Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1165/21
Провадження № 2/542/501/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2021 року смт Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області
в складі головуючого судді Афанасьєвої Ю.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Нестеренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, суд,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просила визнати за нею, в порядку спадкування за законом, право на земельну частку (пай) площею 3,02 в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Новосанжарської селищної ради (Малокобелячківської сільської ради) Полтавського (Новсанжарського) району Полтавської області, право на яку належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0301487.
В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її двоюрідна баба ОСОБА_2 , яка мешкала в с.Ємцева Долина, Новосанжарського району Полтавської області.
Рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області від 25 травня 2021 року справа № 542/298/21 встановлений юридичний факт, яким визнано, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , є двоюрідною онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та визнано за нею, ОСОБА_1 , право власності на земельну ділянку площею 0,4946 га кадастровий номер 5323483203:03:002:0008 для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за адресою: с. Ємцева Долина, Новосанжарського району Полтавської області та на земельну ділянку площею 0,2500 га кадастровий номер 5323483203:03:002:0007 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , як за спадкоємицею за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Також за життя померла набула право на земельну частку (пай) площею 3,02 умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Малокобелячківської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області. Право на зазначену земельну частку (пай) належало померлій ОСОБА_2 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0301487.
Зазначений сертифікат на право на земельну частку (пай) був втрачений.
У встановленому законом порядку вона звернулася до Новосанжарської державної нотаріальної контори для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, але постановою від 08.07.2021 року № 921/02-31 завідувачем Новосанжарської державної нотаріальної контори Уманцем М.В. їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, мотивуючи тим, що спадкоємцем для оформлення спадщини не надано оригінал правовстановлюючих документів на земельну частку (пай).
З цих підстав, вона змушена звернутися до суду для визнання за нею права на земельну частку (пай) площею 3,02 умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території Новосанжарської селищної ради (Малокобелячківської сільської ради) Полтавського (Новсанжарського) району Полтавської області, що залишилась після смерті двоюрідної баби ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 28.07.2021 року відкрито провадження у справі (а.с.19).
Ухвалою суду від 16.09.2021 року було закрито підготовче провадження та справа призначена до розгляду по суті на 12.10.2021 року (а.с.25).
В судове засідання позивачка та її представник не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, надавши заяву про розгляд справи в їх відсутність, вказавши, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі (а.с.28, 30).
Представник відповідача Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, надавши заяву про розгляд справи в їх відсутність. В якій зазначили про те, що не заперечуть щодо задоволення позовних вимог (а.с.27,29).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Малокобелячківською сільською радою Новосанжарського району Полтавської області 02 березня 1999 року, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7).
ОСОБА_2 є двоюрідною бабою позивачки, що вбачається із рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 25.05.2021 (а.с.12-15).
Так, вказаним рішенням суду встановлений юридичний факт, яким визнано, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , є двоюрідною онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з права на земельну частку (пай) площею 3,02 умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Новосанжарської селищної ради (Малокобелячківської сільської ради) Полтавського (Новосанжарського) району Полтавської області.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) в тому числі мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Статтею другою вказаного вище закону передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 24 ППВСУ №7 від 16 квітня 2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно з листом від 15.02.2021 року №35/113-21 Відділу у Новосанжарському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, на імя ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0301487, який зареєстровано в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Новосанжарською РДА по КСП Маяк 17.04.1997 року за №11367. Відповідно до Розпорядження Новосанжарської РДА №444 від 20.07.2004 року розмір земельної частки (паю) на території Малокобелячківської сільської ради становить 3,02 в умовних кадастрових гектарах (а.с.10).
Таким чином, за життя ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) в КСП Маяк , площею 3,02 в умовних кадастрових гектарах, що є спадковим майном.
Відповідно до роз`яснень Пленуму ВСУ, які містяться в п.п.1,2 Постанови №7 від 30.08.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1.01.2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилась до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1.01.2004 року, спадкові відносини регулюються цим кодексом.
Відповідно до пунктів 4, 5 Перехідних положень ЦК України в редакції 2003 року, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до ст. 529 - 531 ЦК України в редакції 1963 року, спадкоємцями за законом першої черги були в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга). До числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні зі спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Тобто на час відкриття спадщини ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у позивачки було відсутнє право на спадкування, оскільки відповідно до вищезазначених правових норм вона не відносилася до спадкоємців померлої ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.
Відповідно до відповіді Новосанжарської державної нотаріальної контори № 371/01-16 від 09.04.2021 року (а.с.11) після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкова справа не заводилась.
Згідно з довідки № 02-28/455 виданої виконавчим комітетом Новосанжарської селищної ради 12 жовтня 2021 року вбачається, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 дійсно до дня смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.35).
Таким чином, даних про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з дня її відкриття до дати набрання чинності ЦК України в редакції 2003 року матеріали справи не містять.
Оскільки спадщину після смерті ОСОБА_2 ніхто не прийняв, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення книги шостої Спадкове право ЦК України в редакції 2003 року згідно з пунктами 4, 5 Перехідних положень ЦК України в редакції 2003 року.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За змістом статтей 1258, 1264 ЦК України в редакції 2003 року (надалі ЦК України), спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. У пяту чергу право на спадкування за законом мають інші інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини ( ст. 1268 ЦК України ).
Таким чином, було встановлено, що спадщина відкрилася у березні 1999 року, з цього часу ніхто зі спадкоємців, визначених статтями 529 - 531 ЦК УРСР в редакції 1963 року, в тому числі держава, її не прийняли і вона залишилася відкритою. 01.01.2004 набрав чинності ЦК України в новій редакції, який значно розширив коло спадкоємців за законом і надав ОСОБА_1 право спадкувати після смерті двоюрідної баби, як спадкоємцю п`ятої черги.
У видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 завідувачем Новосанжарською державною нотаріальною конторою постановою від 08.07.2021 року (а.с.9) було відмовлено, оскільки позивачка не надала оригінал правовстановлюючого документу на земельну частку (пай).
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованих Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.16 ЦК України способом захисту цивільного права може бути визнання права.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання за ОСОБА_1 права на земельну частку (пай), розміром 3,02 в умовних кадастрових гектарах на території Новосанжарської селищної ради (Малокобелячківської сільської ради) Полтавського (Новосанжарського) району Полтавської області, як за спадкоємицею за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , якій за життя належало право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії ПЛ №0301487.
На підставі вищевикладеного та, керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) площею 3,02 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Новосанжарської селищної ради (Малокобелячківської сільської ради) Полтавського (Новосанжарського) району Полтавської області, та значиться за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0301487, який зареєстровано в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Новосанжарською РДА по КСП Маяк 17.04.1997 року за № 11367.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
представник позивача: адвокат Плішкін Юрій Степанович, робоча адреса: пл. Перемоги, 8, смт Нові Санжари, Полтавського району, Полтавської області.
відповідач: Новосанжарська селищна рада Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: смт.Нові Санжари, вул. Незалежності, буд.41, Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21044987.
Повний текст рішення складений 12.10.2021 року.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Ю.О.Афанасьєва
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2021 |
Оприлюднено | 14.10.2021 |
Номер документу | 100323025 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Афанасьєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні