ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" травня 2010 р. Справа № 9/96-10-2057
За позовом: Чорноморсь кого головного морського аге нтства „Інфлот”;
До відповідача: Фізично ї особи-підприємця ОСОБА_1 ;
Про стягнення 1228,70 грн.;
Суддя Меденцев П.А.
Представники:
Від позивача: Гула О.Є. (за довіреністю);
Від відповідача: не з' я вився;
СУТЬ СПОРУ: 06.05.2010 р. за вх. №3636 Чорноморськог о головного морського агентс тва „Інфлот” (далі - Позивач) з вернулось до Господарського суду Одеської області з позо вною заявою про стягнення з Ф ізичної особи-підприємця О СОБА_1 (далі - Відповідач) 1228,7 0 грн.
Позивач на позовних вимог ах наполягає.
Відповідач у засіда ння суду не з' явився, не зваж аючи на те, що про дату, час та м ісце проведення судового зас ідання був належним чином по відомлений, про що свідчить п овідомлення відділення зв' язку про вручення поштової к ореспонденції. №673187 з відмітко ю про отримання Відповідачем особисто 25.05.2010 р. Відповідач ві дзив на позов не надав, у зв' я зку з чим справу розглянуто з а наявними в ній матеріалами , у відповідності до ст.75 ГПК Ук раїни.
Позивач у судове засі дання 28.05.2010 р. надав письмове кл опотання про включення до ск ладу судових витрат вартість отримання з ЄДР довідок та ви тягів, яка складає 185 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавш и пояснення представників ст орін, суд встановив наступне :
У січні 2010 р. Чорноморсь ке головне морське агентство „Інфлот” мало намір розміст ити у готелі - Резиденція „О деський дворік” особу, а саме пана ОСОБА_2, у зв' язку з ч им Фізичною особою-підприємц ем ОСОБА_1 було виставлено Позивачу рахунок-фактуру СФ - 0000005 від 19.01.2010 р. на суму 1201,70 грн., в т.ч. ПДВ, за проживання зазнач еної особи.
Отже, між сторонами виникли правовідносини, спрямовані на надання/отримання готельн их послуг.
Однак, фактично пан ОСОБА _2 не був розміщений та не про живав у готелі Резиденція „О деський дворік”. Незважаючи на це, Позивач перерахував Ві дповідачу грошові кошти в су мі 1201,70 грн. платіжним дорученн ям №65 від 20.01.2010 р.
Таким чином, фактичні право відносини між Позивачем та В ідповідачем свідчать про те, що між ними не було досягнуто згоди на укладення договору про надання основних готель них послуг та не оформлено до кументи на проживання пана ОСОБА_2, що вказує на відсутн ість намірів Позивача отрима ти такі послуги.
Але враховуючи фактичне пе рерахування Позивачем Відпо відачу грошових коштів в опл ату проживання за відсутност і такого, між сторонами виник ло певне зобов' язання, а сам е, обов' язок Відповідача по вернути власнику безпідстав но отримані грошові кошти.
11.03.2010 р. Позивач направив Відп овідачу претензію за №443 (отри мано Відповідачем 18.03.2010р. згідн о повідомлення відділення зв ' язку №2832004 про вручення пошто вого відправлення) про повер нення помилково направлених коштів, але вона залишена Від повідачем без відповіді. Поз ивач вказує, що головний бухг алтер Відповідача в усній фо рмі проінформував його про в ідмову повертати гроші.
Отже, враховуючи те, що вимо гу про виконання зобов' язан ня (претензію) Відповідачем б уло отримано 18.03.2010 р. та з огляду на положення ч.2 ст.530 ЦК Україн и строк виконання Відповіда чем зобов' язання повернути гроші сплинув 26.03.2010 р.
Позивач, посилаючись на пол оження ст.536 ЦК України, п.6 ст.231 Г К України нарахував Відповід ачу суму штрафу - 27 грн. за кор истування коштами.
Досліджуючи матеріа ли справи, аналізуючи норми ч инного законодавства, що стосується суті спору, суд ді йшов наступних висновків.
У відповідності до ст.11 ЦК У країни цивільні права та обо в' язки виникають із дій осі б, що передбачені актами циві льного законодавства, а підс тавою виникнення цивільних п рав та обов' язків є договор и та інші правочини. Правочин - це волевиявлення осіб, без посередньо спрямовані на вин икнення, зміну або припиненн я цивільних прав і обов' язк ів.
Відповідно до ч.1 ст.202 ЦК Укра їни правочином є дія особи, сп рямована на набуття, зміну аб о припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно із ч.1 ст.205 ЦК України п равочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторон и мають право обирати форму п равочину, якщо інше не встано влено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, в важається вчиненим, якщо пов едінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідни х правових наслідків (ч.2 ст.205 Ц К України).
За положеннями ч.1 ст.206 ЦК Укр аїни усно можуть вчинятися п равочини, які повністю викон уються сторонами у момент їх вчинення, за винятком правоч инів, які підлягають нотаріа льному посвідченню та (або) де ржавній реєстрації, а також п равочинів, для яких недодерж ання письмової форми має нас лідком їх недійсність.
Відповідно до п.3.1. Пра вил користування готелями й аналогічними засобами розмі щення та надання готельних п ослуг, затверджених Наказом Державної туристичної адмін істрації України №19 від 16.03.2004 р. ( далі - Правила), готель має пр аво укладати договір з замов ником (споживачем) на бронюва ння номерів (місць) шляхом під писання його двома сторонами , а також шляхом прийняття зая вки на бронювання за допомог ою поштового, телефонного аб о іншого зв'язку (засобів елек тронної пошти, включаючи фак симільну), який дозволяє дост овірно встановити належніст ь заявки споживачу або замов нику. Договір вважається укл аденим тільки в разі письмов ого акцепту готелем направле ної йому заявки на бронюванн я та досягнення сторонами зг оди в обумовленій формі щодо всіх істотних умов.
За умовами п.3.2. Правил при б ронюванні номера (місця) готе ль може запросити передплату за надання готельних послуг . Передплата враховується в о плату готельних послуг при о статочному розрахунку, якщо інше не обумовлено укладеним із замовником договором. При неприбутті споживача до 18:00 (ча с анулювання) в день замовлен ого прибуття замовлення анул юється, якщо бронювання номе ра (місця) не було підтверджен о.
Згідно з п.3.6. Правил д оговір про надання основних готельних послуг споживачу в важається укладеним після оф ормлення документів на прожи вання (заповнення анкети, реє страції) та засвідчується ро зрахунковою квитанцією або і ншим розрахунковим документ ом, що підтверджує укладення договору і містить у собі: най менування готелю, його рекві зити (для приватного підприє мця - прізвище, ім'я по батьков і, інформацію про державну ре єстрацію); прізвище, ім'я та по батькові споживача; інформа цію про номер (місце в номері), що надається; ціну номера (міс ця в номері); інші необхідні да ні на розсуд готелю.
Частина 1 статті 173 Господар ського кодексу України встан овлює, що господарським визн ається зобов'язання, що виник ає між суб'єктом господарюва ння та іншим учасником (учасн иками) відносин у сфері госпо дарювання з підстав, передба чених цим Кодексом, в силу яко го один суб'єкт (зобов'язана ст орона, у тому числі боржник) зо бов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінс ько-господарського характер у на користь іншого суб'єкта (в иконати роботу, передати май но, сплатити гроші, надати інф ормацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єк т (управнена сторона, у тому чи слі кредитор) має право вимаг ати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно до ч.1 ст.175 Господарсь кого кодексу України майново -господарськими визнаються ц ивільно-правові зобов'язання , що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської ді яльності, в силу яких зобов'яз ана сторона повинна вчинити певну господарську дію на ко ристь другої сторони або утр иматися від певної дії, а упра внена сторона має право вима гати від зобов'язаної сторон и виконання її обов'язку. Майн ові зобов'язання, які виникаю ть між учасниками господарсь ких відносин, регулюються Ци вільним кодексом України з у рахуванням особливостей, пер едбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 ЦК Україн и зобов'язанням є правовідно шення, в якому одна сторона (бо ржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кред итора) певну дію (передати май но, виконати роботу, надати по слугу, сплатити гроші тощо) аб о утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання вини кають з підстав, встановлени х статтею 11 цього Кодексу (ч.2 ст .509 ЦК України).
Частина 1 ст.1212 ЦК України вст ановлює, що особа, яка набула м айно або зберегла його у се бе за рахунок іншої особи (по терпілого) без достатньої пр авової підстави (безпідставн о набуте майно), зобов'язана по вернути потерпілому це майно . Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, н а якій воно було набуте, згодо м відпала.
Відповідно до ч.2 ст.1212 ЦК Укра їни положення Глави 83 ЦК Украї ни „Набуття, збереження майн а без достатньої правової пі дстави” застосовуються неза лежно від того, чи безпідстав не набуття або збереження ма йна було результатом поведін ки набувача майна, потерпіло го, інших осіб чи наслідком по дії. Положення цієї глави зас тосовуються також до вимог п ро повернення виконаного од нією із сторін у зобов'язанні (ч.3 ст.1212 ЦК України).
Положення ч.1 ст.525 ЦК України встановлюють, що односторон ня відмова від зобов'язання а бо одностороння зміна його у мов не допускається, якщо інш е не встановлено договором а бо законом.
Згідно із ч.1 ст.526 ЦК України з обов'язання має виконуватися належним чином відповідно д о умов договору та вимог цьог о Кодексу, інших актів цивіль ного законодавства, а за відс утності таких умов та вимог - в ідповідно до звичаїв діловог о обороту або інших вимог, що з вичайно ставляться.
Частина 2 ст.530 ЦК України вст ановлює, що якщо строк (термін ) виконання боржником обов'яз ку не встановлений або визна чений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право ви магати його виконання у будь -який час. Боржник повинен вик онати такий обов'язок у семид енний строк від дня пред'явле ння вимоги, якщо обов'язок нег айного виконання не випливає із договору або актів цивіль ного законодавства.
Згідно із ч.1 ст.612 ЦК України б оржник вважається таким, що п рострочив, якщо він не присту пив до виконання зобов'язанн я або не виконав його у строк, встановлений договором або з аконом.
Крім цього, як вбачається з вимог ст. 599 ЦК України зобов'я зання припиняється виконанн ям, проведеним належним чино м.
Відповідно до п оложень ч.1 ст.536 ЦК України за к ористування чужими грошов ими коштами боржник зобов' язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено дог овором між фізичними особами .
Частина 2 ст.536 ЦК України ви значає, що розмір процентів з а користування чужими грошов ими коштами встановлюється д оговором, законом або іншим а ктом цивільного законодавст ва.
Згідно до ч.6 ст.231 ГК Ук раїни штрафні санкції за п орушення грошових зобов'яз ань встановлюються у відсотк ах, розмір яких визначається обліковою ставкою Національ ного банку України, за увесь ч ас користування чужими кошта ми, якщо інший розмір відсотк ів не передбачено законом аб о договором.
Враховуючи вищевикладен е, оцінюючи докази у справі в ї х сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідн осини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають з адоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтвердже ні належними доказами та ная вними матеріалами справи.
Витрати по сплаті державно го мита та інформаційно-техн ічного забезпечення судовог о процесу, витрати на отриман ня з Єдиного державного реєс тру юридичних осіб та фізичн их осіб-підприємців довідок в сумі 185 грн. віднести за рахун ок Відповідача пропорційно з адоволених вимог, згідно ст. с т. 44, 49 ГПК України.
На підставі викла деного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Г ПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особ и-підприємця ОСОБА_1 (АДР ЕСА_1, п/р НОМЕР_1 в Южне ГР У ПАТ КБ „Приватбанк”, МФО 328704, к од НОМЕР_2) на користь Чорн оморського головного морськ ого агентства „Інфлот” (65026, м. О деса, Митна площа,1, п/р 26004016347 у філ ії ВАТ „Державний експортно- імпортний банк України” в м. О десі, МФО 328618, код 01180568) 1201,70 грн. безп ідставно отриманих коштів, 27 г рн. штрафу, 102 грн. витрат по дер жмиту, 236 грн. витрат на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу, 185 грн. витра т на отримання довідок з Єдин ого державного реєстру юриди чних осіб та фізичних осіб-пі дприємців.
3.Повернути Чорноморському головному морському агентст ву „Інфлот” (65026, м. Одеса, Митна п лоща,1, п/р 26004016347 у філії ВАТ „Держ авний експортно-імпортний ба нк України” в м. Одесі, МФО 328618, к од 01180568) надлишково сплачене де ржавне мито в сумі 20,87 грн.
4.Видати Чорноморському гол овному морському агентству „ Інфлот” довідку на поверненн я надлишково сплаченого держ авного мита в сумі 20,87 грн.
Рішення суду набуває з аконної сили після закінченн я 10-денного строку з дня його п ідписання.
Наказ видати після набран ня рішенням законної сили.
Суддя Меденцев П.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2010 |
Оприлюднено | 15.10.2010 |
Номер документу | 10043357 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Меденцев П.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні