Справа № 504/4819/18
провадження № 2/504/404/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.09.2021смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Доброва П.В.,
при секретарі - Данько Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Доброслав Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2018 року позивач ОСОБА_1 яка діє в інтересах свого малолітнього сина ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що після смерті ОСОБА_4 , батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина на нерухоме майно житловий будинок із земельною ділянкою, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, площею 0,1040 га., розташовану на території АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5122782600:03:001:0054., спадкування на Ѕ частину якого має право його син ОСОБА_2 , однак в отриманні свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок та земельну ділянку. Позивач просить визнати у порядку спадкування за законом право власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 та земельну ділянку на якій розташований будинок який належав на праві приватної власності померлому його батькові ОСОБА_4 .
Позивач в судове засідання не з`явилася, про день і час розгляду справи була належним чином повідомлена, надала до суду письмову заяву щодо розгляду справи без її участі, а також в своїй заяві вказала на те, що позовні вимоги вона підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідач та його представник в судове засідання не з`явилися, про день і час розгляду справи неодноразово повідомлялися належним чином, відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позов в якому зазначив що позовні вимоги не визнає повністю та просить відмовити у задоволенні. Також неодноразово представник відповідача подавала заяви про відкладення розгляду справи та до суду не з`являлася, що суд розцінює як недобросовісне виконання своїх процесуальних обов`язків та затягування судового розгляду справи, у зв`язку з чим суд ухвалює продовжити розгляд справи за відсутністю нез`явившихся сторін по справі та ухвалити по справі рішення.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 03.01.2018 року.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого Першим відділом реєстрації актів цивільного стану Суворовського районного управління юстиції м. Одеси, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис №444. Батьками зазначені, батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки КП Лиманське районне бюро технічної інвентаризації №494 від 26.06.2018 року, зазначено що нерухоме майно в цілому складається з: літ А житлового будинку, літ. а1 прибудови, літ. А1 - прибудови, літ А2 прибудови, літ А3 прибудови, літ а2 придубови загальною площею - 60,7кв.м., житловою - 29,5 кв.м., та господарчих будівель і споруд: літ Г комори, літ. пдГ підвалу, літ. Д - вбиральні, І-цистерни, ІІ-вимощення, №3 воріт, №4 - огорожі, №5 - хвіртки. Примітка: літ Б сарай, літ. В вбиральня, №1-огорожа, №2-ворота-демонтовані. Літ а веранда переобладнана у прибудову літ а1 в житловому будинку літ А за рахунок демонтажу перегородки між кухнею та житловою кімнатою утворена житлова кімната, збудовано вбиральню літ Д та споруджено ІІ-вимощення, №3-5, огорожа, що згідно Інструкції про порядок проведення технічної Інвентаризації об`єктів нерухомого майна не вважається самочинним. Також зазначено, що нерухоме майно для вступу у спадщину складається з : літ А житлового будинку, частина літ а1 прибудови загальною площею 26,2 кв.м житловою 19,4 кв.м., та господарчих будівель і споруд: літ Д - вбиральні, І цистерни, ІІ вимощення, №3-5 огорожі. Самочинно збудовані: прибудова літ а2 , прибудова літ А2 , прибудова літ А3 та переобладнання в прибудові літ А1 частина прибудови літ а1 , літ Г комора, літ. пдГ підвал.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно видане виконавчим комітетом Красносільської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 17.07.2009 року, будинок АДРЕСА_1 , власником значиться ОСОБА_4 , частка власності - 1/1.
Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно видане Комінтернівським районним бюро технічної інвентаризації від 27.07.2009 року, підтверджується реєстрація права власності на будинок за ОСОБА_4 .
Технічним паспортом виданий Відділом містобудування та архітектури Комінтернівської державної адміністрації від 22.12.2008 року на будинок АДРЕСА_1 , підтверджуються технічні характеристики будинку після проведення прибудови до будинку.
Державним актом на право власності на земельну ділянку АДРЕСА_1 , від 01.03.2004 року серії ОД№200608 підтверджуються право власності на земельну ділянку за ОСОБА_4 .
Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.12.2018р. №97-15-0.220-2087/0/200-18 виданого Головним Управлінням Держгеокадастру в Одеській області, наданої позивачем до позову, спеціалістом визначено грошову оцінку земельної ділянки у сумі 121 040,33 грн.
Згідно Звіту про оцінку майна виданого оцінювачем ФОП ОСОБА_5 , визначено вартість Ѕ частини спадкового будинку у сумі 59591,00 грн.
04 липня 2018 року приватним нотаріусом Орзіх Ю.Г. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину від у зв`язку з відсутністю оригіналів правоустановчих документів на спадкове майно у спадкоємців та рекомендовано звернутися до суду.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За змістом ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Статтею 1223 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту, спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Згідно статті 316 ЦК України встановлено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, а згідно статті 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 1 Про судову практику у справах про спадкування передбачено, що за наявності умов одержання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальній конторі, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають, однак, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як зазначає Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своїх постановах від 25 грудня 2013 року по справі 6-35295св13, 28 травня 2014 року по справі 6-10784св14 в судовому порядку право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України) та є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
Пунктом 17 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 року роз`яснено, що суди повинні мати на увазі, що факт володіння громадянином жилим будинком на праві власності встановлюється судом, якщо у заявника був правовстановлюючий документ на цей будинок, але його втрачено і немає можливості підтвердити наявність права власності не в судовому порядку. В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу про право власності та про те, що на підставі цього документа жилий будинок належав йому на праві власності.
Відповідно до ч.1 п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, відповідно до ст.1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом .
Внаслідок відсутності правовстановлюючих документів на житловий будинок на ім`я спадкодавця ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що входять до складу спадкового майна та набуте спадкодавцем у власність за життя на законних підставах, позивач позбавлений можливості оформити спадкове майно та отримати свідоцтво про право на спадщину через нотаріальну контору.
У відповідності до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права. Частиною 2 цієї статті визначено способи захисту цивільного права, одним з яких є визнання права.
З врахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 і інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1216,1217, 1218,1220, 1261,1268, 1270, ЦК України, ст. ст. 211, 258, 259, 264, 265, 268. 354, 355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на Ѕ частину нерухомого майна в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок АДРЕСА_2 АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, площею 0,1040 га., розташовану на території АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5122782600:03:001:0054.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі - 1201,12 грн.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя П.В. Добров
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2021 |
Оприлюднено | 14.10.2021 |
Номер документу | 100325632 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Добров П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні