Рішення
від 29.09.2021 по справі 387/659/21
ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЄУН 387/659/21

Номер провадження по справі 2/387/305/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2021 року смт Добровеличківка

Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі :

головуючого судді Майстера І.П.

за участю секретаря судового засідання Косюг І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини та особисте утримання дружини до досягнення дитиною трьохрічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області 20.08.2021 надійшов позов, в якому позивачка просить стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 з усіх видів заробітку, але не менше прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня пред`явлення даного позову до суду до досягнення донькою повноліття та на особисте її утримання в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку до досягнення дитиною трьохрічного віку.

Позивачка мотивує свій позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї з відповідачем народилась донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківство відносно дитини визнано в порядку ст.126 Сімейного кодексу. Оскільки ОСОБА_2 не виконує належним чином свого обов`язку по утриманню дитини, позивач вимушена була звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів . Крім того, у зв`язку із народженням дитини, ОСОБА_1 не має змоги працювати, відповідач в добровільному порядку допомоги на особисте утримання позивача не надає, що спонукало позивачку звернутися до суду з відповідним позовом.

Позивачка в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі .

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно, належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився надав до суду заяву про слухання справи за його відсутності та відсутності відповідача, зазначив, що відповідач позовні вимоги визнає частково, а саме погоджується сплачувати аліменти на утримання дитини в розмірі 1/6 частки від заробітку ( доходу) відповідача, та не визнає вимогу про стягнення аліментів для утримання дружини до досягнення дитиною трьох річного віку. Також зазначив, що на утриманні відповідача є малолітня дитина син ОСОБА_2 , на утримання якого відповідач сплачує аліменти за судовим наказом у розмірі 1/4 частини від свого заробітку ( доходу). Щодо утримання дружини, то відповідач вважає, що позивач не надала жодного належного доказу про те, що потребує матеріальної допомоги у зв`язку з здійсненням догляду за дитиною. Крім того відповідач вважає, що позивач забезпечена доходами на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи, а також перебуває у фактичних шлюбних відносинах з іншим чоловіком. Відповідач обмежений сплатою аліментів на двох дітей, це призведе до того, що з нього будуть стягувати понад 50 % його заробітку доходу.

Ухвалою судді Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 27.08.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд цивільної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами.

ІІ. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Суд вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішенняспору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, доходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 30.07.2019, виданим Добровеличківським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області, ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьками дитини є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.5 ).

З довідки № 218 від 02.08.2021, виданої Юр`ївським старостинським округом Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно зареєстрована на території Юр`ївського старостинського округу і має слідуючий склад сім`ї: дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7) .

Згідно з довідкою про отримання допомоги виданої УСЗН Новоукраїнської районної державної адміністрації (Добровеличківський відділ) від 02.08.2021 №276, встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Добровеличківської РДА Кіровоградської області та їй відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім`ям з дітям" з 01.07.2019 по 01.08.2022 при народженні дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Щомісячний розмір допомоги 860,00 грн ( а.с. 8).

Згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених доходів №258 від 03.08.2021 та № 265 від 11.08.2021, встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.10.2020 по 31.03.2021 отримала дохід від УСЗН Новоукраїнського району у розмірі 860, 00 гривень ( а.с. 9-10).

Зі змісту судового наказу від 27.03.2020, виданого Добровеличківським районним судом Кіровоградської області встановлено, що ОСОБА_2 стягуються на користь ОСОБА_4 на утримання неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти в розмірі 1/4 ( однієї/четвертої ) частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно до повноліття дитини, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 27 січня 2020 року і до досягнення дитиною повноліття.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування

Згідно зі ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до вимог ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За змістом п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом. Згідно з ч. 3 ст. 181 СК аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (ст. 183 цього Кодексу) або в твердій грошовій сумі (ст. 184 СК) і виплачуються щомісячно.

Згідно з ч.ч. 3,4 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Вимогами ч.1ст. 182 СК України визначено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до ч.2 ст.182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно з ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Суд надаючи оцінку доводам представника відповідача зазначає, що ч.2 ст.183 СК України у цих правовідносинах засосуванню не підлягають, так як аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що вказані правовідносини регулюють визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини при зверненні одного з батьків до суду вперше з позовною заявою або із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання двох або більше дітей відразу. Крім того, суд не має права у даному випадку застосовувати ч.2 ст.183 СК України, так як відповідно до судового наказу Добровеличківського районного суду Кіровоградської області матір`ю сина ОСОБА_2 є ОСОБА_5 , а матір`ю ОСОБА_3 є ОСОБА_1 . Отже визначення єдиної частки у даних правовідносин є не можливим так як зумовить порушення прав іншої сторони ОСОБА_5 .

Водночас суд бере до уваги висновки Верховного Суду у постанові від 16 вересня 2020 року у справі №565/2071/19, а саме батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою.

Отже з відповідача необхідно стягувати саме 1/4 частки всіх видів доходів відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, оскільки такий розмір аліментів, на переконання суду, буде достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Що стосується позовних вимог про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку суд зазначає таке.

Згідно з ч.2,4 ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

Пленум Верховного Суду України у п. 17 постанови від 15 травня 2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів роз`яснив, що, вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК України. Що ж до максимального розміру аліментів, які стягуються з боржника, то відповідно до ч. 3 ст. 70 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV Про виконавче провадження він не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи.

Суд з`ясував, що відповідачу присуджено аліменти на утримання малолітньої дитини відповідно до судового наказу від 27.03.2020 у розмірі 1/4 заробітку відповідача, а також суд присуджує стягнення аліментів на користь ОСОБА_1 у розмірі 1/4 заробітку відповідача щодо утримання ОСОБА_3 , що в сумі становить 1/2 частки заробітку відповідача.

Враховуючи те, що з відповідача ОСОБА_2 стягуються аліменти на утримання дітей в розмірі 50 відсотків заробітної плати, а відтак суд погоджується з доводами представника відповідача про відсутність можливості надавати матеріальну допомогу дружині, з якою проживає дитина, що не досягла трьохрічного віку відповідно до вимог ч. 3 ст. 70 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV Про виконавче провадження .

За таких обставин суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 є безпідставним та не підлягає до задоволення.

Оскільки позов задовольняється частково, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір за одну позовну вимогу в розмірі 908гривень 00 копійок.

На підставі ст. ст. 80, 84, 104, 105, 110, 111, 112, 180-183 СК України, керуючись ст.ст. 12,13, 81,141, 263-265 ЦПК України, суд , -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини та особисте утримання дружини до досягнення дитиною трьохрічного віку задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 ( однієї/четвертої ) частки всіх видів доходів відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, до повноліття дитини.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в сумі 908( дев`ятсот вісім ) гривень 00 копійок .

Стягнення аліментів розпочати з 20.08.2021.

Допустити негайне виконання рішення та стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти в межах суми платежу за один місяць.

В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються такі реквізити сторін та інших учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка села Дружелюбівка Добровеличківського району Кіровоградської області, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;

відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою село Рощахівка Бобринецького району Кіровоградської області, фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Добровеличківського районного суду

Кіровоградської області Майстер І. П.

СудДобровеличківський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення29.09.2021
Оприлюднено12.10.2021
Номер документу100245220
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —387/659/21

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Добровеличківський районний суд Кіровоградської області

Майстер І. П.

Рішення від 29.09.2021

Цивільне

Добровеличківський районний суд Кіровоградської області

Майстер І. П.

Ухвала від 27.08.2021

Цивільне

Добровеличківський районний суд Кіровоградської області

Майстер І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні