Рішення
від 10.09.2021 по справі 433/632/21
ТРОЇЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Троїцький районний суд Луганської області

Справа № 433/632/21

Провадження №2/433/294/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2021 року Троїцький районний суд Луганської області

в складі: головуючого - судді Суського О.І.,

за участю секретаря судового засідання - Кіян А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт.Троїцьке цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Троїцької селищної ради Луганської області про визнання права на спадщину , -

В С Т А Н О В И В :

До Троїцького районного суду Луганської області надійшов вищезазначений позов, в обґрунтування якого зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача ОСОБА_2 , після смерті якого залишилася неприйнятою спадщина у вигляді: земельної ділянки площею 7,1602 га для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Троїцької селищної ради Луганської області, кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:09:007:0301; житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:06:005:0095, та земельна ділянка площею 0,2139 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:06:005:0094. При цьому, на даний час оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно було втрачено, залишилися лише їх копії. Вказане позбавляє позивача можливості оформити спадщину на відповідне спадкове майно у нотаріуса. Також, 27 липня 2020 року між Троїцькою селищною радою Луганської області та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 33,3398 га для ведення фермерського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Троїцькій селищній раді Луганської області, кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:09:007:0300. Позивач просить суд визнати за нею право на дану спадщину, а також право оренди земельної ділянки, як спадкоємиці після смерті її чоловіка.

Позивач у судове засідання не з`явилася, просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив, надав до суду заяву, згідно якої просить справу розглянути без участі їх представника, заперечень на позовні вимоги не має.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України до першої черги спадкоємців за законом належать діти спадкодавця, у тому числі народжені після його смерті, другий з подружжя, який пережив спадкодавця, а також батьки спадкодавця.

За змістом ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до ч.1, 2 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.

Згідно до ч.1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч.1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч.1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно до ч.1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно ч.ч.1, 2 ст 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

За правилами ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст. 14 ЗУ Про оренду землі , договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до ст. 25 ЗУ Про оренду землі , орендар земельної ділянки зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.

Згідно загальних вимог до правочину, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його сторонами (ч. 2 ст. 207 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 15 ЗУ Про оренду землі , істотою умовою договору оренди землі є строк дії договору.

Договір оренди земельної ділянки вважається укладеним з моменту його державної реєстрації.

Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.

Відповідно до ст.7 ЗУ Про оренду землі , право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи-орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та цього Закону.

Відповідно до ст.93 ЗК України, право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом.

Таким чином, судом було встановлено, що дійсно 08 грудня 2020 року згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 помер чоловік позивача ОСОБА_2 (а.с. 18).

Факт укладення шлюбу підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с. 14).

Після смерті ОСОБА_2 залишилася неприйнятою спадщина у вигляді земельної ділянки площею 7,1602 га для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Троїцької селищної ради Луганської області, кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:09:007:0301.

Також після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:06:005:0095, та земельна ділянка площею 0,2139 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:06:005:0094.

При цьому, на даний час оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно було втрачено, залишилися лише їх копії.

Вказане позбавляє позивача можливості оформити спадщину на відповідне спадкове майно у нотаріуса.

При цьому, 27 липня 2020 року між Троїцькою селищною радою Луганської області та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 33,3398 га для ведення фермерського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Троїцькій селищній раді Луганської області, кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:09:007:0300.

Згідно п. 35 вказаного договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем (а.с. 19-50).

Наданий час ОСОБА_1 не може реалізувати своє спадкове право на вищевказану орендовану земельну ділянку, при цьому остання є спадкоємицею за законом після смерті померлого свого чоловіка і має право на оформлення спадщини.

В п. 35 Договору оренди зазначено, що право на орендовану земельну ділянку переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку з орендарем, а тому право оренди на земельну ділянку входить до складу спадщини.

За таких підстав суд вважає за необхідне визнати за позивачем право оренди земельної ділянки в порядку спадкування за законом після померлого її чоловіка ОСОБА_2 .

З огляду на вищезазначене, вивчивши надані докази, враховуючи те, що позивач доводиться спадкоємицею майна, усіх прав та обов`язків померлого свого чоловіка за законом першої черги, оскільки померлий на підставі наданих доказів набув право на вищезазначену спадщину, судом вбачаються усі законні підстави згідно норм діючого законодавства, за яких позивач має право на спадщину, але із-за незалежних від неї обставин не може скористатися таким правом у нотаріальному порядку, тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, ст.ст. 202, 328, 627, 638, 1216, 1218, 1223, 1261, 1268, ЦК України, Конституції України, ЗУ Про оренду землі , ст.93 ЗК України, керуючись ст.ст. 5-13, 76-81, 89, 142, 206,211, 258-259, 265, 272 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Троїцької селищної ради Луганської області про визнання права на спадщину , - задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на земельну ділянку площею 7,1602 га для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Троїцької селищної ради Луганської області, кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:09:007:0301.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , а також земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:06:005:0095, та земельну ділянку площею 0,2139 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:06:005:0094.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право оренди земельної ділянки площею 33,3398 га для ведення фермерського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Троїцькій селищній раді Луганської області, кадастровий номер земельної ділянки 4425455100:09:007:0300, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка перебувала у нього на підставі договору оренди землі № 23 від 27 липня 2020 року, укладеного між Троїцькою селищною радою Луганської області та ОСОБА_2 , зареєстрованого 15 серпня 2020 року, номер запису про речове право 37778879.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України через Троїцький районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.І.Суський

10.09.21

СудТроїцький районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.09.2021
Оприлюднено17.10.2021
Номер документу100347480
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —433/632/21

Рішення від 10.09.2021

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Суський О. І.

Ухвала від 30.06.2021

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Суський О. І.

Ухвала від 29.04.2021

Цивільне

Троїцький районний суд Луганської області

Суський О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні