Рішення
від 13.09.2021 по справі 908/1308/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 12/91/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.2021 Справа № 908/1308/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,

За участю секретаря судового засідання Соловйової А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/1308/21

за позовом: Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури (69005, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29а) в інтересах держави в особі

позивач: Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 12/2)

до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50)

до відповідача-2: Берестівської сільської ради (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне підприємство "Бердянське лісове господарство" (71717, Запорізька область, Токмацький район, м. Молочанськ(з), вул. Вокзальна, буд. 127)

про визнання наказу незаконним і скасування в частині, припинення права комунальної власності на земельні ділянки, скасування державної реєстрації земельних ділянок, зобов`язання повернути земельні ділянки

за участю представників:

від прокуратури: Токмаков О.І., посвідчення № 058620 від 14.12.2020

від позивача: Волков М.В., паспорт НОМЕР_1 від 07.10.2008

від відповідача-1: не з`явився

від відповідача-2: Шиян А.В., довіреність №01-73/826 від 26.05.2021

від третьої особи: не з`явився

Згідно із ст. 222 Господарського процесуального кодексу України в судових засіданнях здійснювалося повне фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу - комплексу Акорд .

Судові засідання від 30.06.2021, 15.07.2021, 01.09.2021 та 13.09.2021 проводились в режимі відеоконференції.

СУТЬ СПОРУ

Заступник керівника Запорізької обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою за вих. № 15/1-1755-21 від 07.05.2021 в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та Берестівської сільської ради, в якій просить суд:

1) визнати незаконним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ в частині передачі Берестівській сільській об`єднаній територіальній громаді у комунальну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га та 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, які розташовані на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області;

2) припинити право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04351937) на земельну ділянку з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1545800323206);

3) припинити право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04351937) на земельну ділянку з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1545811223206);

4) припинити право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04351937) на земельну ділянку з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1545788423206);

5) скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області;

6) скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області;

7) скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області;

8) зобов`язати Берестівську сільську раду повернути державі в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку площею 3,4963 га, яка розташована в межах земельної ділянки з кадастровими номером 2320683500:02:006:0070 згідно зі схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070, переданої у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 8,9405 га, відносно земель лісогосподарського призначення ДП "Бердянське лісове господарство" (квартали 8, 9 Осипенківського лісництва) на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виготовленої 18.12.2020 ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України;

9) зобов`язати Берестівську сільську раду повернути державі в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку площею 6,3340 га, яка розташована в межах земельної ділянки з кадастровими номером 2320683500:02:006:0071 згідно зі схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071, переданої у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 6,3340 га, відносно земель лісогосподарського призначення ДП "Бердянське лісове господарство" (квартали 8, 9 Осипенківського лісництва) на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виготовленої 18.12.2020 ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України;

10) зобов`язати Берестівську сільську раду повернути державі в особі Кабінету Міністрів України земельну ділянку площею 18,2391 га, яка розташована в межах земельної ділянки з кадастровими номером 2320683500:02:006:0072 згідно зі схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072, переданої у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 18,2391 га, відносно земель лісогосподарського призначення ДП "Бердянське лісове господарство" (квартали 8, 9 Осипенківського лісництва) на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виготовленої 18.12.2020 ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України.

Також в пункті 11 прохальної частини позовної заяви прокурор просить залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державне підприємство "Бердянське лісове господарство" (71154, Запорізька область, Бердянський район, с. Азовське, вул. Гагаріна, буд. 106, код ЄДРПОУ 05432193).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.05.2021 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 17.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1308/21, присвоєно справі номер провадження 12/91/21, визначено здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 02.06.2021 о 14:30. Цією же ухвалою залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державне підприємство "Бердянське лісове господарство".

01.06.2021 через систему "Електронний суд" від відповідача-1 надійшло клопотання/заява про оголошення перерви в підготовчому засіданні, яке обґрунтоване тим, що 21.05.2021 на адресу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області надійшла ухвала Господарського суду Запорізької області від 17.05.2021 про відкриття провадження по даній справі (вх. № 9-1013/0/65-21 від 21.05.2021). Так, кінцевим терміном подання відзиву на позовну заяву по даній справі є 04.06.2021. У зв`язку з великим обсягом документів, які необхідно опрацювати та проаналізувати для підготовки відзиву по даній справі станом на дату призначення підготовчого засідання, Головне управління не в змозі подати відзив на позовну заяву, а відтак просить суд оголосити перерву в підготовчому засіданні.

02.06.2021 на адресу суду від позивача - Кабінету Міністрів України надійшли письмові пояснення, в яких останній зазначає наступне:

- ліси та землі лісового фонду України є об`єктами підвищеного захисту зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання;

- ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу, від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України;

- за приписами ст. 27 Лісового кодексу України саме до повноважень Кабінету Міністрів України належить передача у власність, надання у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності;

- відповідно до вимог ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для не лісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення належить до повноважень Кабінету Міністрів України;

- положеннями ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України;

- таким чином, Кабінет Міністрів України є розпорядником земель державної власності лісогосподарського призначенця для не лісогосподарських потреб та лише за його погодженням можлива зміна цільового призначення земельних ділянок наведеної категорії;

- законодавчими нормами закріплено особливий статус земель лісогосподарського призначення зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання, а відтак земельні ділянки вказаної категорії відносяться до речей, що обмежені у цивільному обороті;

- таким чином неправомірна зміна цільового призначення призводить до зміни їх статусу як обмежено обороноздатних і створює умови, за яких вони можуть перейти у приватну власність у порушення законодавчих заборон;

- територіальні органи Держгеокадастру мають право розпоряджатися лише землями сільськогосподарського призначення державної власності (ч. 4 ст. 122 ЗК України);

- відповідно до листа Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 № 2302/0/2-21 Кабінетом Міністрів України рішень про вилучення або припинення права постійного користування земельних ділянок із зазначеними у листі Запорізької обласної прокуратури від 19.01.2021 № 15/1-64вих-21 кадастровими номерами, які перебували у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство не приймалося. Просить суд позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 02.06.2021 відкладено підготовче судове засідання на 14.06.2021 о 10:00.

04.06.2021 на адресу суду від позивача надійшли докази направлення сторонам копій пояснень від 02.06.2021.

14.06.2021 на адресу суду від відповідача-1 - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позовних вимог заперечує, мотивуючи свою позицію наступним:

- земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га, 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га були сформовані під час проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Миколаївської сільської ради у 2013 році;

- під час надання вихідних даних про земельні ділянки начальник управління Держземагентва Іваненко А.О. керувався Технічною документацію по оновленню планово-картографічного матеріалу в межах території Миколаївської сільської ради Бердянського району та картографічного матеріалу 2008 року;

- оновлення планово-картографічного матеріалу в межах території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області виконано згідно договору на проведення робіт №212 від 27.04.2007 з Запорізьким обласним головним управлінням земельних ресурсів у відповідності до технічного завдання, дана технічна документація затвердженню рішенням не підлягала, але погоджена 2008 року головою Миколаївської сільської ради Тимків В.Ф. та начальником відділу земельних ресурсів у Бердянському районі Біляєвим С.М.;

- після 2008 року роботи по оновленню планово-картографічного матеріалу в межах території Миколаївської сільської ради Бердянського району не проводились;

- відповідно до архівних матеріалів, а саме документів, перелічених вище, земельні ділянки не відносяться до земель лісового фонду;

- під час розробки Технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області її розробником - ДП Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою , не було виявлено в межах даних земельних ділянок лісогосподарських насаджень;

- в Міськрайонному управлінні відсутні матеріали лісогосподарських упорядкувань (планшети), державні акти на право постійного користування на спірні земельні ділянки в Міськрайонному управлінні не зберігаються та не обліковуються;

- відомості про встановлення меж земельних ділянок, що відносяться до земель лісового господарства до Державного реєстру земель не вносилися;

- станом на даний час лісогосподарські підприємства за внесенням відомостей про землі лісового фонду до Міськрайонного управління не зверталися;

- вважає недоречним робити посилання на норми законодавства, які діють на даний час, адже вирішальним є питання перебування спірних земельних ділянок в постійному користуванні у відповідних лісогосподарських підприємств та віднесення спірних ділянок до земель лісового фонду;

- зі змісту рішення Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області від 12 листопада 2001 року № 51 Про передачу земель та невдоб до Держлісфонду вбачається, що виконавчий комітет Миколаївської сільської ради, розглянувши заяву Бердянського держлісгоспу про передачу йому в користування земельних ділянок, керуючись ст. 9, 15, 16 Лісового кодексу України, надало земельну ділянку загальною площею 72,3 га в состав Держлісфонду в постійне користування;

- аналізуючи рішення виконкому Миколаївської сільради слід звернути увагу на площу земельної ділянки, яка була передана в состав Держлісфонду та становила 72,3 га та плану (доданого до рішення), за якими взагалі неможливо ідентифікувати які ділянки увійшли до позначеної ділянки, та чи це ті ділянки, які за твердженням заявника мають перетин зі спірними земельними ділянками;

- аналізуючи Акт на передачу земель лісового фонду, що перебували у користуванні реформованих сільськогосподарських підприємств Бердянського району Бердянського держлісгоспу від 11.11.2002, затверджений Головою Бердянської держадміністрації 11.12.2002 (далі по тексту - Акт), слід зазначити, що із зазначеного документу взагалі не можливо встановити, які земельні ділянки було передано, не кажучи про, те щоб стверджувати що спірні земельні ділянки мають з ними перетин, і що даний документ може слугувати підтвердженням відношення земель лісфонду до спірних земельних ділянок;

- зі змісту розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 13.01.2003 № 13 Про передачу земель Бердянського держлісгоспу для ведення лісового господарства також не можливо встановити, яким чином воно стосується спірних ділянок;

- вважає, що набуття права постійного користування повинно відбуватися за порядком, встановленим нормами Земельного кодексу України, кінцевим результатом оформлення права постійного користування є одержання користувачем документа, що посвідчує таке право, та його державної реєстрації;

- до матеріалів даної справи не додано копії/копій державного акту на право постійного користування земельними ділянками, зареєстрованого у встановленого чинним законодавством порядку, відсутня будь-яка землевпорядна документація, яка б свідчила про встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості);

- все вище наведене спростовує позицію заступника керівника обласної прокуратури, висловлену у позовній заяві, про перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, а також те, що спірні ділянки на час їх інвентаризації та реєстрації у Державному земельному кадастрі, та передачі у комунальну власність і на теперішній час частково належать до земель державного лісового фонду;

- земельні ділянки, з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га, 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га були сформовані під час проведення інвентаризації земель, як землі сільськогосподарського призначення;

- земельні ділянки, що були сформовані під час інвентаризації земель, та є предметом розгляду даної справи, до земель лісового фонду не входили;

- крім цього, вихідними даними для проведення інвентаризації земель була довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6- зем);

- відповідно до відомостей, що містили вищезгадані довідки, спірні земельні ділянки станом на 30.12.2013 за даними форми 6-зем мали форму власності - державну, та відносилися до категорії земель сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення - 16.00 землі запасу, вид угідь - сільськогосподарські;

- лісогосподарські підприємства не зверталися до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області або його структурного підрозділу з заявою щодо внесення відомостей про встановлення меж земельних ділянок, що відносяться до земель лісового господарства ані в період дії Державного реєстру земель (діяв до 2013), ані до Державного земельного кадастру;

- вважає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували обставини, викладені в позовній заяві, в частині перетину земельних ділянок;

- саме рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру із зазначенням причини такої відмови, прийняте державним кадастровим реєстратором, може бути доказом обставин, на які посилається позивач у своїй позовній заяві;

- виходячи зі змісту доданих до матеріалів справи документів, якими позивач обґрунтовує наявність перетинів земельних ділянок, а саме схем розташування земельних ділянок, підписаних тимчасово виконуючим обов`язки директора ДП Харківська лісовпорядна експедиція Гриневичем В.І., та виконавцем робіт Павловим Р.С., слід сказати, що в осіб, які їх складали, відсутнє підтвердження їх кваліфікації за відповідним професійним напрямком;

- позивачем не надано документів, які б підтверджували професійну кваліфікацію тимчасово виконуючого обов`язки директора ДП Харківська лісовпорядна експедиція Гриневича В.І. та виконавця робіт Павлова Р.С. відповідно до Закону України Про землеустрій ;

- акт встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та прийомки передачі межових знаків на зберігання від листопада 2020, який був підписаний представниками ДП Харківська державна лісовпорядна експедиція та ДП Бердянське ЛГ на думку Головного управління також не є належним та і допустимим в розумінні ГПК України;

- за відсутності землевпорядної документації, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками (землекористувачами) встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та прийомки передачі межових знаків на зберігання, згідно акту від листопада 2020 року суперечить встановленому законом порядку. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

14.06.2021 на адресу суду від Запорізької обласної прокуратури надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якій зазначено наступне:

- відсутність у матеріалах територіальних органів Держгеокадастру відомостей про належність спірних земельних ділянок до земель лісового фонду не спростовує належність земельних ділянок до земель лісогосподарського призначення, а також жодним чином не може впливати на їх природні властивості, якими обумовлюється правовий режим їх використання;

- посилання відповідача-1 на те, що під час розробки Технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Миколаївської сільської ради Берестівського району Запорізької області її розробником ДП Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою не було виявлено в межах даних земельних ділянок лісогосподарських насаджень, не доводить сільськогосподарське призначення цих земель;

- невиявлення лісогосподарських насаджень на спірних земельних ділянках у конкретний часовий момент не спростовує доводів позовної заяви про їх належність до лісового фонду;

- спірні земельні ділянки на час їх інвентаризації та реєстрації у Державному земельному кадастрі, а також передачі у комунальну власність і на теперішній час частково належать до земель державного лісового фонду та не вилучались з постійного користування ДП Бердянське лісове господарство ;

- подані прокурором докази - документи - складені не за результатами здійснення землеустрою, а за результатами проведення лісовпорядкування;

- зі змісту листа ДП Харківська державна лісовпорядна експедиція від 18.12.2020 № 500 із доданими до нього схемами (додаток 11) вбачається, що 18.11.2020 під час виконання робіт з базового лісовпорядкування лісового фонду ДП Бердянське лісове господарство спеціалістами держпідприємства проведено комплекс топографо-геодезичних робіт по встановленню/відновленню меж лісової ділянки ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського лісництва), яка розташована за межами населених пунктів на території Миколаївської сільської ради Бердянського району, в результаті чого встановлено, що спірні земельні ділянки частково відносяться до земель лісогосподарського призначення;

- отже, належність спірних земельних ділянок до земель лісогосподарського призначення, які перебувають в постійному користуванні ДП Бердянське лісове господарство , підтверджена уповноваженим органом в установленому законом порядку;

- відповідачем-1 у відзиві не зазначено дату отримання ухвали про відкриття провадження у справі № 908/1308/21, отже не доведено дотримання процесуального строку на його подання.

Ухвалою суду від 14.06.2021 відкладено підготовче судове засідання на 30.06.2021 о 12:00.

14.06.2021 на адресу суду від третьої особи - Державного підприємства "Бердянське лісове господарство" надійшли письмові пояснення за вих. № 545 від 07.06.2021, в яких зазначає наступне:

- Кабінет Міністрів України є розпорядником земель державної власності лісогосподарського призначенця для не лісогосподарських потреб та лише за його погодженням можлива зміна цільового призначення земельних ділянок наведеної категорії;

- законодавчими нормами закріплено особливий статус земель лісогосподарського призначення зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання, а відтак земельні ділянки вказаної категорії відносяться до речей, що обмежені у цивільному обороті;

- таким чином неправомірна зміна цільового призначення призводить до зміни їх статусу як обмежено обороноздатних і створює умови, за яких вони можуть перейти у приватну власність у порушення законодавчих заборон;

- територіальні органи Держгеокадастру мають право розпоряджатися лише землями сільськогосподарського призначення державної власності (ч. 4 ст. 122 ЗК України);

- повідомляє, що на адресу лісгоспу листів, рішень про вилучення земельних ділянок чи зміну цільового призначення земельних ділянок не надходило. Просить позов задовольнити повністю.

23.06.2021 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якій позивач спростовує доводи відповідача-1.

25.06.2021 на адресу суду від третьої особи надійшли пояснення за вих. № 581 від 23.06.2021, в яких остання зазначає, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України. Вказує, що ліси України підлягають особливій охороні з боку держави і відсутність у спеціалізованих лісогосподарських підприємств з тих чи інших причин державних актів не повинна бути правовою можливістю для різноманітних зловживань з боку заінтересованих осіб та вилучення земель лісогосподарського призначення для інших потреб в обхід чітко регламентованого порядку, передбаченого ЗК України. Просить відзив відповідача-1 на позовну заяву залишити без руху.

25.06.2021 та 29.06.2021 на електронну адресу суду із електронним цифровим підписом від відповідача-2 надійшли клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції та про перенесення судового засідання.

Ухвалою суду від 29.06.2021 задоволено клопотання відповідача-2 про участь у судовому засіданні 30.06.2021 у справі № 908/1308/21 в режимі відеоконференції з Бердянським міськрайонним судом Запорізької області.

Ухвалою суду від 30.06.2021 закрито підготовче провадження у справі № 908/1308/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 15.07.2021 о 14:30.

15.07.2021 через систему "Електронний суд" від відповідача-1 надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області за наявними у справі матеріалами, з урахуванням позиції, викладеної у відзиві від 04.06.2021.

Ухвалою суду від 15.07.2021 відкладений розгляд справи на 01.09.2021 об 11:00.

Ухвалою суду від 01.09.2021 відкладений розгляд справи на 13.09.2021 о 14:15.

В судове засідання 13.09.2021 з`явилися прокурор та представники позивача і відповідача-2.

Прокурор в судовому засіданні 13.09.2021 підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник позивача в судовому засіданні 13.09.2021 просив позов прокурора задовольнити.

Представники відповідача-1 та третьої особи в судове засідання 13.09.2021 не з`явилися, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Неявка в судове засідання 13.09.2021 представників відповідача-1 та третьої особи, належним чином повідомлених про дату та час розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті без їх участі.

Відповідач-2 правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги позицію прокурора, суд встановив.

Позов прокурора мотивовано тим, що наказом Головного управління Держземагентства у Запорізькій області від 04.09.2013 № 107-03 надано управлінню Держземагенства у Бердянському районі Запорізької області дозвіл на проведення робіт з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Бердянського району орієнтовною загальною площею 12 819 га.

На підставі вказаного наказу Державним підприємством Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (далі - Інститут) розроблено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, зокрема проінвентаризовано земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га та 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га.

На підставі розробленої Інститутом технічної документації зазначені земельні ділянки 23.12.2013 внесені до відомостей Державного земельного кадастру як землі сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01).

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність за актом приймання-передачі від 27.09.2018 у комунальну власність Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області передано земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 3443,2685 га.

Прокурор в позові вказує, що серед указаного масиву земель передано у комунальну власність і земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071 та 2320683500:02:006:0072 для товарного сільськогосподарського виробництва.

В матеріалах справи міститься рішення Берестівської сільської ради № 30 від 09.10.2018, відповідно до якого вирішено надати згоду на прийняття у комунальну власність Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 3443,2685 га із земель державної власності у комунальну власність від 27.09.2018.

З матеріалів справи вбачається, що державну реєстрацію права комунальної власності на вказані земельні ділянки проведено 21.11.2018 та 23.01.2019 за територіальною громадою сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради.

Відповідно до інформації Державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО Укрдержліспроект Державного агентства лісових ресурсів України, викладеної в листі від 18.12.2020 за № 500, за результатами проведеного вказаним підприємством комплексу топографо-геодезичних та лісовпорядних робіт встановлено часткове відношення всіх трьох вказаних земельних ділянок до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні ДП Бердянське лісове господарство .

Зокрема, площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 з межами земель 8 та 9 кварталів Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство склала 3,4963 га.

Площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 з межами земель 8 та 9 кварталів Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство склала 6,3340 га.

Площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 з межами земель 8 кварталу Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство склала 18,2391 га, що підтверджується схемами розташування вказаних ділянок (том 1, а.с. 120-122).

Як зазначає прокурор в позові, належність наведених земельних ділянок загальною площею 28,0694 га до земель лісогосподарського призначення, що розташовані в межах земельних ділянок з наступними кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072, підтверджено:

- рішеннями органів державної влади та місцевого самоврядування щодо передачі земель Бердянському держлісгоспу (рішенням виконавчого комітету Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області від 12.11.2001 № 51 разом із планами земельних ділянок, актом передачі земель лісового фонду від 11.11.2002, затвердженим розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації від 17.12.2002, та розпорядженням Бердянської районної державної адміністрації від 13.01.2003 за № 13),

- інформацією Державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО Укрдержліспроект від 18.12.2020 № 500 разом зі схемами перетину, актом встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 18.11.2020, планом встановлення меж земельної ділянки та викопіюванням із планшету № 2 Осипенківського лісництва 2008 року,

- інформацією ДП Бердянське лісове господарство від 29.12.2020 № 1120 разом із копіями проекту організації та розвитку лісового господарства ДП Бердянське лісове господарство (Осипенківське лісництво), протоколу його затвердження, таксаційного опису кварталів 8, 9 Осипенківського лісництва на 2 арк. та планшету № 2 лісовпорядкування 2008 року Осипенківського лісництва.

В матеріалах справи міститься лист Інституту від 11.03.2021 № 273, в якому зазначено, що рішення Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області від 12.11.2001 № 51 Про передачу земель та невдоб до Держлісфонду , розпорядження Бердянської райдержадміністрації Про передачу земель Бердянському держлісфонду для ведення лісового господарства , акту на передачу земель лісового фонду, що перебували у користуванні реформованих сільськогосподарських підприємств Бердянського району, - у 2013 році Інституту не надавались при виконанні робіт з інвентаризації. В листі зазначено, що на момент складання документації по земельним ділянкам, які розглядаються, не були внесені відомості до земельного кадастру як землі лісового фонду (том 2, а.с. 1-2).

За відомостями, що містяться в листах ДП Харківська державна лісовпорядна експедиція від 18.12.2020 № 500, Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 10.02.2021 № 0210/01-42, Запорізької обласної державної адміністрації від 12.02.2021 № 00947/08-46, секретаріату Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 № 2302/0/2-21 та Міністерства юстиції України від 22.02.2021 №7729/1021-4-21/9.1.2, розпорядження або інші рішення Бердянською районною державною адміністрацією, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Кабінетом Міністрів України щодо вилучення або припинення права постійного користування земельними ділянками, що перебувають у користуванні ДП Бердянське лісове господарство на території 8 та 9 кварталів Осипенківського лісництва, зміни їх цільового призначення не приймались.

Прокурор в позові зазначає, що вказане свідчить про те, що спірні земельні ділянки на час їх інвентаривації та реєстрації у Державному земельному кадастрі, а також передачі у комунальну власність і на теперішній час частково належать до земель державного лісового фонду та не вилучались з постійного користування ДП Бердянське лісове господарство . Вважає, що враховуючи викладене, наказ ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ видано з порушенням вимог земельного та лісового законодавства України. Зокрема зазначає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ стосується спірних земельних ділянок лісогосподарського призначення, розпоряджатися якими не уповноважений вказаний орган державної влади та які не можуть бути передані у комунальну власність поза волею власника в особі Кабінету Міністрів України та без згоди постійного користувача таких земель - ДП Бердянське лісове господарство , таке рішення суперечить вимогам ст. 13 Конституції України, ст.ст. 317, 319, 321, 328 Цивільного кодексу України, ст. ст. 117, 122, 149 Земельного кодексу України, ст. ст. 11, 27 Лісового кодексу України, та порушує інтереси держави, а відтак відповідно до вимог ст.ст. 16, 21 Цивільного кодексу України є підставою для визнання його незаконним та скасування в частині передання у комунальну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072. Вказує, що штучна зміна цільового призначення земель лісогосподарського призначення на землі сільськогосподарського призначення призводить до зміни режиму охорони цих земель, та має негативні екологічні, економічні та соціальні наслідки. Прокурор зазначає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072 не можуть існувати у встановлених межах, їх державна реєстрація повинна бути скасована та створено нові об`єкти речових прав з іншими межами та кадастровими номерами. Вважає, що права держави в особі Кабінету Міністрів України як власника на реалізацію усіх правомочностей щодо земельних ділянок лісового фонду України, а саме користування і розпорядження ними, підлягають захисту шляхом зобов`язання Берестівської сільської ради повернути земельні ділянки лісогосподарського призначення площами 3,4963 га, 6,3340 га та 18,2391 га, розташовані у 8 та 9 кварталах Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство на території Миколаївської сільської ради Бердянського району, державі в особі Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частини 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підстави для здійснення прокурором представництва держави в суді визначені у частинах третій і четвертій статті 23 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014.

Відповідно до ч. 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Відповідно до частити 3 даної статті прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Офісу Генерального прокурора або обласної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.

Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

В матеріалах справи міститься лист Офісу Генерального прокурора № 15/1/1-132вих-21 від 16.04.2021, відповідно до змісту якого пред`явлення позову доручено Запорізькій обласній прокуратурі (том 2, а.с. 26).

Підставою для представництва Запорізькою обласною прокуратурою інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України прокурор вказує незаконне вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення. Зазначає, що їх подальша передача у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва грубо порушує інтереси держави у сфері ефективного використання земельних та лісових ресурсів, оскільки унеможливлює реалізацію державної політики по забезпеченню охорони, відтворення та сталого використання земельних і лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.

Статтею 122 Земельного кодексу України (частина 8) (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) установлено, що Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених ст. 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п`ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Згідно із ст. 150 Земельного кодексу України (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Частиною 7 ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) визначено, що зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є розпорядником земель державної власності лісогосподарського призначення для нелісогосподарських потреб та лише за його погодженням згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України можлива зміна цільового призначення земельних ділянок наведеної категорії.

З метою встановлення наявності підстав для представництва, Запорізькою обласною прокуратурою на адресу Кабінету Міністрів України було скеровано лист від 19.01.2021 № 15/1-64вих-21 та повідомлено про порушення ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області вимог законодавства при розпорядженні землями державного лісового фонду (том 1, а.с. 137-139).

Прокурор в позові зазначає, що Кабінетом Міністрів України відповідних заходів до усунення порушень законодавства за вказаними фактами не вжито.

Листом секретаріату Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 № 2302/0/2-21 Запорізьку обласну прокуратуру повідомлено, що про факт порушень законодавства стало відомо із запиту Запорізької обласної прокуратури. Стосовно правової позиції Кабінету Міністрів України щодо можливості звернення до суду з позовом, останнім повідомлено, що звернення обласної прокуратури надіслано до Мін`юсту, Держлісагентству та Держгеокадастру для розгляду в установленому порядку.

Міністерством юстиції України, яке відповідно до ст. 37 Закону України Про Кабінет Міністрів України є представником інтересів Кабінету Міністрів України в судах, листом від 22.02.2021 за № 7729/1021-4-21/9.1.2 повідомило, що ефективне відновлення порушених інтересів держави у даному випадку можливе шляхом звернення органів прокуратури до суду в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України.

Відповідно до змісту листа Держгеокадастру від 11.02.2021 за № 5-28-0.191-1525/2-21 за інформацією Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства стосовно наявності в межах зазначених земельних ділянок земель лісогосподарського призначення не проводились, заходи претензійнотпозовної роботи не здійснювались.

Листом Держлісагентства від 29.01.2021 № 12-11/695-21 останнє повідомило, що агентство не заперечує щодо представництва Запорізькою обласною прокуратурою інтересів держави у спірних правовідносинах. При цьому зазначило, що про прийняття Головним управлінням Держгеокадастру в Запорізькій області наказу № 8-1753/15-18-СГ від 26.09.2018 та укладення 27.09.2018 акту приймання-передачі Держлісагентству стало відомо з листа Запорізької обласної прокуратури від 19.01.2021 № 15/1-64вих-21.

В матеріалах справи міститься лист ДП Бердянське лісове господарство № 1120 від 29.12.2020, в якому останне повідомляє, що йому стало відомо про вищезазначені порушення вимог Лісового та Земельного кодексів при передачі у комунальну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071 та 2320683500:02:006:0072 з моменту звернення Запорізької обласної прокуратури до ДП Бердянське лісове господарство з відповідним запитом. Зазначає, що підприємством обстеження вищезазначених земельних ділянок проводилося лише при встановленні меж в натурі. Вказує, що підприємство не зверталося до правоохоронних органів, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області з приводу незаконного відчуження (вилучення) із постійного користування земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071 та 2320683500:02:006:0072, а також не вживалися цивільно-правові заходи, пов`язані із витребуванням (поверненням) у державну власність зазначених земель лісу.

Таким чином, ні Кабінетом Міністрів України, ні підпорядкованими йому Міністерствами та центральними органами виконавчої влади будь-яких реальних та дієвих заходів щодо звернення до суду не вжито, що свідчить про нездійснення захисту інтересів держави.

Згідно правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 903/129/18, сам факт незвернення до суду відповідного органу з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Враховуючи нездійснення Кабінетом Міністрів України жодних дій з метою відновлення порушених прав держави щодо спірних земельних ділянок, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку, що прокурор, у межах своїх повноважень, мав право звернутися до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, інтереси держави мають чітке формулювання та вмотивовані у позовній заяві, поданій прокурором.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Положеннями Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 ЗК України).

Частиною 1 статті 328 ЦК передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За змістом ст.ст. 317, 319, 321 ЦК України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи. У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону. (ст.ст. 7, 8 Лісового кодексу України, далі ЛК України).

Землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності (ст. 56 ЗК України).

Відповідно до ст. 57 3К України (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Згідно пункту 4 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.09.2012 № 5245-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» , у державній власності залишаються земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.

Отже, землі, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств, незалежно від їх місцезнаходження, належать до земель державної власності.

Право комунальної власності на ліси набувається при розмежуванні в установленому законом порядку земель державної і комунальної власності, а також шляхом передачі земельних ділянок з державної власності в комунальну та з інших підстав, не заборонених законом (ст. 11 ЛКУкраїни).

Відповідно до ч. 3-4 ст. 122 ЗК України (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства; будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

У відповідності до ч. 2 ст. 117 ЗК України (в редакції станом на дату прийняття спірного наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області) до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, зокрема, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.

Згідно пункту 24 Перехідних положень ЗК України, з дня набрання чинності цим пунктом (27.05.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Згідно із ч. 5 ст. 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Статтею 141 ЗК України установлено, що однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є вилучення земельної ділянки, у випадках передбачених цим кодексом.

Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації (ч.ч. 3, 4 ст. 142 ЗК України).

Статтею 149 ЗК України (в редакції, чинній на момент реєстрації права власності на спірні земельні ділянки за Берестівською сільською радою) установлено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Частиною 9 цієї ж статті ЗК України (в редакції, чинній на момент реєстрації права власності на спірні земельні ділянки за Берестівською сільською радою) визначено, що вилучення земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п`ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу, належить до повноважень Кабінету Міністрів України.

Частинами 5-8 ст. 149 ЗК України (в редакції, чинній на момент реєстрації права власності на спірні земельні ділянки за Берестівською сільською радою) визначалося, що районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності (крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті), які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо) з урахуванням вимог частини восьмої цієї статті. Обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті. Київська, Севастопольська міські державні адміністрації вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах їх територій для всіх потреб, крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті. Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, у межах сіл, селищ, міст та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті, а також погоджує вилучення таких земель районними державними адміністраціями на їх території для будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо).

Згідно частини 7 статті 20 ЗК України (чинної як на час зміни цільового призначення спірних земельних ділянок, так і на даний час), зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким чином, територіальні органи Держгеокадастру мають право розпоряджатися лише землями сільськогосподарського призначення державної власності.

Отже законодавцем було визначено, що територіальні органи Держгеокадастру мають право розпоряджатися лише землями сільськогосподарського призначення державної власності; вилучення земель державного лісового фонду для нелісогосподарських потреб належить до виключних повноважень Кабінету Міністрів України; крім того, для такого вилучення була необхідною згода відповідних землекористувачів. Зміна цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Відповідності до ст. 27 Лісового Кодексу України, Кабінет Міністрів України у сфері лісових відносин: 1) забезпечує реалізацію державної політики у сфері лісових відносин; 2) спрямовує та координує діяльність органів виконавчої влади щодо організації охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 3) забезпечує розроблення та виконання загальнодержавних програм з охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 4) затверджує державні програми з охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 5) передає у власність, надає у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності; 7) приймає рішення про обмеження або тимчасове припинення діяльності підприємств, установ та організацій у разі порушення ними природоохоронного та лісового законодавства; 8) вирішує інші питання у сфері лісових відносин відповідно до Конституції України та закону.

Як вказано вище, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність за актом приймання-передачі від 27.09.2018 у комунальну власність Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади Бердянського району Запорізької області передано земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 3443,2685 га.

Зі змісту додатку до акту приймання-передачі від 27.09.2018 вбачається, що серед указаного масиву земель передано у комунальну власність і земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071 та 2320683500:02:006:0072 для товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до наявних у справі інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 250954383 від 01.04.2021, № 250953948 від 01.04.2021, № 250962814 від 01.04.2021 земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071 та 2320683500:02:006:0072 зареєстровані 21.11.2018 та 23.01.2019 на праві комунальної власності за територіальною громадою сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради.

Разом з тим відповідно до наявних в матеріалах справи витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071 та 2320683500:02:006:0072 вищевказані земельні ділянки віднесені до категорії: землі сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (том 1, а.с. 50-52).

В матеріалах справи міститься рішення Виконавчого комітету Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області від 12.11.2001 № 51 Про передачу земель та невдоб до Держлісфонду , пунктами 1 та 2 якого вирішено: надати земельну ділянку загальною площею 72,3 га у склад Держлісфонду в постійне користування та прохати Бердянський районний відділ земельних ресурсів внести відповідні зміни до земельно-кадастрової документації.

Також в матеріалах справи міститься акт на передачу земель лісового фонду, що перебували у користування реформованих сільськогосподарських підприємств Бердянського району Бердянського держлісгоспу від 11.11.2002, затверджений головою Бердянської районної державної адміністрації Саввон С.Г. та підписаний першим заступником голови Бердянської районної державної адміністрації Манойленко І.І. та директором Бердянського держлісгоспу Левченко С.Г. Відповідно до змісту вказаного акту Бердянська районна державна адміністрація передає, а Бердянський держлісгосп приймає земельні ділянки лісового фонду загальною площею 2533,4 га згідно додатку № 1. В акті вказано, що земельні ділянки лісового фонду передаються по акту з подальшим оформленням згідно чинного законодавства в постійне користування для ведення лісового господарства відповідно до вимог Лісового кодексу України.

Поряд з цим в матеріалах справи міститься розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 13 від 13.01.2003 Про передачу земель Бердянському держлісгоспу для ведення лісового господарства , відповідно до пунктів 1, 2 якого вирішено: затвердити матеріали попереднього погодження на передачу земель площею 2533,4 га та передати в постійне користування землі загальною площею 2533,4 га Бердянському держлісгоспу для ведення лісового фонду, відповідно з додатком 1, з подальшим оформленням згідно чинного законодавства.

На звернення Запорізької обласної прокуратури Державне підприємство Харківська державна лісовпорядна експедиція надало відповідь листом від 18.12.2020 № 500 в якому зазначило, що 18 листопада 2020 року під час виконання робіт з базового лісовпорядкування лісового фонду ДП Бердянське лісове господарство , з метою виявлення можливих перетинів меж вказаних земельних ділянок із землями держлісфонду, фактів порушення вимог земельного та лісового законодавства при відведенні земельних ділянок у комунальну власність, спеціалістами державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція , у відповідності до ст. 45, 46, 52, п. 5 розділу VIII (Прикінцеві положення) Лісового Кодексу України, на вимогу лісгоспу та прокуратури області, було додатково проведено комплекс топографо-геодезичних, лісовпорядних робіт по встановленню/ відновленню меж лісової ділянки ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського лісництва), яка розташована за межами населених пунктів на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, а також проведена необхідна перевірка (обстеження), в

результаті чого встановлено наступне:

1) Земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072, яка передана у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області та, згідно чинних планово-картографічних матеріалів базового лісовпорядкування 2008 - 2020 років, частково відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство - Осипенківське лісництво, квартал 8. Загальна площа земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно відомостей Державного земельного кадастру, складає 18,6684 га. Встановлена площа перетину меж зазначеної земельної ділянки з землями ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8 Осипенківського л-ва), за результатами інженерно-геодезичних робіт - 18,2391 га.

2) Земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070, яка передана у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області та, згідно чинних планово-картографічних матеріалів базового лісовпорядкування 2008 - 2020 років, частково відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство - Осипенківське лісництво, квартал 8, 9. Загальна площа земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно відомостей Державного земельного кадастру, складає 8,9405 га. Встановлена площа перетину меж зазначеної земельної ділянки з землями ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського л-ва), за результатами інженерно-геодезичних робіт - 3,4963 га, у тому числі:

- в межах кварталу 8 Осипенківського лісництва -2,5780 га;

- в межах кварталу 9 Осипенківського лісництва - 0,9183 га.

3) Земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071, яка передана у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області та, згідно чинних планово-картографічних матеріалів базового лісовпорядкування 2008 - 2020 років, частково відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство - Осипенківське лісництво, квартал 8, 9. Загальна площа земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно відомостей Державного земельного кадастру, складає 7,3144 га. Встановлена площа перетину меж зазначеної земельної ділянки з землями ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського л-ва), за результатами інженерно-геодезичних робіт - 6,3340 га, у тому числі:

- в межах кварталу 8 Осипенківського лісництва - 5,0323 га;

- в межах кварталу 9 Осипенківського лісництва - 1,3117 га.

До вказаного листа додані схеми розташування спірних земельних ділянок, на яких зазначені їх межі, та межі земельних ділянок ДП Бердянське лісове господарство (том 1, а.с. 119-122).

Також в листі зазначено, що інформація про вилучення земель лісогосподарського призначення з кварталів 8, 9 Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство , за період з 2008 року по 2020 рік, до державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція не надходила. При цьому ДП Харківська державна лісовпорядна експедиція в листі вказало, що беручи до уваги розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 13.01.2003 № 13 Про передачу земель Бердянському держлісгоспу , акт про передачу земель лісового фонду від 11.11.2002 (затверджений розпорядженням голови Бердянської РДА від 16.12.2002), рішення Виконкому Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області від 12.11.2001 № 51, провівши детальний аналіз наведених фактів, вважає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072, площею 8,9405 га, 7,3144 га, 18,6684 га відповідно, які розташовані на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, на момент їх передачі у комунальну власність (наказ ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 р. № 8-1753/15-18-СГ, акт приймання-передачі від 27.09.2018) належали до земель лісогосподарського призначення, які перебували у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство .

В матеріалах справи міститься лист ДП Бердянське лісове господарство № 1120 від 29.12.2020, за змістом якого останнє підтверджує факт перетину земельних ділянок з

з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072, площами 8,9405 га, 7,3144 га та 18,6684 га, які розташовані на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області та є у

користуванні Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство , а саме:

1. Земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 має перетин із земельною ділянкою, яка є у користуванні Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство , квартал 8 виділа 1, 2, 3, 5;

2. Земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 має перетин із земельною ділянкою, яка є у користуванні Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство , квартал 8 виділ 4, квартал 9 виділ 1;

3. Земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 має перетин із земельною ділянкою, яка є у користуванні Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство , квартал 8 виділ 4, квартал 9 виділ 1.

Проаналізувавши вищевказані документи (в тому числі додані схеми розташування спірних земельних ділянок) суд дійшов висновку що вони свідчать про те, що спірні земельні ділянки на час їх інвентаризації та реєстрації у Державному земельному кадастрі, а також передачі у комунальну власність згідно наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ і на теперішній час частково належать до земель державного лісового фонду.

За відомостями, що містяться в листах ДП Харківська державна лісовпорядна експедиція від 18.12.2020 № 500, Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 10.02.2021 № 0210/01-42, Запорізької обласної державної адміністрації від 12.02.2021 № 00947/08-46, секретаріату Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 № 2302/0/2-21 та Міністерства юстиції України від 22.02.2021 №7729/1021-4-21/9.1.2, розпорядження або інші рішення Бердянською районною державною адміністрацією, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Кабінетом Міністрів України щодо вилучення або припинення права постійного користування земельними ділянками, що перебувають у користуванні ДП Бердянське лісове господарство на території 8 та 9 кварталів Осипенківського лісництва, зміни їх цільового призначення не приймались.

Згідно зі ст. 12, ч. 1 ст. 20, ч. 1 ст. 122 та ч. 3 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент реєстрації права власності на спірні земельні ділянки за Берестівською сільською радою)територіальні органи Держгеокадастру України, районні державні адміністрації взагалі не наділені повноваженнями щодо вилучення, зміни цільового призначення і надання у власність земель лісогосподарського призначення державної власності для нелісогосподарських потреб.

Враховуючи наведені положення законодавства та обставини справи, а також: відсутність доказів вилучення спірних земельних ділянок з постійного користування ДП Бердянське лісове господарство уповноваженим на це органом (Кабінетом Міністрів України) або припинення права постійного користування підприємством цими землями з інших підстав; те, що ДП Бердянське лісове господарство не надавало згоди на вилучення спірних земельних ділянок та не подавало заяви про відмову від права постійного користування цими ділянками; відсутність погодження Кабінету Міністрів України на зміну цільового призначення спірних земельних ділянок, суд визнає наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ (в частинах, що стосуються спірних земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072) прийнятим за відсутності відповідного обсягу повноважень та достатніх правових підстав.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Статтями 14 Конституції України та 373 ЦК України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно із ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Статтею 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно покликана надати відповідну силу правовстановлюючим документам і виступає формальною умовою подальшого захисту (у тому числі і судового) прав особи, що виникають з правовідносин, предметом яких є нерухоме майно.

За результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав) (ч.ч. 1, 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 391 Цивільного кодексу України установлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Як неодноразово зазначалось Верховним Судом, заволодіння громадянами та юридичними особами землями, стосовно яких діє чітка заборона на вилучення, зміна їх цільового призначення та надання у користування всупереч вимог Земельного кодексу України є неможливим (аналогічні висновки Великої Палати Верховного Суду викладені у постановах від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц).

Зайняття спірної земельної ділянки з порушенням положень ЗК України та ЛК України необхідно розглядати як не пов`язане з позбавленням володіння порушення права власності держави. У такому разі позовну вимогу зобов`язати повернути земельну ділянку потрібно розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки (п. 71 постанови Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц, п. 96 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц, п. 81 постанови Великої Палати Верховного Суд від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц).

Враховуючи викладене, суд визнає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ (в частинах, що стосуються спірних земельних ділянок) суперечить актам цивільного законодавства і порушує інтереси держави, як власника спірної землі, а тому є незаконним і підлягає скасуванню.

За таких обставин, позовна вимога Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури про визнання незаконним і скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ в частині передачі Берестівській сільській об`єднаній територіальній громаді у комунальну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га та 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, які розташовані на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Враховуючи те, що частини вказаних спірних земельних ділянок відносяться до земель державного лісового фонду та вибули з державної власності поза волею власника - Кабінету Міністрів України, а наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ (в частинах, що стосуються спірних земельних ділянок) судом визнано незаконним та таким, що підлягає скасуванню, право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради на земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072 підлягає припиненню в порядку абз. 3 ч. 3 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» .

За таких обставин, позовні вимоги Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури про припининня права комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради на земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га та 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури про скасування державної реєстрації вищевказаних спірних земельних ділянок.

Так, у відповідності до ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» , до Державного земельного кадастру включаються відомості щодо цільового призначення земельної ділянки (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).

Згідно із ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

Частиною 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Статтями 16, 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Також, у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки закривається і відповідна Поземельна книга.

Згідно із ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 7 указаного Закону передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру, внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, є Держгеокадастр України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій област є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку, здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки (п.4 Положення) (том 2, а.с. 15, 16).

Матеріалами справи та наявними у справі доказами підтверджується, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072 частково накладаються на землі державного лісового фонду, а отже не можуть у цій частині відноситися до земель сільськогосподарського призначення та існувати у встановлених межах.

Водночас, без скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок, землі державного лісового фонду будуть рахуватися у їх складі як землі сільськогосподарського призначення, а отже не зможуть бути проінвентаризовані під час наступного лісовпорядкування.

Таким чином, ділянки з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072 не можуть існувати у встановлених межах, а тому їх державна реєстрація повинна бути скасована.

Згідно із ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Право власності держави або територіальної громади на обмежені в обороті об`єкти установлене законом, тому не потребує доказування правового титулу.

У разі протиправної передачі цих об`єктів у користування відповідне порушення, ураховуючи їх правовий титул, необхідно розглядати як не пов`язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади.

У такому разі позовну вимогу про зобов`язання повернути земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, тобто позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном.

Під час розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що спеціалістами державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція , у відповідності до ст. 45, 46, 52, п. 5 розділу VIII (Прикінцеві положення) Лісового Кодексу України, на вимогу лісгоспу та прокуратури області, було додатково проведено комплекс топографо-геодезичних, лісовпорядних робіт по встановленню/ відновленню меж лісової ділянки ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського лісництва), яка розташована за межами населених пунктів на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, а також проведена необхідна перевірка (обстеження), в

результаті чого встановлено наступне:

- земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 частково відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство - Осипенківське лісництво, квартал 8 (встановлена площа перетину меж зазначеної земельної ділянки з землями ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8 Осипенківського л-ва), за результатами інженерно-геодезичних робіт - 18,2391 га);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 частково відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство - Осипенківське лісництво, квартал 8, 9 (встановлена площа перетину меж зазначеної земельної ділянки з землями ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського л-ва), за результатами інженерно-геодезичних робіт - 3,4963 га);

- земельна ділянка з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 частково відноситься до земель лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного підприємства Бердянське лісове господарство - Осипенківське лісництво, квартал 8, 9 (встановлена площа перетину меж зазначеної земельної ділянки з землями ДП Бердянське лісове господарство (кв. 8, 9 Осипенківського л-ва), за результатами інженерно-геодезичних робіт - 6,3340 га).

Спірні земельні ділянки лісогосподарського призначення площами 3,4963 га, 6,3340 га та 18,2391 га, які розташовані у межах земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070, 2320683500:02:006:0071, 2320683500:02:006:0072, за відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно перебувають у комунальній власності Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради.

В силу законодавства вони не можуть перебувати в комунальній власності без припинення права постійного користування ДП Бердянське лісове господарство за розпорядженням Кабінету Міністрів України.

Права держави в особі Кабінету Міністрів України як власника на реалізацію усіх правомочностей щодо земельних ділянок лісового фонду України, а саме користування і розпорядження ними, підлягають захисту шляхом зобов`язання Берестівської сільської ради повернути земельні ділянки лісогосподарського призначення площами 3,4963 га, 6,3340 га та 18,2391 га, розташовані у 8 та 9 кварталах Осипенківського лісництва ДП Бердянське лісове господарство на території Миколаївської сільської ради Бердянського району, державі в особі Кабінету Міністрів України.

Такі вимоги узгоджуються із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц та від 07.04.2020 у справі № 372/1684/14-ц.

За таких обставин позовні вимоги Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури про зобов`язання Берестівську сільську раду повернути державі в особі Кабінету Міністрів України земельні ділянки площею 3,4963 га, 6,3340 га та 18,2391 га, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За результатами дослідження наданих учасниками доказів, суд дійшов висновку про доведеність, законність та обґрунтованість заявлених прокурором позовних вимог, а отже наявність підстав для задоволення їх у повному обсязі.

Прокурором доведено наявність у даному випадку підстав для представництва в суді законних інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України, а також факт порушення інтересів держави у сфері ефективного використання земельних та лісових ресурсів.

Відповідачі не спростували доводи прокурора та позивача та не подали доказів правомірності своїх дій по зміні цільового призначення земельних ділянок, правомірності передачі земельних ділянок з державної у комунальну власність та доказів належного виконання вимог закону по контролю за використанням земель, правомірності зміни цільового призначення ділянок та її передачі в комунальну власність.

Стосовно заперечень відповідача-1 проти позовних вимог суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Щодо тверджень відповідача-1 про те, що спірні земельні ділянки не відносяться до земель лісового фонду та посилань на не виявлення в межах даних земельних ділянок лісогосподарських насаджень слід зазначити, що невиявлення лісогосподарських насаджень на спірних земельних ділянках у конкретний часовий момент не спростовує доводів позовної заяви про їх належність до лісового фонду з огляду на наявні у справі докази. Наявними у справі доказами підтверджено, що спірні земельні ділянки на час їх інвентаризації та реєстрації у Державному земельному кадастрі, а також передачі у комунальну власність і на теперішній час частково належать до земель державного лісового фонду та не вилучались з постійного користування ДП Бердянське лісове господарство .

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII Прикінцеві положення Лісового кодексу України, (що були чинні на момент виникнення спірних відносин) якими визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

До аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд України у постановах: від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, від 28.11.2018 у справі № 707/2177/15-ц, від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц.

Стосовно повноважень тимчасово виконуючого обов`язки директора ДП Харківська лісовпорядна експедиція Гриневича В.І. та виконавця робіт Павлова Р.С. відповідно до Закону України Про землеустрій слід зазначити, що вматеріалах справи містяться лист № 500 від 18.12.2020 Державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція , підписаний тимчасово виконуючим обов`язки директора Гриневич В.І., який за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником вказаного підприємства, а також схеми розташування земельних ділянок (том 1, а.с. 119 - 122), підписані т.в.о. директора Гриневич В.І. та Павловим Р.С., акт встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та прийомки-передачі межових знаків на зберігання, підписаний Павловим Р.С., на яких міститься печатка Державного підприємства Харківська державна лісовпорядна експедиція , а тому у суду не виникає сумнівів щодо їх достовірності.

Оцінюючи доводи учасників справи під час розгляду справи, суд як джерелом права керується також практикою Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Витрати зі сплати судового збору в сумі 22700,00 грн. покладаються на відповідача-1 - Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області відповідно до ст. 129 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулося 13.09.2021, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 233, 236, 238, ч. 1 ст. 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В

1. Позовні вимоги Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та Берестівської сільської ради задовольнити.

2. Визнати незаконним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 № 8-1753/15-18-СГ в частині передачі Берестівській сільській об`єднаній територіальній громаді у комунальну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га та 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, які розташовані на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області.

3. Припинити право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А, ідентифікаційний код 04351937) на земельну ділянку з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1545800323206).

4. Припинити право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А, ідентифікаційний код 04351937) на земельну ділянку з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1545811223206).

5. Припинити право комунальної власності територіальної громади сіл Берестівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Берестівської сільської ради (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А, ідентифікаційний код 04351937) на земельну ділянку з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1545788423206).

6. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070 площею 8,9405 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області.

7. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071 площею 7,3144 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області.

8. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072 площею 18,6684 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області.

9. Зобов`язати Берестівську сільську раду (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А, ідентифікаційний код 04351937) повернути державі в особі Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 12/2) земельну ділянку площею 3,4963 га, яка розташована в межах земельної ділянки з кадастровими номером 2320683500:02:006:0070 згідно зі схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0070, переданої у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 8,9405 га, відносно земель лісогосподарського призначення ДП "Бердянське лісове господарство" (квартали 8, 9 Осипенківського лісництва) на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виготовленої 18.12.2020 ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України, видавши наказ.

10. Зобов`язати Берестівську сільську раду (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А, ідентифікаційний код 04351937) повернути державі в особі Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 12/2) земельну ділянку площею 6,3340 га, яка розташована в межах земельної ділянки з кадастровими номером 2320683500:02:006:0071 згідно зі схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0071, переданої у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 6,3340 га, відносно земель лісогосподарського призначення ДП "Бердянське лісове господарство" (квартали 8, 9 Осипенківського лісництва) на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виготовленої 18.12.2020 ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України, видавши наказ.

11. Зобов`язати Берестівську сільську раду (71130, Запорізька область, Бердянський район, с. Берестове, вул. Миру, буд. 177 А, ідентифікаційний код 04351937) повернути державі в особі Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, буд. 12/2) земельну ділянку площею 18,2391 га, яка розташована в межах земельної ділянки з кадастровими номером 2320683500:02:006:0072 згідно зі схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2320683500:02:006:0072, переданої у комунальну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 18,2391 га, відносно земель лісогосподарського призначення ДП "Бердянське лісове господарство" (квартали 8, 9 Осипенківського лісництва) на території Миколаївської сільської ради Бердянського району Запорізької області, виготовленої 18.12.2020 ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України, видавши наказ.

12. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50, ідентифікаційний код 39820689) на користь:

- Запорізької обласної прокуратури (69005, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29а, розрахунковий рахунок № UA438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 22700 (двадцять дві тисячі сімсот) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення складено - 19.10.2021 року.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення13.09.2021
Оприлюднено21.10.2021
Номер документу100454720
СудочинствоГосподарське