Справа № 628/3221/21
Провадження №2/628/1073/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2021 року Куп`янський міськрайонний суд Харківської області
у складі судді Литвинова А.В.,
за участю секретаря Бабенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в місті Куп`янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, третя особа: Приватний нотаріус Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області Черняєв Віталій Андрійович про тлумачення заповіту,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, третя особа: Приватний нотаріус Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області Черняєв Віталій Андрійович про тлумачення заповіту.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . За життя, 13 лютого 2019 року ОСОБА_2 склала заповіт, в якому зазначила про те, що на випадок своєї смерті робить таке заповітне розпорядження: належну їй земельну ділянку (пай) площею 4, 8211 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Грушівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, та державний акт на право власності на землю серії ЯА №628210 заповідає у спадщину ОСОБА_1 . Заповіт на день смерті заповідача, не змінено, не відмінено, не скасовано. Таким чином, після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина вже на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8211 га, яка належала їй згідно державного акту на земельну ділянку. В передбачений законом 6-місячний термін, вона- ОСОБА_1 , як спадкоємиця за заповітом прийняла спадщину, подавши нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , у відповідності до вимог ст.1269 ЦК України , подавши нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Проте, оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі не має можливості, оскільки у заповіті було допущено неточність площ земельних ділянок.
На підставі вищевикладеного, вважає, що за своїм змістом розпорядження спадкодавці ОСОБА_2 було спрямоване на те, щоб заповісти їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За вказаних обставин звернулася в суд з даним позовом.
У судове засідання сторони не з`явилися. Позивач надала до суду заяву в якій просить розглядати справу за її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, проти задоволення позову не заперечують.
Представник третьої особи Приватний нотаріус Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області Черняєв Віталій Андрійович надав до суду заяву з проханням розглянути справу без представника нотаріальної контори при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось.
Суд дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом смерть серії НОМЕР_1 виданого Куп`янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків), актовий запис за № 208. До дня своєї смерті постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8211 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Грушівської сільської ради Куп`янського району Харківської області.
За життя, 13 лютого 2019 року ОСОБА_2 склала заповіт, в якому зазначила про те, що на випадок своєї смерті робить таке заповітне розпорядження: належну їй земельну ділянку (пай) площею 4, 8211 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Грушівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, та державний акт на право власності на землю серії ЯА №628210 заповідає у спадщину ОСОБА_1 . Заповіт на день смерті заповідача, не змінено, не відмінено, не скасовано.
Встановленим судом обставинам відповідають цивільні правовідносини, пов`язані із спадкуванням, які регулюються нормами Цивільного кодексу України .
Так, згідно зі статтями 1216 та 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України ).
Частинами першою та другою статті 1220 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (частина перша статті 1221 ЦК України ).
Відповідно до частини першої статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом, зокрема, можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Частиною першою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частиною другою статті 1256 ЦК України передбачена можливість тлумачення заповіту судом, яке здійснюється відповідно до статті 213 цього Кодексу .
Відповідно до статті 213 ЦК України на вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину. При тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів.
Відповідно до статей 77 , 78 , 81 ЦПК України , кожна сторона зобов`язана за допомогою належних та допустимих доказів довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі статтями 13 та 89 ЦПК України , суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, які він оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що позивач не може оформити спадщину по заповіту після смерті ОСОБА_2 , оскільки в тексті заповіту допущені неточності площ земельних ділянок.
Отже, суд вважає, що з метою захисту прав позивача на оформлення спадщини, слід розтлумачити зміст заповіту, складеного ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 .
При цьому, здійснюючи тлумачення змісту заповіту, суд виходить із такого.
Тлумачення судом змісту заповіту не повинно змінювати волі спадкодавця, тобто підміняти собою сам заповіт. Суд не може брати на себе права спадкодавця щодо розпоряджання його майном. Тлумачення змісту заповіту є лише інструментом з`ясування волі спадкодавця, а отже, суд, здійснюючи тлумачення змісту заповіту, не повинен виходити за межі цього процесу та змінювати (доповнювати) зміст заповіту, що може спотворити волю спадкодавця.
Як зазначалося вище, згідно зі статтями 1216 та 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини (частини перша та друга статті 1236 ЦК України ).
Аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 213 , 1216-1218 , 1220-1222 , 1233 , 1236 , 1256 , 1267 , 1269 , 1270ЦКУкраїни ,ст.ст. 12 , 80 , 81 , 82 , 200 , 206 , 211 , 247 , 259, 264 , 265 , 268 , 354 ЦПК України ,
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Кіндрашівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, третя особа: Приватний нотаріус Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області Черняєв Віталій Андрійович про тлумачення заповіту- задовольнити.
Розтлумачити, що згідно заповіту, посвідченого 13.02.2019 року секретарем виконавчого комітету Осинівської сільської ради Куп`янського району Семеновою О.М., зареєстрованого в реєстрі за № 2, ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Петрівка Куп`янського району Харківської області та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 уродженці м. Куп`янськ Харківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 6323781200:03:000:0242 площею 2,7751 га, з цільовим призначенням 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, рілля, розташовану в Харківській області, Куп`янський район, Грушівська сільська рада, та земельну ділянку з кадастровим номером 6323781200:04:000:0026 площею 2,0460 га, з цільовим призначенням 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, багаторічні насадження, розташовану в Харківській області, Куп`янській район, Грушівська сільська рада, площа яких разом становить 4,8211 га та які належали спадкодавці на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 628210 виданого 27.01.2006 року головою Куп`янської районної державної адміністрації на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження Куп`янської районної державної адміністрації від 26.10.2005 року № 267 на земельну ділянку площею 4,8211 га розташовану на території Грушівської сільської ради Куп`янського району Харківської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010667400210.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Куп`янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Роз`яснити сторонам, що на підставі пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019) в редакції Закону України № 731-IX від 18.06.2020 під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою особи може продовжити процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст рішення виготовлений 15 жовтня 2021 року.
Головуючий А.В.Литвинов
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2021 |
Оприлюднено | 15.10.2021 |
Номер документу | 100345671 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Литвинов А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні