ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-о/381/92/21
381/3294/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2021 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді Ковалевської Л.М.,
за участі секретаря Омельчук С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кожанська селищна рада Фастівського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Представник заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 однією сім"єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менш як п"ять років до часу відкриття спадщини - з січня 2001 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина до складу якої увійшла земельна ділянка пл. 2,4101 га, у межах згідно з планом, розташована на території Триліської сільської ради Фастівського району Київської області. ОСОБА_3 за життя заповіту не склав, спадкоємці першої черги - дочка ОСОБА_4 та дочка ОСОБА_5 , скориставшись своїм правом відмовились від прийняття спадщини після смерті батька, подавши нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідні заяви про відмову від прийняття спадщини. Спадкоємець ОСОБА_3 на час відкриття спадщини в зареєстрованому шлюбі не перебував, його батьки померли до відкриття спадщини, відтак інші спадкоємці першої черги за законом відсутні. Також відсутні спадкоємці, які б мали право на спадкування за законом у другу та третю чергу. Разом з цим, заявниця набула право на спадкування за законом у четверту чергу, як особа, яка проживала зі спадкордавцем однією сім"єю не менш як п"ять років до часу відкриття спадщини. Так як, з жовтня 1986 року по листопад 2006 року ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем ОСОБА_3 , а після розірвання шлюбу продовжувала вести спільне господарство та проживати однією сім"єю зі спадкодавцем, була пов"язана з ним спільним побутом, мала спільний бюджет, взаємні права та обов"язки, в тому числі станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 (тобто на час відкриття спадщини) за життя матеріально утримувала та здійснила поховання ОСОБА_3 . Після звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини заявниці було відмовлено через відсутність документів, що підтверджують родинні стосунки зі спадкодавцем. На підставі викладеного заявниця змушена звернутися до суду.
Ухвалою від 20 вересня 2021 року провадження у справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження.
В судове засідання заявниця, представник заявниці не з`явилися, через канцелярію суду від представника заявниці надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі, вимоги заяви підтримують.
Заінтересована особа в судове засідання не з`явилась, через канцелярію суду надали клопотання, в якому зазначили, що проти заяви не заперечують, підтверджують факт проживання заявниці зі спадкодавцем, просять розглядати справу без участі представника.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , про що виконавчим комітетом Триліської сільської ради Фастівського району Київської області зроблений актовий запис № 12 /а.с.6/.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на земельну ділянку пл. 2,4101 га, у межах згідно з планом, розташована на території Триліської сільської ради Фастівського району Київської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарсьвого виробництва, кадастровий номер 3224986600:02:003:0103, що належала спадкодавцеві на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку /а.с.12/.
За життя ОСОБА_3 заповіту не склав, тому право на спадкування за законом одержала заявниця ОСОБА_1 , як спадкоємець четвертої черги, як особа, яка проживала зі спадкоємцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини так як, спадкоємці першої черги - дочка ОСОБА_4 та дочка ОСОБА_5 , скориставшись своїм правом відмовились від прийняття спадщини після смерті батька, подавши нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідні заяви про відмову від прийняття спадщини. Спадкоємець ОСОБА_3 на час відкриття спадщини в зареєстрованому шлюбі не перебував, його батьки померли до відкриття спадщини, відтак інші спадкоємці першої черги за законом відсутні. Також відсутні спадкоємці, які б мали право на спадкування за законом у другу та третю чергу.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, що врегульовано ст. 1264 ЦК України.
Пунктом 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , роз`яснено, що до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Однак, реалізувати належним чином своє право на спадкування заявниця ОСОБА_1 не може через відсутність документів, що підтверджують родинні стосунки зі спадкодавцем.
При зверненні заявниці до державного нотаріуса Фастівської районної державної нотаріальної контори з питання оформлення спадкових прав після померлого ОСОБА_3 їй було відмовлено через відсутність документів, що підтверджують родинні стосунки зі спадкодавцем.
Судом також встановлено, що з жовтня 1986 року по листопад 2006 року ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем ОСОБА_3 , а після розірвання шлюбу продовжувала вести спільне господарство та проживати однією сім"єю зі спадкодавцем, була пов"язана з ним спільним побутом, мала спільний бюджет, взаємні права та обов"язки, в тому числі станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 (тобто на час відкриття спадщини) за життя матеріально утримувала та здійснила поховання ОСОБА_3 .
Відповідно до довідки №525 від 10.09.2020 року виданою виконавчим комітетом Триліської сільської ради Фастівського району Київської області вбачається, що ОСОБА_3 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживав по АДРЕСА_1 /а.с.9/.
Згідно довідки №16-03/84 від 05.03.2021 року виконавчого комітету Кожанської селищної ради Фастівського району Київської області заявниця, ОСОБА_1 проживала однією сім"єю з ОСОБА_3 з 2001 року по день відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем реєстрації по АДРЕСА_1 /а.с.8/.
Відповідно до прописки заявниці, ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.18-19/, що також підтверджується довідкою про прийняття спадщини №524 від 10.09.2020 року, виданою Триліською сілською радою Фастівського району Київської області /а.с.7/.
Отже, факт постійного проживання спадкоємиці ОСОБА_1 разом однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини - з січня 2001 року до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пункт 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України передбачає, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про - встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 256 ЦПК Українивизначено, що в судовому порядку можуть и встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Встановлення факту постійного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини заявниці необхідно для отримання в органах нотаріату свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, що обставини, на які посилається представник заявниці ґрунтуються на вимогах закону, суд прийшов до висновку, що вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 293, 315, 316 ЦПК України, ст. 1218, 1264, 1268 ЦК України, п.п. 2, 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кожанська селищна рада Фастівського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім"єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менш як п"ять років до часу відкриття спадщини - з січня 2001 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Фастівський міськрайонний суд Київської області за правилами, встановленими в ст. ст. 354-356 ЦПК України відповідно, з урахуванням положень п. 15.5 ч. 1 розд. XIIІ Перехідні положення цього Кодексу.
Суддя Л.М.Ковалевська
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2021 |
Оприлюднено | 20.10.2021 |
Номер документу | 100421138 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Ковалевська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні