ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" жовтня 2021 р. м. Ужгород Справа № 907/361/21
Господарський суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Ушак І.Г.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження
без повідомлення учасників дану справу
за позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Закарпатгаз , м. Ужгород (позивач, АТ ОГС Закарпатгаз)
до Відділу культури Тячівської районної державної адміністрації, м. Тячів Закарпатської області (відповідач, відділ культури)
про стягнення заборгованості на суму 9450,43 грн.
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення зазначеної суми як боргу за надані за січень 2021 послуги розподілу газу згідно укладеного сторонами договору розподілу природного газу.
Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 18.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; встановлено відповідачу 15-денний термін для подання відзиву на позовну заяву із доказами на його обґрунтування.
Приписами ст. 252 ГПК України, якими встановлено особливості розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше; за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі; якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 248 ГПК України протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Головуючий суддя у справі перебувала 03.08.2021 по 30.08.2021 у щорічній основній відпустці та на лікарняному з 03.09.2021 по 17.09.2021, тому справа вирішується судом після закінчення наведених обставин.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, хоча отримав ухвалу про відкриття провадження у справі від 18.05.2021, докази чого містяться у справі.
Відповідно до ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, керуючись законом, дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
При цьому суд виходив з наступного.
Сторони у даній справі перебувають у договірних відносинах як суб`єкти ринку природного газу за визначенням наданим у Законі України Про ринок природного газу , оскільки відділ культури - відповідач у справі - як споживач 01.01.2016 підписав заяву-приєднання № 0942026C1JEB016 до умов типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі - договір).
Типовий договір розподілу природного газу, до якого приєднався відповідач, затверджений Постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 (далі - типовий договір) і згідно наведеного у його загальних положеннях, є публічним договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл(переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживача. Фактом приєднання споживача до умов цього договору є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання.
За умовами договору (п. 2.1) оператор ГРМ - позивач у справі - зобов`язався надати споживачу - відповідачу у справі - послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язався прийняти зазначену послугу та оплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Послуга з розподілу природного газу, відповідно до визначення термінів наведеного у п. 1.4 договору, - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача.
Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.8 . договору).
Згідно з п. 6.1 договору оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом п. 6.3 договору визначено, що величина річної замовленої потужності об`єкта споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта споживача та тарифу, встановленого регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік, відповідно до п. 2 гл. 6 розділу УІ кодексу ГРС, визначається оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу. Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Пунктом 6.4 договору передбачено, що розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Згідно із п. 6.5, 6.6 договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до 10-го числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акту наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Відповідно до п. 7.2 договору, оператор ГРМ має право отримувати від споживача оплату за цим договором.
Споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені договором (п.7.4 договору).
За даними позивача, які не спростовані відповідачем, фактичний обсяг споживання газу відповідача за попередній газовий 2021 рік (з 01.10.2019 по 30.09.2020) становить 51083,26 м 3, що є річною замовленою потужністю на 2021 рік.
Постановою НКРЕКП від 30.12.2020 № 2770 (зі змінами згідно постанови НКРЕКП від 30.01.2021 № 124) АТ Закарпатгаз на період з 01.01.21 було встановлено тариф на послуги розподілу газу в розмірі 1,85 грн. за 1 м 3 без ПДВ та з 01.02.21 - 1,78 грн. за 1 м3 без ПДВ .
Місячна вартість за послуги розподілу природного газу для відповідача, що визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта відповідача (4256,95 м3) та встановленого тарифу.
Матеріалами справи підтверджено (договором, оборотно-сальдовою відомістю за період січень 2020 по лютий 2021, актом наданих послуг, рахунком заборгованості, розрахунком заборгованості) , що позивачем у січні 2021 надано послуги розподілу природного газу відповідачу на суму 9450,43 грн., вартість якого останнім не оплачена, в результаті чого виникла його заборгованість на зазначену суму.
Наведене відповідачем у ході судового розгляду справи не спростовано.
Позивачем направлялися відповідачеві рахунки для оплати вартості послуг розподілу газу, а також для підписання - акт про надання послуг розподілу природного газу № ЗКЯ81006667 від 31.01.2021 на суму 9450,43 грн.
Відповідач акти про надання послуг не підписав та не повернув позивачеві.
Відповідно до частини другої гл. 1 розділу VI кодексу ГРС доступ споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою типового договору, в порядку, визначеному цим розділом.
Згідно з п. 4 гл. 3 розділу VI цього ж Кодексу договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Зобов`язання, що виникли між сторонами на підставі укладеного ними типового договору, є господарськими, а тому згідно зі статтями 4, 173-175 та відповідно до частини першої статті 193 ГК України до виконання зазначеного договору мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).
За змістом частини першої статті 193 ГК України та частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За статтею 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із п. 9 гл. 6 розділу VI кодексу газорозподільних систем (в редакціі станом на час виникнення спірних відносин), надання оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником оператора ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг, розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
У матеріалах справи відсутні докази того, що на момент настання строку оплати послуг відповідач заперечував проти величини потужності, тарифу, вартості послуг, вказаних в актах приймання-передачі, відсутні також докази того, що відповідач звертався до позивача з заявою про зменшення величини річної замовленої потужності, направляв позивачу мотивовану відмову від підписання актів наданих послуг, направляв позивачу пропозиції про розірвання договору.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про порушення відповідачем договірних зобов`язань щодо своєчасної оплати наданих послуг з розподілу природного газу за січень 2021 року, що призвело до виникнення заборгованості на спірну суму.
Отже, у суду наявні всі підстави для задоволення позову та стягнення з відповідача заборгованості місячної вартості величини річної замовленої потужності за період січень 2021 року на суму 9450,43 грн.
За змістом ст. 129 ГПК України судовий збір сплачений позивачем при поданні позову на суму 2102,00 грн. належить відшкодувати за рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України,
СУД УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити повністю.
Стягнути з відділу культури Тячівської районної державної адміністрації (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, буд. 40, код ЄДРПОУ 02228055) на користь акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Закарпатгаз (88015, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2 код ЄДРПОУ 05448610) заборгованість за надання послуг з розподілу природного газ на суму 9450,43 грн. (дев`ять тисяч чотириста п`ятдесят грн. 43 коп.) та у відшкодування судових витрат - суму 2270, 00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.)
Відповідно до приписів ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України. Текст рішення складено 13.10.21
Суддя Ушак І.Г.
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2021 |
Оприлюднено | 19.10.2021 |
Номер документу | 100355362 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Ушак І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні