Справа № 654/709/21
Провадження №2/654/631/2021
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2021 року м. Гола Пристань
Голопристанський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Ширінської О.Х.,
за участі секретаря - Синевид І.І.,
представника позивачів - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Гола Пристань Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Агро Лайф" про розірвання договору оренди, -
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , через свого представника ОСОБА_1 , звернулися до суду із вищевказаним позовом, у якому зазначили, що вони є власниками земельної ділянки з кадастровим номером 6522383200:05:001:0303, загальною площею 7,3106 га., що розташована на землях Збур`ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
01.09.2016 року між ними, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Агро Лайф укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки. Вказаний договір зареєстрований ОСОБА_5 , Виконавчим комітетом Голопристанської міської ради Херсонської області, про що свідчить рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяження, індексний номер: 32239113 від 06.11.2006 року, строком на 10 років з правом пролонгації до 28.10.2026 року.
Згідно даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років з правом пролонгації.
За користування земельною ділянкою ТОВ Науково-виробниче підприємство Агро Лайф відповідачам повинно було виплачувати орендну плату, однак протягом 2016-2021 років ТОВ Науково-виробниче підприємство Агро Лайф не виконує належним чином взяті на себе зобов`язання та повністю не сплачує орендну плату за користування належною їм земельною ділянкою, що є підставою для розірвання договору оренди землі.
На адресу ТОВ Науково-виробниче підприємство Агро Лайф були направленні листи повідомлення з метою добровільного врегулювання конфлікту та розірвання договору оренди, але жодної відповіді отримано не було, у зв`язку з чим звернулися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Просили суд розірвати договір оренди землі загальною площею 7,3106 га. з кадастровим номером № 6522383200:05:001:0303, укладений 01.09.2016 року між ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Агро Лайф (ЄДРПОУ: 40402613), зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.10.2016 року, номер запису про інше речове право: 17298912.
Представник позивачів ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство Агро Лайф у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.
Оскільки наявна сукупність умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд зі згоди позивачів ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 23 Закону України Про оренду землі передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України, передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , істотними умовами договору оренди землі: є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з положеннями статей 21, 22 Закону України Про оренду землі , орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні частки (паї) встановлюється, як правило, у грошовій формі. За добровільним рішенням власника земельної частки (паю) орендна плата за земельні частки (паї) може встановлюватися у натуральній формі. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.
За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі , орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України Про оренду землі , основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28.02.2018 у справі № 587/173/15-ц за результатом розгляду справи про розірвання договорів оренди з підстав систематичної несплати орендної плати: Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність .
До подібних висновків дійшов також Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постановах: від 14 листопада 2018 року у справі № 484/301/18, провадження № 61-39488 св 18; від 14 серпня 2019 року у справі № 484/4135/18, провадження № 61-11820св19; від 31 липня 2020 року у справі № 479/1073/18, провадження N 61-8798 св19.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно зі ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Судом встановлено, що позивачам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належить на праві власності у розмірі 1/3 часток земельна ділянка з кадастровим номером 6522383200:05:001:0303, загальною площею 7,3106 га., цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на землях Збур`ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 23.03.2021 року.
01.09.2016 року між ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Агро Лайф укладено договір оренди землі, а саме: земельної ділянки загальною площею 7,3106 га. з кадастровим номером 6522383200:05:001:0303, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Збур`ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. Строк дії договору 10 років з правом пролонгації. Договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації
Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право оренди земельної ділянки на підставі Договору оренди землі від 01.09.2016 року зареєстровано відповідачем 28.10.2016 року, номер запису про інше речове право: 17298912.
Окрім того, сторонами 01.09.2016 року підписано акт приймання-передачі об`єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди від 01.09.2016 року № б/н, відповідно до якого орендодавці ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передали, а орендар ТОВ Науково-виробниче підприємство Агро Лайф прийняв земельну ділянку в оренду, а саме: земельну ділянку кадастровий номер 6522383200:05:001:0303, площею 7,3106 га., розташовану на території Збур`ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області.
Судом встановлено, що сторони спірного договору погодили розмір орендної плати та строки її виплати, а саме: орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі - у гривнях в розмірі 4% (чотири відсотка) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 11260,00 грн. на рік по одній третій кожному з орендодавців. Обчислення орендної плати за земельну ділянку здійснюється з врахуванням індексації. Орендна плата вноситься орендарем протягом терміну дії Договору за фактичний термін оренди землі, але не пізніше 31 грудня кожного року користування. Можлива, попередня оплата орендної плати за погодженням між сторонами в будь-який час.
Нормою п. 26 Договору оренди землі встановлено право орендодавця на своєчасне внесення орендної плати. Праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Сторони у п. 36 спірного Договору оренди погодили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї з сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Позивачі зазначили, що протягом 2016-2021 років ТОВ Науково-виробниче підприємство Агро Лайф не виконує належним чином взяті на себе зобов`язання та повністю не сплачує орендну плату за користування належною їм земельною ділянкою.
04.03.2021 року та 09.03.2021 року позивачі звернулися до відповідача з повідомленням про розірвання договору оренди, що підтверджується копіями опису та накладної. Проте, відповідачем повідомлення залишено без уваги. Матеріали справи не містять підтверджень того, що відповідачем була надана позивачам відповідь на їх звернення.
З наявних матеріалів цивільної справи (відсутності будь-яких даних від відповідача) вбачається, що станом на день розгляду справи орендарем, у порушення умов вказаного договору, орендна плата не сплачувалась жодного разу, що свідчить про систематичну несплату орендної плати, визначеної договором, доказів протилежного суду не надано.
Наведене вказує на грубе порушення відповідачем, як орендарем за спірним договором оренди, своїх договірних зобов`язань щодо виплати орендної плати.
Таким чином, неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі сплати орендної плати, є порушенням умов договору оренди землі, яке дає право орендодавцям вимагати розірвання такого договору, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про розірвання договору оренди земельної ділянки слід задовольнити, оскільки ТОВ Науково-виробниче підприємство Агро Лайф істотно порушило умови спірного договору, а саме: своєчасно та систематично не сплачувало орендну плату позивачам.
У зв`язку із задоволенням позову, згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивачів підлягають стягненню документально підтверджені витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 229, 258-259, 263-268, 273, 280-283, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - задовольнити .
Розірвати договір оренди землі загальною площею 7,3106 га. з кадастровим номером № 6522383200:05:001:0303, укладений 01.09.2016 року між ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Агро Лайф (ЄДРПОУ: 40402613), зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.10.2016 року, номер запису про інше речове право: 17298912.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Агро Лайф (75643, Херсонська область, Голопристанський район, с. Збур`ївка, вул. Перемоги, 3-А, код ЄДРПОУ: 40402613) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ), витрати на сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене у загальному порядку.
Рішення може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Голопристанський районний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст рішення складений 11.10.2021 року.
Суддя: О. Х. Ширінська
Суд | Голопристанський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2021 |
Оприлюднено | 13.10.2021 |
Номер документу | 100283309 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Ширінська О. Х.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні