Справа №402/648/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" жовтня 2021 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді: Ясінського Л.Ю,.
за участю секретаря судового засідання Кульчицької Є.М.
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради Кіровоградської області про встановлення факту родинних зв`язків та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Благовіщенської міської ради Кіровоградської області про встановлення факту родинних зв`язків та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Просить суд, встановити:
факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являється його рідною тіткою (рідною сестрою його батька ОСОБА_3 ).
визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 рідної тітки ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку (пай) площею 3.35 га, розташованої на території с.Сабатинівка Благовіщенської ОТГ Голованівського району Кіровоградської області у відповідності до державного акту про право приватної власності на землю серії ІІ-КР №015422.
В судове засіданні позивач, не з`явився, надіслав до суду заяву, якою підтримує заявлені позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву якою визнає заявлені позовні вимоги та просить розглядати справу у його відсутності.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Згідно ст. 315 ЦПК України, встановлення фактів, що мають юридичне значення віднесено до компетенції суду.
Суд встановив, що згідно копії свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 його батьками являються - батько ОСОБА_3 та мати ОСОБА_4 ( а.с.5).
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_5 її батьками значаться ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ( а.с.5).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть ( а.с.6).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть ( а.с.7).
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та його тіткою, як племінника і тіткою, підтверджено їхніми копіями свідоцтв про народження.
Згідно роз`яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вказує, що суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.
Враховуючи вищезазначене, а також те, що заявлені вимоги про встановлення факту родинних відносин породжують юридичні наслідки для позивача, а встановити його іншим шляхом неможливо, суд вважає, що заявлені вимоги в частині встановлення факту родинних відносин підлягають задоволенню.
Щодо визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позивач не має можливості звернутись до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів про належність майна спадкодавцеві та відсутністю документів, які підтверджували родинні відносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , являється рідною тіткою позивача ОСОБА_1 та згідно копії державного акту про право приватної власності на землю серії 11-КР №015422 ( а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивача - ОСОБА_2 , про що було видано свідоцтво про смерть ( а.с. 7).
Відносини, що склалися між сторонами суд відносить до правовідносин по визнанню права власності на спадкове майно та вважає за необхідне керуватися главою 87 ЦК України "Здійснення права на спадкування".
Згідно з ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини на проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту такої реєстрації.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновків, що позивач є спадкоємцем п`ятої черги за законом на спадкове майно, яке залишилося після смерті його тітки. Оформити право власності через нотаріальну контору позивач не має можливості, так як відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності померлої на спадкове майно, тобто на земельну ділянку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.141, 200, 206, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являється рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку (пай) кадастровий номер 3525588600:02:000:0412, площею 3.35 га, розташованої на території с.Сабатинівка Благовіщенської ОТГ Голованівського району Кіровоградської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 рідної тітки ОСОБА_2 .
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Л.Ю.Ясінський
Суд | Ульяновський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2021 |
Оприлюднено | 05.10.2021 |
Номер документу | 100104987 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Ясінський Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні