Провадження № 2/235/1475/21
Справа № 235/4071/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2021 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хмельової С.М.
за участю секретаря судового засідання Лебеденко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області звернулась ОСОБА_1 з позовом до Покровської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої входить:
- земельна ділянка з кадастровим номером 1422782800:11:000:0804, місце розташування с. Лисівка, Покровського району, Донецької області, яка належала йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченим 21 червня 2011 року державним нотаріусом Радочина О.І, за реєстровим № 688 та державного акту на право власності на земельну ділянку від 05 жовтня 2012 року серія ЯМ № 430754,
- жилий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого державним нотаріусом 25 серпня 1998 року, за реєстровим № 621;
- грошового вкладу з належними процентами, та компенсаційними сертифікатами та компенсаційними рахунками, що знаходяться в відділені ощадного банку № 2863 м. Покровська (Красноармійська) на рахунку № НОМЕР_1 , який належав йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого державним нотаріусом 25 серпня 1998 року, за реєстровим № 621.
Позивачка є єдиним спадкоємцем померлого, інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає.
Після звернення позивачки до нотаріуса, їй було повідомлено, що вона пропустила термін для подачі заяви про прийняття спадщини і цей термін можливо продовжити лише в судовому порядку, про що було надано роз`яснення приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Бєлявцевою А.В. від 28.05.2021 року № 416/01-16.
У встановлений законом шестимісячний строк позивачка не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із тим, що після смерті чоловіка та з причин його смерті, у неї була тяжка психологічна травма від якої вона ледве оговталась, також після того як вона вже змогла сприймати цей світ і оговтавшись від психологічної травми вона не змогла виїхати до нотаріально контори на підконтрольній Україні території, оскільки мешкає в місті Донецьку, а границі у зв`язку з пандемією СОVID-19 з непідконтрольними територіями Україні були закриті.
Позивачка вважає, що строк на прийняття спадщини нею був пропущений з поважних причин та просить суд визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в один місяць.
Ухвалою суду від 13 серпня 2021 року відкрито провадження у справі та визначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження. Ухвалою суду від 13 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з`явилась, в прохальній частині позовної заяви справу просить розглянути без її участі.
Представник відповідача - Покровської міської ради до судового засідання не з`явився. До суду 02 вересня 2021 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника міської ради та винести рішення на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 (а.с.22, 51).
Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить:
- земельна ділянка з кадастровим номером 1422782800:11:000:0804 площею 6,7310 га, місце розташування: Донецька область, Красноармійський (нині Покровський) район, Лисівська сільська рада, за межами населеного пункту, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №430754, виданого 05.10.2012 на підставі розпорядження голови Красноармійської районної державної адміністрації від 22.03.2012 №124 (а.с.12,15, 60-61);
- право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. ХХІІ партз`їзду с. Лисівка Красноармійського (нині Покровського) району Донецької області, розміром 7,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, яке належало ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 21 червня 2011 року державним нотаріусом Другої красноармійської державної нотаріальної контори Радочиною О.І, зареєстрованого в реєстрі за № 688 (а.с.11, 56, 57-58);
- жилий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Другої красноармійської державної нотаріальної контори Радочиною О.І. 25 серпня 1998 року, зареєстрованого в реєстрі за № 621 (а.с.17, 59);
- грошовий вклад з належними процентами, та компенсаційними сертифікатами та компенсаційними рахунками, що знаходяться в відділені ощадного банку № 2863 м. Покровська (Красноармійська) на рахунку № НОМЕР_1 , який належав спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого державним нотаріусом 25 серпня 1998 року, за реєстровим № 621.
Позивачка, будучи єдиною спадкоємицею першої черги після смерті чоловіка, звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
28.05.2021 за №416/01-16 приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Бєлявцевою А.В. позивачці на її усне звернення щодо заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 було роз`яснено, що відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття такої спадщини впродовж шести місяців з моменту смерті спадкодавця.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Якщо спадкоємець протягом зазначеного строку не подавав заяву про прийняття спадщини, він згідно зі ст. 1272 Цивільного кодексу України вважається таким, що її не прийняв.
Оскільки позивачка заяву про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1973 року народження, в нотаріальну контору у встановлений законом строк не подала та на момент його смерті зареєстровані за адресою померлого не була, вона пропустила строк для прийняття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити спадкоємцю додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, згідно з ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, роз`яснено, що позивачці необхідно звернутись до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с.21).
Згідно з інформацією, наданою приватним нотаріусом Бахмутського районного нотаріального округу Бєлявцевою А.В. від 20.08.2021 № 608/01-16 повідомлено, що станом на 20.08.2021 року заяв від спадкоємців щодо майна померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , не надходило та спадкова справа нею не заводилась (інформаційна довідка зі Спадкового реєстру №66105929 від 20.08.2021). Інформація про спадкоємців, які отримали свідоцтва про право на спадщину, відсутня. Станом на 20.08.2021 інформація у Спадковому реєстрі щодо заповіту/спадкового договору, посвідченого/оформленого від ОСОБА_2 відсутня (інформаційна довідка зі Спадкового реєстру №66105948 від 20.08.2021). Відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину/постанови про відмову у вчинені нотаріальних дій у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом/за заповітом не було (а.с.73-75).
Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У статті 1218 ЦК України зазначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно положень статті 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.
Згідно статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
На підставі статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 3 статті 1272 ЦК України визначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у
вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 17 жовтня 2018 року, справа № 681/203/17-ц, зазначив, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.
Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
Вирішуючи питання про визначення позивачці додаткового строку, судом встановлено, що чоловік позивачки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Дніпро Дніпропетровської області. Спадкоємицею за законом після смерті померлого є позивачка ОСОБА_1 , яка зареєстрована та проживає в місті Донецьку, яке входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, виїзд з якого проходить через контрольно-пропускні пункти, безперешкодний пропуск через які ускладнено. Після важких психологічних переживань з приводу смерті чоловіка, у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), позивач не змогла своєчасно виїхати з міста Донецька. Тому причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно
певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати
шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, наявність у позивача поважних причин пропуску строку для звернення до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини, заявлені позовні вимоги позивача про надання їй додаткового строку для прийняття спадщини є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись 12, 13, 76, 78, 81, 89, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 353, 355, 356 ЦПК України, ст. ст. 1220 - 1223, 1272, 1297 ЦК України, п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про практику у справах про спадкування , суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в один місяць, з моменту набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України, а також відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень ЦПК України.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , адреса для листування: АДРЕСА_3 . РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Покровська міська рада Донецької області, код ЄДРПОУ 04052933, адреса місцезнаходження: Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11.
Повний текст рішення виготовлено 12 жовтня 2021 року.
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2021 |
Оприлюднено | 14.10.2021 |
Номер документу | 100335068 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Хмельова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні