СЕРЕДИНО-БУДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 586/738/21
Номер провадження по справі 6/586/9/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2021 року м.Середина-Буда
Середино-Будський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Ситайла О.І.,
за участі секретаря судового засідання Палкіної О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Середина-Буда без фіксування технічними засобами відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК подання державного виконавця Ямпільського відділу державної виконавчої служби у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) О.В. Снігура про оголошення розшуку боржника,
У С Т А Н О В И В:
Державний виконавець Ямпільського відділу державної виконавчої служби у Шосткинського району Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми) О.В. Снігур (далі - державний виконавець) звернувся до суду з поданням, в якому просить оголосити розшук боржника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має несплачені боргові зобов`язання по аліментам, однак за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , не проживає та місце його знаходження невідоме.
Клопотання мотивоване тим, що на виконанні Ямпільського відділу державної виконавчої служби у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) знаходиться виконавче провадження №63779637 з виконання судового наказу №2-н/330/46/2020 від 22.10.2020, виданого Якимівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання сина в розмірі 1/4 частки від усіх видів заробітку (доходу).
В ході проведення виконавчих дій встановлено, що боржник за адресою, зазначеною у виконавчому документі, не мешкає, місце його знаходження невідомо та за рахунок майна провести стягнення немає можливості, заборгованість за несплачені аліменти станом на 01.09.2021 становить 15 805,77 грн, а тому на підставі ст.18, 40 Закону України Про виконавче провадження просить оголосити в розшук боржника.
Державний виконавець до свого подання долучив клопотання про розгляд справи без його участі.
До початку розгляду справи від боржника, ОСОБА_1 , надійшла заява, в якій останній просив суд під час розгляду справи врахувати те, що він обізнаний про відкриття відносно нього виконавчого провадження з виконання рішення суду про стягнення аліментів на утримання сина, а також про звернення стягнення на дохід. Також боржник наголосив на тому, що він дійсно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка вказана в судовому наказі про стягнення аліментів та у постанові про відкриття виконавчого провадження; від ДВС не переховується та з`являється на виклики державного виконавця, а також сплачує аліменти на утримання сина. Зважаючи на викладене, ОСОБА_1 просив суд відмовити в задоволенні подання державного виконавця про оголошення його в розшук як боржника та розглянути справу без його участі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне відмовити в його задоволенні з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що на виконанні Ямпільського відділу державної виконавчої служби у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) знаходиться виконавче провадження №63779637 з виконання судового наказу Якимівського районного суду Запорізької області №330/2459/20 від 21.10.2020 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки від усіх видів доходу, але не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 16.10.2020 і до досягнення дитиною повноліття /а.с.2/.
Державним виконавцем 02.12.2020 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі вищезазначеного виконавчого документу /а.с.15/.
Після відкриття виконавчого провадження державним виконавцем з метою виконання судового рішення здійснювались дії, передбачені Законом України Про виконавче провадження , а саме:
-внесено відомості про боржника до Єдиного реєстру боржників від 28.08.2021 /а.с.13/;
-винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 09.09.2021 /а.с.10/;
-винесено постанову про арешт майна (копія витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №75038034 від 17.09.2021) /а.с.3/.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Вказане конституційне положення відображено в п.7 ч.3 ст.18 ЦПК України , відповідно до якого судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод .
Порядок виконання судових рішень та повноваження виконавців при вчиненні виконавчих дій визначені Законом України Про виконавче провадження .
Відповідно до ст.1 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України , цим Законом, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За приписами ч.1, п.1 ч.2 ст.18 Закону України Про виконавче провадження виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
В п.1 ч.5 ст.19 Закону України Про виконавче провадження встановлено, що боржник зобов`язаний утримуватися від вчиненні дій, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення.
Відповідно до ст.36 Закону України Про виконавче провадження у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника - фізичної особи, а також дитини за виконавчими документами про відібрання дитини виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.
Згідно вимог ст.438 ЦПК України розшук боржника оголошується за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання (перебування) боржника чи місцем знаходження його майна, або за місцем проживання (перебування) стягувача. Суд розглядає подання виконавця протягом десяти днів.
Підставою для звернення виконавця до суду з поданням про розшук боржника, є відсутність відомостей про місце перебування та проживання боржника-фізичної особи. Виконавцем здійснюється перевірка місця проживання боржника, місця реєстрації - якщо вони відрізняються. Про встановлення факту відсутності боржника за місцем реєстрації (проживання) складається акт. Додатково здійснюється перевірка майнового стану, надсилаються запити про встановлення факту працевлаштування та отримання доходів.
Перед зверненням до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника-фізичної особи або дитини, державний виконавець вживає заходів, спрямованих на встановлення фактичного місця знаходження боржника - фізичної особи або дитини, а саме: отримання відповіді на запит від відповідних територіальних органів МВС України щодо місця реєстрації особи; отримання інформації від учасників виконавчого провадження та інших осіб, у тому числі усно (в такому випадку отримана інформація відображається в акті державного виконавця), про можливі місця перебування боржника; перевірки наявності боржника за можливими місцями його перебування, встановленими під час проведення виконавчих дій; отримання інформації щодо місця роботи боржника; отримання інформації про боржника з інших джерел.
Аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що звернення державного виконавця до суду із поданням про розшук боржника повинно бути підтверджене відповідними документами, що обґрунтовують наявність невиконаного виконавчого провадження з вини боржника та безрезультативність виконавчих дій по виявленню місця знаходження боржника.
З матеріалів справи встановлено, що державним виконавцем проводились певні заходи з приводу перевірки майнового стану боржника, та отримані відповіді про наявність у боржника на праві приватної власності земельної ділянки, житлового будинку; в МВС відсутні дані про зареєстровані за боржником транспортні засоби.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №275316421 від 17.09.2021 ОСОБА_1 володіє земельною ділянкою загальною площею 0,2264 га, кадастровий номер: 5924486300:01:000:0232; та житловим будинком загальною площею 62 кв.м, житловою площею 36,8 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.4, 5/.
Відповідно ст.28 Закону України Про виконавче провадження копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону , які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі, самі по собі копії викликів державного виконавця та постанов виконавчого провадження не є доказами їх належного направлення боржнику.
З матеріалів справи вбачається, що постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №63779637 від 02.12.2020 направлена сторонам виконавчого провадження, зокрема, боржнику ОСОБА_1 на зазначену у виконавчому листі адресу: АДРЕСА_1 , на підтвердження чого державним виконавцем надана копія супровідного листа від 02.12.2020 №29011 /а.с.14, 15/.
Докази направлення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №63779637 від 02.12.2020 боржнику ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням державним виконавцем не надано.
Суд звертає увагу на те, що сам по собі супровідний лист до постанови про відкриття виконавчого провадження із зазначенням адреси боржника не є належним доказом на підтвердження факту надсилання такої постанови та дотримання державним виконавцем вимог ч.1 ст.28 Закону України "Про виконавче провадження" .
Таким чином, неповідомлення боржника ОСОБА_1 про відкриття виконавчого провадження у визначений законом спосіб ставить під сумнів законність перевірки факту його проживання за вищевказаною адресою, акт про результати якої в матеріалах виконавчого провадження відсутній, хоча на нього є посилання в поданні.
Крім того, матеріали справи не містять будь-яких належних, достатніх і допустимих доказів того, що державним виконавцем були вжиті всі необхідні та визначені законом заходи для встановлення місця знаходження боржника, які не дали позитивних результатів, а саме звернень до відповідних територіальних органів МВС України, ДМС України із запитами для отримання відомостей про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання/перебування боржника ОСОБА_1 , інформації від учасників виконавчого провадження та інших осіб про можливі місця перебування боржника.
З подання державного виконавця вбачається, що боржник ОСОБА_1 отримує дохід в Середино-Будській міській раді, на адресу якої направлена постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, на підтвердження чого державним виконавцем також надано копію супровідного листа від 09.09.2021 №17256 /а.с.9, 10/.
Звертаючись до суду з поданням про оголошення розшуку боржника, в контексті вищевказаних норм права, державний виконавець Ямпільського відділу державної виконавчої служби у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) повинен був самостійно вжити ефективних та своєчасних заходів зі встановлення місця проживання боржника та виконати у повному обсязі всі виконавчі дії.
Не вжиття всіх передбачених законом заходів примусового виконання та передчасне оголошення боржника в розшук дає право державному виконавцю відповідно до ст. 34 Закону України Про виконавче провадження зупинити виконавче провадження та не вчиняти виконавчих дій, що може призвести до надмірного затягування та невиконання виконавчого документу та як наслідок порушувати права стягувача.
Суд звертає увагу на те, що сам боржник, ОСОБА_1 , отримавши повідомлення суду про розгляд даної справи, яке було направлено за адресою його проживання ( АДРЕСА_1 ), звернувся до суду із заявою, в якій зазначив, що обізнаний про існування відкритого відносно нього виконавчого провадження, постійно проживає за вказаною адресою. Вказане свідчить про те, що боржник не переховується від державного виконавця, а самим державним виконавцем в порушення вимог чинного законодавства України не вживались належні заходи зі встановлення місця проживання боржника.
Враховуючи вищевказані положення Конституції та норми права, беручи до уваги те, що до матеріалів подання не надано відомостей про обізнаність боржника про наявність відкритого виконавчого провадження та строки його добровільного виконання, у ДВС наявна інформація про місце роботи боржника, відоме місце проживання боржника, не доведено вжиття державним виконавцем всіх заходів примусового виконання судового рішення, передбачених Законом України "Про виконавче провадження" , суд дійшов висновку про відсутність законних підстав у задоволенні подання в зв`язку з тим, що державний виконавець не надав суду достатніх і достовірних доказів відсутності відомостей щодо місця проживання, перебування чи місцезнаходження боржника, що свідчить про необґрунтованість та передчасність подання, у зв`язку з чим в його задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.438 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні подання державного виконавця Ямпільського відділу державної виконавчої служби у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Снігура О.В. про оголошення розшуку боржника - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Середино-Будський районний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст.261 ЦПК України
Суддя О.І. Ситайло
Суд | Середино-Будський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2021 |
Оприлюднено | 21.10.2021 |
Номер документу | 100433254 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Середино-Будський районний суд Сумської області
Ситайло О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні