Рішення
від 01.10.2021 по справі 368/545/21
КАГАРЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 368/545/21

2/368/486/21

Рішення

Іменем України

"01" жовтня 2021 р. Кагарлицький районний суд Київської області

в складі: головуючого судді Шевченко І.І.

при секретарі Лєвшин Н.О.

з участю представника позивача адвоката Кириченко А.Є.

та відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик цивільну справу в загальному позовному провадженні за позовом ОСОБА_2 до Кагарлицької міської ради, ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , третя особа: приватний нотаріус Кагарлицького районного нотаріального округу Воловенко Олена Петрівна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -

встановив:

позивач та його представник просять суд визначити йому, ОСОБА_2 , додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , судові витрати покласти на нього, обґрунтовуючи позов наступним.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_4 .

Про таке свідчить відповідний актовий запис № 15986 за свідоцтвом про смерть, що створено ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після його смерті відкрилася спадщина, до якої входить будинок та земельна ділянка біля нього, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належало йому на праві приватної власності.

Про таке свідчить технічний паспорт на вказане житло від 06.06.2006 року, а також, кадастрові плани земельної ділянки за №3222282401:01:003:0004 та № 3222282401:01:005:0005 ДЗК м. Кагарлик.

Згідно статті 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Після спілкування з його рідним оточенням або членами його сім`ї, зокрема, мамою - ОСОБА_3 та сестрою - ОСОБА_1 , йому стало відомо, що на сьогодні, після спливу терміну у 6-місяців з моменту відкриття спадщини, ніхто не прийняв спадщину від померлого його батька - ОСОБА_4 .

Родичання наведених вище осіб з ОСОБА_4 підтверджується відповідними свідоцтвами про шлюб між його батьком та мамою та свідоцтвами про народження їх доньки та сина.

Його сестра ОСОБА_5 вийшла заміж у 2011 році, внаслідок чого її прізвище змінено на ОСОБА_6 .

Про таке свідчить її свідоцтво про шлюб.

Для отримання спадщини він не зміг у встановлений строк звернутись із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки, в час пандемії щодо коронавірусної хвороби (СОVID-19), яка тримається з березня 2020 року по весь червень 2021 року, враховуючи положення пункту 23, частини 1, статті 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID -19) , постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID -19 , із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України №_392_від_ 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020. № 641 від 22.07.2020. № 760 від 26.08.2020. № 956 від 13.10.2020. №1236 від 09.12.2020. № 104 від 17.02.2021. № 405 від 21.04.2021. знаходиться під впливом карантинних заходів з обмеженнями особистого переміщення та спілкування або вимушений створювати самоізоляцію по можливості, з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання серед його оточення та нього самого. Карантинні обмеження створюють проблеми щодо користуватись загальним транспортом для переміщення між містами Київської області та селами.

При цьому, у квітні 2021 року у м. Києві був суворий локдаун або за місцем мого помешкання, при якому, пасажирським транспортом взагалі неможливо було користуватись.

Також, офіційно карантин щодо коронавірусної хвороби (СОVID -19) по Україні діє до 30 червня 2021 року, з невідомими на сьогодні наслідками щодо його пролонгації.

Такі, незалежні від нього обставини унеможливили йому в установлений строк подати заяву про прийняття спадщини без виняткових перепон, які від нього не залежать.

Вказані вище обставини загальновідомі та відомості про вказане щоденно транслюються через ЗМІ починаючи з березня 2020 року та по сьогодні, з закликанням для населення створювати певні умови для подолання небезпечної хвороби, чи уникати контактів з сторонніми людьми, застосовувати самоізоляцію, не відвідувати багатолюдні міста, користуватись засобами захисту.

У кінці квітня 2021 року він звернулася до приватного нотаріусу з приводу оформити йому спадщину, але був повідомленим, що строк для прийняття спадщини ним пропущений, або через суд він зможе подати позов про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

Про таке свідчить лист з боку нотаріуса.

Частиною третьою статті 1272 ЦК України визначено, що - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поваленої причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Таким чином, вважає, що строк прийняття спадщини ним пропущений з поважних причин, оскільки, вони стосуються всесвітньої вірусної хвороби, яка породжує велику смертність людей, або пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для здоров`я та життя чи накладає певні обмеження для вчинення певних дій.

Відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги позивача визнає та просить їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, заяв та клопотань не надходило.

Представник відповідача в особі Кагарлицької міської ради в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце судового розгляд. Заяв та клопотань не надходило.

Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку та земельна ділянка біля нього, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в якому він проживання до дня своєї смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За життя ОСОБА_4 заповіт на своє майно, яке залишилось після нього, не складав.

Під час спільного обговорення питання позивач та відповідачів вирішили, що питання спадщини необхідно вирішувати лише позивачу, оскільки відповідачі не має наміру приймати спадщину.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Положеннями ч. 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За таких обставин заявлені причини пропуску строку для прийняття спадщини не можуть вважатися поважними та такими, що пов`язані із об`єктивними, непереборними, істотними труднощами.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року (справа № 6-85цс12), від 04 листопада 2015 року (справа №6-148цс15).

Відповідно до п.п. 2, 6 ст. 3 ЦК України , загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.

Суд оцінивши наявні у справі докази, з урахуванням обставин справи, приходить до висновку, що позивач ОСОБА_2 з поважних причин пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, яка висловленою Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.

З врахуванням конкретних обставин справи, суд приходить до висновку про визнання даних обставин пропуску строку поважними, а тому позов підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись Законом України Про нотаріат , ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , ст. ст. 4, 76-89, 141, 258, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України суд, -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Кагарлицької міської ради, ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , третя особа: приватний нотаріус Кагарлицького районного нотаріального округу Воловенко Олена Петрівна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/ .

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 05.10.2021 р.

Суддя І.І. Шевченко

СудКагарлицький районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення01.10.2021
Оприлюднено05.10.2021
Номер документу100101823
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —368/545/21

Рішення від 01.10.2021

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Шевченко І. І.

Рішення від 01.10.2021

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Шевченко І. І.

Ухвала від 03.08.2021

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Шевченко І. І.

Ухвала від 15.07.2021

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Шевченко І. І.

Ухвала від 22.06.2021

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Шевченко І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні