Ухвала
від 05.10.2021 по справі 328/1888/21
ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

328/1888/21

05.10.2021

2-о/328/52/21

У Х В А Л А

іменем України

05 жовтня 2021 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді: Андрущенка О.Ю., за участю секретаря судового засідання: Гончарук В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Молочанська міська рада Пологівського району Запорізької області, про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем однією сім`єю,

встановив:

ОСОБА_1 , заінтересована особа Молочанська міська рада Пологівського району Запорізької області, звернувся до суду з заявою та просив встановити факт спільного проживання із спадкодавцем однією сім`єю - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановлення даного факту необхідне заявнику для спадкування прав на сільськогосподарські угіддя на підставі сертифікату на право на земельну ділянку (пай) серії ЗП № 0210832.

В судове засідання представник заявника не з`явився, надала заяву про проведення судового засідання за її відсутності.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляду справи за її відсутності.

Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Характерною ознакою справ окремого провадження є відсутність спору про право.

Заявник зазначає, що встановлення факту проживання однією сім`єю з померлою ОСОБА_2 йому необхідне для спадкування прав на земельну частку (пай) згідно сертифікату ЗП № 0210832.

Під час розгляду справи судом витребувано з Токмацької районної державної нотаріальної контори копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно матеріалів спадкової справи встановлено, що померлій ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну ділянку (пай) серії ЗП № 0210832, виданого 17.12.1999 року, належало право на земельну частку (пай) як члену КСП Нива розміром 6,67 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

В подальшому, 20.03.2002 року ОСОБА_2 на підставі зазначеного вище Сертифіката видано Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 028520 на земельну ділянку площею 4.3 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Балківської сільської ради.

24.06.2021 року заявник ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом успадкував після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку площею 4,3002 га з кадастровим номером 2325280400:02:001:0044, яка належала померлій на підставі Державного акта серії ІІІ-ЗП № 028520.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям (далі Указ №720/95), який був чинний на час отримання видачі сертифікатів та державних актів, паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Розміри земельної частки (паю) обчислюються комісіями, утвореними у підприємствах, кооперативах, товариствах з числа їх працівників. Рішення щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки (паю) по кожному підприємству, кооперативу, товариству окремо приймається районною державною адміністрацією. У разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства за його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку і видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку. Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.

Відповідно до п.17 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України (в редакції на дату отримання державного акту) сертифікат на право на земельну частку (пай) є дійсним до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Отже, після виділення в натурі ОСОБА_2 земельної ділянки згідно Державного акту вона втратила права, які мала раніше на підставі Сертифікату.

Таким чином, встановлення факту проживання однією сім`єю з спадкодавцем, яке необхідне ОСОБА_1 для спадкування права на частину паю згідно Сертифіката, яка не увійшла складу до земельної ділянки, переданої ОСОБА_2 у приватну власність, спричиняє спір про право, оскільки таке право в спадкодавця на момент смерті було відсутнє.

Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність залишення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, без розгляду через наявності спору про право.

Враховуючи наявність спору про право, суд не вирішує по суті клопотання представника заявника про зупинення провадження у справі до залучення правонаступників заявника, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі викладеного та керуючись 293, 294, 260, 261, 354ЦПК України, суд, постановив:

заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Молочанська міська рада Пологівського району Запорізької області, про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем однією сім`єю - залишити без розгляду.

Ухвалу направити особам, які беруть участь у справі.

Роз`яснити, що залишення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, без розгляду не позбавляє права звернутися до суду в порядку позовного провадження на загальних підставах.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Суддя

СудТокмацький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення05.10.2021
Оприлюднено06.10.2021
Номер документу100139096
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —328/1888/21

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

Ухвала від 28.07.2021

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

Ухвала від 21.07.2021

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Андрущенко О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні