Справа №295/13377/21
1-кс/295/6452/21
УХВАЛА
Іменем України
18.10.2021 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду міста Житомира ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал Агро» на бездіяльність прокурора, та додані до неї матеріали, -
в с т а н о в и в:
Заявник звернувся до слідчого судді з скаргою на бездіяльність прокурора, в якій просить зобов`язати керівника Житомирської окружної прокуратури розглянути в порядку ст. 308 КПК України скаргу потерпілого на недотримання розумних строків під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020060020000501 від 07.02.2020 року. В обґрунтування вимог скаржник посилається на наступне: скаржник отримав листа за № М501-20 від 30.09 2021 року заступника керівника Житомирської окружної прокуратури, на свою скаргу від 28.09.2021 року щодо недотримання розумних строків досудового розслідування, яким прокурор допустив бездіяльність, а саме по суті скарги рішення прокурором не прийняте, розумні строки у кримінальному провадженні не встановлені. На думку скаржника таке рішення прокурора не відповідає нормам закону, оскільки з часу початку досудового розслідування пройшов тривалий час, досудове слідство не здійснюється, що порушує права та законні інтереси скаржника як потерпілого.
Від ТОВ «Арсенал Агро» надійшла заява про проведення розгляду скарги за відсутності представника.
Від прокурора Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 надійшли письмові заперечення на скаргу, прокурор вказала, що за результатами розгляду скарги ТОВ «Арсенал Агро», 30.09.2021 року до начальника СД Житомирського РУП ГУ НП в Житомирській області скеровано лист про активізацію досудового розслідування, вжиття заходів відомчого контролю та відсторонення дізнавача. На клопотання ТОВ «Арсенал Агро» надано відповідь в строк, передбачений ч. 2 ст. 308 КПК України. На підставі чого, прокурор просила відмовити у задоволенні скарги.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали додані до скарги та матеріали надані прокурором, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 3 КПК України досудове розслідування це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 308 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право оскаржити прокурору вищого рівня недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування. Прокурор вищого рівня зобов`язаний розглянути скаргу протягом трьох днів після її подання і в разі наявності підстав для її задоволення надати відповідному прокурору обов`язкові для виконання вказівки щодо строків вчинення певних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень. Особа, яка подала скаргу, невідкладно письмово повідомляється про результати її розгляду.
Положеннями п. 9-1 ч. 1 ст. 303 КПК України встановлено, що під час досудового розслідування особою, якій відмовлено у задоволенні скарги, її представником, законним представником чи захисником, може бути оскаржено рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування.
Встановлено, що 24.01.2020 року ТОВ «Арсенал Агро» подав до Житомирського відділу поліції ГУНП в Житомирській області заяву (повідомлення) про вчинене кримінальне правопорушення за ознаками передбаченими ст.ст. 190,191 КК України: шахрайство в особливо великих розмірах та привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем генеральним директором - членами дирекції ТОВ «ІВНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 32277345) ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ), в результаті чого ТОВ «Арсенал Агро» завдано шкоди на загальну суму 1 443 655,45 грн. (сума грошових коштів, належних ТОВ «Арсенал Агро» за поставлений товар, але не сплачених товариством «Івниця»).
Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 30.01.2020 року зобов`язано уповноважених осіб Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області, у відповідності до вимог ст. 214 ПК України, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення, зазначеного у заяві ТОВ «Арсенал Агро» від 24.01.2020 року та розпочати досудове розслідування.
28.09.2021 року директор ТОВ «Арсенал Агро» звернувся до керівника Житомирської окружної прокуратури зі скаргою на недотримання розумних строків на досудовому розслідуванні кримінального провадження №12020060020000501, оскільки досудове розслідування здійснюється з порушенням розумних строків, за час слідства не було проведено жодної слідчої дії та слідство фактично зупинено.
Як вбачається з листа № М501-20 від 30.09 2021 року заступника керівника Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_6 , заявнику повідомлено про необхідність проведення ряду слідчих дій та встановлено строк їх виконання до 30.10.2021 року, проте про порушення строків досудового розслідування вказаний лист відомостей не містить.
В свою чергу, відповідно ч. 3 ст. 110 КПК України, рішення слідчого, прокурора приймається у формі постанови.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 110 КПК України постанова прокурора складається з мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови, а також мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу.
Із системного аналізу ст. 308 КПК України та ст. 110 КПК України, вбачається, що постанова за результатами розгляду скарги на недотримання розумних строків у кримінальному провадженні у мотивувальній частині повинна містити висновок про дотримання, або ж недотримання слідчими, прокурорами розумних строків під час досудового розслідування із вказанням на мотиви та обґрунтування вказаного висновку.
Разом із цим, за зверенням заявника постанова не виносилась, а лише надана відповідь, яка не містить жодного посилання на дотримання або ж недотримання слідчими, прокурорами розумних строків під час досудового розслідування кримінального провадження, а отже і не містить підстав для відмови у задоволенні відповідної скарги. Прокурором не надана оцінка причинам тривалого проведення досудового розслідування, не зроблено висновок про розумність строків виконання слідчими та прокурорами слідчих (розшукових) дій з метою встановлення осіб, винних у вчиненні кримінальних правопорушень.
Зазначене свідчить про порушення порядку розгляду скарги про недотримання розумних строків, неправильне оформлення прийнятого рішення, необґрунтованість наданої заявникові відповіді, тобто невідповідність її вимогам кримінального процесуального закону.
Враховуючи викладені обставини, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити скаргу та зобов`язати уповноваженого прокурора, повторно розглянути скаргу ТОВ "Арсенал Агро" від 28.09.2021 року на недотримання розумних строків у кримінальному провадженні та винести вмотивовану постанову відповідно до вимог ст. 110 КПК України.
При цьому, виходячи з положення ч. 1 ст. 114 КПК України, відповідно до якого для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне встановити граничний строк розгляду скарги ТОВ "Арсенал Агро" від 28.09.2021 року на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування кримінального провадження, який складає 72 (сімдесят дві) години з моменту отримання копії ухвали слідчого судді.
Керуюючись ст. ст. 214, 220, 290 303, 304, 306, 307 КПК України
п о с т а н о в и в:
Зобов`язати уповноваженого прокурора Житомирської окружної прокуратури повторно розглянути скаргу ТОВ "Арсенал Агро" від 28.09.2021 року на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування кримінального провадження № 12020060020000501, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.02.2020 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, протягом 72 (сімдесяти двох) годин з моменту отримання копії ухвали слідчого судді, вчинити відповідні процесуальні дії за наслідками її розгляду та надати на неї відповідь у вигляді вмотивованої постанови за результатами її розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2021 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 100434738 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Богунський районний суд м. Житомира
Чішман Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні