Рішення
від 08.10.2021 по справі 291/218/21
РУЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 291/218/21

2/291/235/21

У К Р А Ї Н А

Ружинський районний суд Житомирської області

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

08 жовтня 2021 року

Ружинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Митюк О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кащук Л.С.,

розглянувши в судовому засіданні в смт.Ружині в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

до Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок", Приватного підприємства "Ружинський край"

про розірвання договору оренди земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

16.02.2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок", Приватного підприємства "Ружинський край" про розірвання договору оренди земельної ділянки. Вказані позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка є власником земельної ділянки загальною площею 2,5603 га, яка розташована на території Огіївської сільської ради Ружинського району Житомирської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та має кадастровий номер 1825285200:01:000:0065. Між позивачем ОСОБА_1 та ПСП "Агрофірма "Світанок", 29.01.2014 року було укладено договір оренди землі, відповідно до якого вказана земельна ділянка передавались ОСОБА_1 в оренду ПСП "Агрофірма"Світанок", проте на даний час ПСП "Агрофірма"Світанок" не використовує зазначену вище земельну ділянку і права та обов`язки орендаря за укладеним з позивачем ОСОБА_1 , договорами оренди землі на підставі розподільчого балансу від 22.03.2018р. передало Приватному підприємству "Ружинський край", за яким на даний час було проведено реєстрацію іншого речового права (права оренди) на належні позивачу земельні ділянки.

З ПП "Ружинський край" позивач, не укладала жодних договірних зобов`язань, згоди на укладення договору суборенди на вказану в договорі оренди землі належну їй земельну ділянку та на передачу права оренди земельної ділянки у заставу чи до статутного фонду не надавала.

Позивач вважає, що фактично орендар сам в односторонньому порядку усунувся від виконання умов договору оренди землі в повному обсязі, припинивши господарську діяльність з безпосереднього цільового використання орендованих земельних ділянок, чим порушив вимоги законодавства.

Позивач в судове засідання, не з`явилася, направив заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник позивача в судове засідання, не з`явилася, направила до суду заяву про підтриманя позовних вимог з підстав, вказаних в позовній заяві та у відповіді на відзив, та просить їх задовольнити.

Представник відповідача ПСП "Агрофірма "Світанок" в судове засідання, не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час, місце розгляду справи. Відзив на позов суду не подав.

Представник відповідача ПП "Ружинський край" в судове засідання не з`явився про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином, направив заяву про відкладення розгляду справи. Суд неявку в судове засідання представника ПП Ружинський край визнав з неповажної причини. Представником ПП Ружинський край було подано відзив на позовну заяву.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.

Як встановлено судом, позивачка є власником земельної ділянки загальною площею 2,5603 га з кадастровим номером 1825285200:01:000:0065, яка розташована на території Огіївської сільської ради, Ружинського району, Житомирської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЖТ № 045528 (а.с.16).

Між позивачем ОСОБА_1 та ПСП "Агрофірма "Світанок", 29.01.2014 року було укладено договір оренди землі, відповідно до якого вказана земельна ділянка передавались ОСОБА_1 в оренду ПСП "Агрофірма"Світанок", а саме: договір оренди землі від 29.01.2014 року, укладено між ним та ПРИВАТНИМ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМ ПІДПРИЄМСТВОМ "АГРОФІРМА "СВІТАНОК", щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1825285200:01:000:0065, площею 2,5603 га, яка розташована на території Огіївської сільської ради, Ружинського району Житомирської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.12-13).

Право оренди на підставі вказаного договору оренди було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 18.06.2014 року, про що державним реєстратором реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції в Житомирській області на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 13911605 від 20.06.2014 року в даному реєстрі було внесено відповідний запис.

Однак, як вбачається з матеріалів позовної заяви в 2021 році ОСОБА_1 , отримавши 04.02.2021 року Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, дізналася, що орендар ПСП Агрофірма Світанок грубо порушило умови укладеного із нею Договору , а саме: п.п.1, 13-15, 25-28 Договору щодо предмета Договору, умов використання земельної ділянки та прав і обов`язків сторін Договору.

Так, зі змісту вказаних пунктів Договору вбачається, що орендар, тобто ПСП Агрофірма Світанок приймає у неї, тобто орендодавця ОСОБА_1 вищевказану земельну ділянку у строкове платне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та зобов`язується приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором тощо.

А орендодавець згідно умов вказаного Договору має право вимагати від орендаря, тобто ПСП Агрофірма Світанок , зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди землі, дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, своєчасного внесення орендної плати.

Укладаючи вищевказаний Договір, орендар ПСП Агрофірма Світанок зобов`язаний був особисто використовувати отриману в оренду земельну ділянку за цільовим призначенням і мав право передати її в суборенду без зміни їх цільового призначення та без її додаткової згоди.

Однак, як вбачається з вищевказаної Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, орендар одноособово без її згоди на підставі лише Статуту, протоколів зборів та розподільчого балансу передав належну їй земельну ділянку в оренду іншій юридичній особі.

Позивачка вважає, що, оскільки ПСП Агрофірма Світанок істотно порушило умови укладеного Договору оренди землі, що є підставою для дострокового розірвання вказаного Договору в судовому порядку. З врахуванням вказаного просить суд розірвати договір оренди землі від 29.01.2014 року, укладений між ОСОБА_1 та ПРИВАТНИМ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМ ПІДПРИЄМСТВОМ "АГРОФІРМА "СВІТАНОК", на підставі якого державним реєстратором Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області згідно рішення індексний номер 13911605 від 20.06.2014 року на земельну ділянку кадастровий номер 1825285200:01:000:0065 зареєстровано право оренди за Приватним сільськогосподарським підприємством Агрофірма Світанок .

П 28. Зазначеного договору оренди передбачено обов`язки орендаря, серед яких: приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди у встановленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі .

З детальної інформації про юридичну особу, вбачається, що на сьогоднішній день, орендарем земельної ділянки, яка є власністю позивачки, являється Приватне підприємство Ружинський Край (код ЄДРПОУ 42016935), а право оренди за ним зареєстровано, у тому числі на підставі: договору оренди землі від 29.01.2014 року, за якими орендодавцем являється ОСОБА_1 , а орендарем ПСП Агрофірма "Світанок" (код ЄДРПОУ 03754024).

Тобто ПП "Ружинський край" ( код ЄРДПОУ 42016935) було утворене шляхом виділу з ПСП "Агрпофірма"Світанок" (код ЄРДПОУ 03754024) та є правонаступником останнього, про що 23.03.2018 р. внесено запис до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який є у відкритому доступі.

На підставі додатку № 5 до Розподільчого балансу між ПСП " Агрофірма "Світанок" та ПП "Ружинський край" від 22.03.2018 р. ПСП "Агрофірма "Світанок" передало право оренди вищевказаної належної позивачці земельної ділянки ПП "Ружинський край".

На підставі вищевказаного договору оренди землі та зазначеного розподільчого балансу на вищевказану земельну ділянку - державним реєстратором Попільом Володимиром Вікторовичем, Ружинське районне управління юстиції, Житомирської області, в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, по відношенню до зазначеної вище земельної ділянки, кадастровим номером 1825285200:01:000:0065, площею 2,5603 га та 18.06.2014 р. проведено державну реєстрацію іншого речового права (номер запису про інше речове право 6073864) було зареєстровано право оренди за Приватним підприємством "Ружинський край", яке фактично користується вищевказаною, належною позивачці, земельною ділянкою.

Зазначені фактичні обставини справи підтверджуються наявними письмовими доказами та не заперечуються сторонами.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності .

Згідно ст.2 вказаного Закону, відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що за договором оренди землі орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону, а договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, що встановлено ч.5 ст.6 та ч.5 ст.8 цього Закону..

Стаття 526 ЦК України встановлює, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 792 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки, наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі може бути достроково розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельного Кодексу України та іншими законами України.

Виходячи із норм статей 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", припинення орендарем господарської діяльності з безпосереднього цільового використання земельної ділянки та передача третім особам функцій з її обробітку й оплати орендної плати виходить за межі господарської діяльності, яку може здійснювати орендар без погодження з орендодавцем і є підставою для розірвання договору оренди землі за ст.32 Закону України "Про оренду землі" так як являється істотним порушенням вимог закону і умов укладеного договору. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного суду України - викладеній в постанові від 21 березня 2018 року № 6-18цс14.

Відповідно до положень ст.783 ЦК України , наймодавець має беззаперечне право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач без його дозволу передав річ в користування іншій особі, така передача права оренди землі взагалі є неможливою в силу норм Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", передача права оренди землі прямо порушує вимоги частини 7 ст.93 Земельного кодексу України , згідно з якою право оренди земельної ділянки може відчужуватись, у тому числі продаватися на земельних торгах, передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки.

Разом з тим, наведена норма ст.93 ЗК України не встановлює самого механізму набуття права оренди у разі його відчуження, в тому числі і внесення до статутного капіталу.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивачка є власником земельної ділянки з вищевказаним кадастровим номером, яка розташована на території Огіївської сільської ради, Ружинського району, Житомирської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Право оренди за вказаною належною позивачці земельною ділянкою на підставі вищевказаного Договору оренди, укладеного з ОСОБА_1 та ПСП "Агрофірма"Світанок", зареєстровано за ПП "Ружинський край", яке і здійснює користування даною земельною ділянкою для товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 5 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом.

Згідно ст.25 Закону України "Про оренду землі", орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, а орендодавець відповідно до ч. 1 ст.24 вказаного Закону має право вимагати від орендаря безпосереднього використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди та своєчасного внесення орендної плати.

Таким чином, залучення третіх осіб до обробітку землі та сплати орендної плати орендодавцю з припиненням орендарем господарської діяльності з безпосереднього цільового використання орендованої земельної ділянки виходить за межі діяльності, яку може здійснювати орендар без погодження з орендодавцем.

Згідно ст.8 Закону України "Про оренду землі" орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця.

З положень ст.8 вказаного Закону вбачається, що підставою для виникнення права суборенди є договір суборенди, який підлягає державній реєстрації.

Частиною 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" , передбачено, що відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до ст.4 вказаного Закону, державній реєстрації прав підлягають речові права, похідні від права власності, зокрема, право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підставою для виникнення іншого речового права на земельну ділянку, належну позивачці, є - Договір оренди, укладений ним з ПСП "Агрофірма"Світанок", розподільчий баланс між ПСП "Агрофірма "Світанок" та ПП "Ружинський край" та інше, а не договір суборенди; в графі "вид іншого речового права" зазначено "право оренди земельної ділянки", а не суборенди.

Оскільки, спірна земельна ділянка перебуває в користуванні ПП "Ружинський край" не на підставі договору суборенди, то положення ст.8 Закону України "Про оренду землі" не підлягає застосуванню.

Враховуючи, що ПСП "Агрофірма "Світанок" не використовує спірну земельну ділянку для здійснення своєї господарської діяльності, передало права та обов`язки за договором оренди іншим особам без згоди позивача - орендодавця, тобто незаконно, то є підстави для розірвання вищевказаного договору.

Посилання представника відповідача у відзиві на позов на те, що право оренди перейшло до ПП "Ружинський край" внаслідок реорганізації ПСП "Агрофірма "Світанок" і тому, відповідно до положень ч.3 ст. 16 , ч.4 ст.32 Закону України "Про оренду землі" вказане не є підставою для розірвання оспорюваного позивачем договору оренди землі, є необгрунтованим, виходячи з наступного.

За правилами ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації ( злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч.4 ст. 32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Однак, судом встановлено, що внаслідок утворення ПП "Ружинський край" шляхом виділу в ПСП "Агрофірма "Світанок" останнє не припинило свою діяльність, про що свідчить запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. А тому ПСП "Агрофірма "Світанок" зобов`язане виконувати умови договору оренди землі, укладеного ним з позивачем, використовуючи земельні ділянки за призначенням та сплачуючи орендну плату. Передача права оренди за цим договором ПП "Ружинський край", з яким позивачка не перебуває у договірних правовідносинах, не узгоджується з вимогами законодавства.

Посилання на те, що вказаною передачею права оренди жодних прав та законних інтересів позивача не порушено, є необгрунтованим, оскільки відповідно до ч.1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Частиною 1 ст.317 ЦК України передбачено, що лише власнику належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Таким чином, передавши без згоди позивачка належну їй на праві власності земельну ділянку в оренду (користування) іншій особі, ПСП "Агрофірма"Світанок" порушило її виключне право як власника земельної ділянки на розпорядження своєю власністю.

Крім того, статтею 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, а волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Як встановлено, позивачка ОСОБА_1 уклав правочини щодо оренди належної їй земельної ділянки з ПСП "Агрофірма"Світанок". З ПП "Ружинський край" позивачка жодних правочинів щодо передачі в оренду належної їй земельної ділянки не вчиняла, а тому, відповідно, порушено її право щодо вільного волевиявлення при укладені правочину.

Спір між сторонами, стосується розірвання укладеного договору оренди землі з підстав неправомірності передачі без згоди орендодавця права оренди по укладеному ПСП "Агрофірма" Світанок" договору оренди землі, іншому підприємству - ПП "Ружинський край" . З врахуванням вказаного, позовні вимоги про розірвання договору оренди землі, укладеного ОСОБА_1 та ПСП "Агрофірма"Світанок", право оренди по яких зареєстровано за ПП "Ружинський край" підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст.4, 259, 265-268, 273 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок", Приватного підприємства "Ружинський край" про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі від 29 січня 2014 року, укладений між ОСОБА_1 та Приватним сільськогосподарським підприємством Агрофірма Світанок , на підставі якого державним реєстратором Реєстраційної служби Ружинського районного управління юстиції Житомирської області згідно рішення індексний номер 13911605 від 20.06.2014 року на земельну ділянку кадастровий номер 1825285200:01:000:0065 зареєстровано право оренди за Приватним сільськогосподарським підприємством Агрофірма Світанок .

Стягнути із Приватного сільскогосподарського підприємства «Агрофірма»Світанок» (місцезнаходження: 08652, Київська область, Васильківський район с.Ковалівка, вул.Леніна, буд.1, код ЄДРПОУ 03754024 на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплочений нею судовий збір в сумі 454 грн. (Чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Стягнути із Приватного підприємства «Ружинський край» (місцезнаходження:13644, Житомирська область, Ружинський район с.Княжини, вул.Шкільна, буд.26, код ЄДРПОУ 42016935) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплочений нею судовий збір в сумі 454 грн. (Чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Повне рішення по справі складено 13 жовтня 2021 року.

Сторони:

позивач- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач - Приватне сільскогосподарське підприємство «Агрофірма»Світанок» (місцезнаходження:08652, Київська область, Васильківський район с.Ковалівка, вул.Леніна, буд.1, код ЄДРПОУ 03754024);

відповідач - Приватне підприємство «Ружинський край» (місцезнаходження:13644, Житомирська область, Ружинський район с.Княжини, вул.Шкільна, буд.26, код ЄДРПОУ 42016935);

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя О. В. Митюк.

СудРужинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.10.2021
Оприлюднено13.10.2021
Номер документу100301603
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —291/218/21

Рішення від 08.10.2021

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

Рішення від 08.10.2021

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

Рішення від 08.10.2021

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

Ухвала від 18.06.2021

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

Ухвала від 17.02.2021

Цивільне

Ружинський районний суд Житомирської області

Митюк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні