому й звертається до суду з метою визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки передбачений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк ним був пропущений з поважних причин.
Будь - які інші спадкоємці за законом відсутні, а спадкоємець за заповітом (щодо житлового будинку) ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, але в матеріалах справи міститься письмова заява від 14.09.2021, в якій він просив розгляд справи провести без його участі, а також позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві (а.с.73).
Представник відповідача Великорублівської сільської ради до судового засідання не прибув, до суду надав відзив на позовну заяву, в якому визнав в повному обсязі позовні вимоги ОСОБА_1 та не заперечували проти ухвалення рішення за результатами підготовчого провадження, а також просили розгляд справи проводити без участі представника (а.с.76-77).
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступні обставини.
ОСОБА_1 є двоюрідним племінником (по лінії батька) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Опішнянською селищною радою Зіньківського району Полтавської області 06.12.2010 року. Спадкове майно після смерті її складається з: земельної ділянки площею 3,68 га, яка розташована на території Малорублівської сільської ради Полтавського (Котелевського) району Полтавської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 5322282500:00:004:0037, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 417680, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500259 від 09.02.2006 року.
18 червня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Зіньківського районного нотаріального округу Полтавської області Піскун А.Ю. з питанням заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті двоюрідної тітки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Приватним нотаріусом позивачу було роз`яснено, що згідно вимог ст.1272 ЦК України позивач вважається таким спадкоємцем, що пропустив шестимісячний строк, встановлений законодавством для прийняття спадщини та не прийняв її, оскільки заяву про прийняття спадщини в нотаріальну контору в установлений законом строк не подав та на момент смерті тітки зареєстрований зі спадкодавцем не був.
Як зазначає позивач, при оформленні спадщини в нього виникли труднощі, у зв`язку з тим, що він не міг підтвердити факт родинних відносин зі спадкодавцем - відсутність документів, які б підтверджували родинні відносини між ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 , двоюрідним племінником померлої, пояснюється тим, що на даний час збереглись лише його свідоцтво про народження та наявна інформація про народження ОСОБА_2 й її свідоцтво про шлюб, натомість запис акту про народження на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (його батька) не виявлено, про що свідчить лист за № 2010/30/76/21/СЛВ, наданий Котелевським відділом ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) 27.05.2021 року. У зв`язку з тим, що двоюрідна тітка померла, а актового запису про народження його батька не виявлено, позивач не може іншим шляхом, а тільки подачею заяви до суду, встановити його родинні відносини з нею.
Так, на підтвердження факту родинних відносин позивачем були надані:
- заповіт, посвідченим приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Соломко З.В. 12.08.2006 року, зареєстрованим в реєстрі за №1315, згідно якого його двоюрідна тітка заповіла позивачу все належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на момент смерті;
- довідка №102, надана виконавчим комітетом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області 19.07.2021 року;
- витяг з записів погосподарської книги №20 1947-1949 роки Лихачівської сільської ради Котелевського району Полтавської області за змістом яких вбачається, що за адресою: с. Лихачівка рахується домоволодіння за гр. ОСОБА_5 , 1897 р.н. До складу сім`ї входили: дружина- ОСОБА_6 , 1896 р.н., та син - ОСОБА_4 , 1936 р.н.
- фотографіями з сімейного архіву.
Таким чином, як вбачається з усіх представлених документів, ОСОБА_1 є двоюрідним племінником померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення`суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 є двоюрідним племінником померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , у зв`язку з чим вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Разом з тим, позивач просить встановити йому додатковий строк терміном два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини і з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Так, позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва йому було відмовлено, у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для його продовження, що підтверджується постановою приватного нотаріуса.
Позивач мотивує поважність пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини тим, що до теперішнього часу родинні відносини між ним та спадкодавцями не встановлені, а в позасудовому порядку вирішити це питання неможливо та це потребує значного часу.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, через поважні причини, тому в праві звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.76 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов в цій частині задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3,10,11,76-81,89,209,229,256,258-259,263-265,294,299,300,315 ЦПК України, суд; -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (адреса місцязнаходження: вул.Центральна,36, с.Велика Рублівка Полтавського району Полтавської області) про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець смт Котельва Полтавської області, є двоюрідним племінником гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Міські Млини Зіньківського району Полтавської області.
Визначити гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженцю смт Котельва Полтавської області, додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Міські Млини Зіньківського району Полтавської області, терміном два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення через Котелевський районний суд Полтавської області у порядку, передбаченому ст.355 і п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Великорублівська сільська рада Полтавчської області, місце знаходження: с.Велика Рублівка, вул.Центральна,36, Полтавської обл., код ЄДРПОУ: 21046868.
В повному обсязі рішення складено 01.10.2021.
Суддя: С.О. Мальцев
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2021 |
Оприлюднено | 05.10.2021 |
Номер документу | 100091203 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Мальцев С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні