ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/726/21
Господарський суд Рівненської області у складі судді Н.Церковної при секретарі судового засідання С.Оліфер, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова,9, код ЄДРПОУ 14305909) до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Маломидська" (35013, Костопільскій р-н, с. Малий Мидськ, вул. Шевченка, 75 Б, код ЄДРПОУ 35999757) про стягнення в сумі 119 374,71 грн
Представники сторін в судове засідання не з`явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У серпні 2021 року Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" (позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Маломидська (відповідач) про стягнення 119 374,71 грн. заборгованості, з яких: 25 887,16 грн. заборгованість за кредитом; 79 039,49 грн. заборгованість за відсотками; 14 448,06 грн. розрахована пеня, яка виникла за Договором про надання овердрафту № 015/0034/141169 від 18.05.2013 року.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 18.05.2013 року між Публічним акціонерним товариством Райффайзен Банк Аваль (правонаступником якого є Aкціонерне товариство Райффайзен Банк Аваль ) та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Маломидська було укладено договір про надання овердрафту № 015/0034/141169, згідно умов якого Банк зобов`язався надати Позичальнику кредитні кошти з максимальним лімітом 45 000 грн. На дату укладення договору поточний ліміт кредиту складає 45000,00 грн., а Позичальник зобов`язався належним чином використати та повернути Банку суму отриманого кредиту, з кінцевим строком погашення кредиту - 18.05.2014 року, а також сплатити відсотки за користування кредитними коштами у розмірі 21% річних, з дати скасування максимального ліміту та поточного ліміту з будь-яких підстав, зазначених у договорі, проценти за користування кредитною заборгованістю розраховуються на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 40% комісії згідно умов договору та тарифів кредитора, та виконати всі інші зобов`язання в порядку та строки, визначені договором.
Перед укладенням та підписанням Кредитного договору, Позичальник звернувся до Банку із Заявою-анкетою на отримання кредиту, де в графі Вид кредиту підтвердив намір отримати кредит, зазначивши суму кредитування, бажаний строк та зазначив мету, тобто цільове використання кредиту.
Відповідно до п. 1.1 Договору Кредитор на умовах Договору надає Позичальнику протягом Строку доступності Овердрафту можливість використання Овердрафту в межах поточного ліміту.
Відповідно до п. 11.1 Кредитного договору - договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами і скріплення печатками і діє до повного виконання ними прийнятих зобов`язань за Договором.
Таким чином, Банк виконав свої зобов`язання, надавши останньому кредитні кошти в сумі, строки та на умовах, передбачених умовами Кредитного договору.
Відповідно до умов п. 3.2 Договору нарахування процентів за користування Овердрафтом здійснюється щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за овердрафтом протягом всього строку наявності Безперервного дебетового сальдо.
Згідно п 4.1 Договору Клієнт зобов`язався протягом Строку Овердрафту здійснювати погашення Овердрафту не пізніше останнього дня Максимального строку Безперервного дебетового сальдо та не пізніше Дати закінчення Строку Овердрафту, в залежності від того, яка дата настане раніше.
Отже, з укладенням Договору про надання овердрафту, у Позичальника виник обов`язок повернути Банку кредит та відсотки за Договором про надання овердрафту у строки та в розмірах встановлених Графіком погашення кредитної заборгованості.
Проте, всупереч вимогам Договору Позичальник не виконав взяті на себе договірні зобов`язання, у зв`язку з чим станом на дату розрахунку заборгованості, а саме станом на 29.01.2021 року заборгованість Позичальника перед Банком за Договором складає 119 374,71 грн., яка складається з: 25 887,16 грн. заборгованість за кредитом; 79039,49 грн. заборгованість за відсотками; 14448,06 грн. розрахована пеня.
Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ГПК України та ухвалою суду від 27.08.2021 року, не подав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.
Процесуальні рішення, заяви і клопотання сторін та результати їх розгляду.
Ухвалою суду від 27.08.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи призначено на 22.09.2021 року.
Від позивача 21.09.2021 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Ухвалою суду від 22.09.2021 року розгляд справи відкладено на 20.10.2021 року.
Від позивача 20.10.2021 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника. Позиція його по даній справі лишається незмінною.
Представник позивача та відповідача в судове засідання 20.10.2021 року не з`явились. Про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Крім того, суд зазначає, що судом були вчинені усі належні дії для повідомлення відповідача про призначене судове засідання. Відповідна ухвала суду надсилалася на адресу зазначену позивачем у позовній заяві та зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 35013, Костопільскій р-н, с. Малий Мидськ, вул. Шевченка, 75 Б. Органом поштового зв`язку повернуто ухвали суду з відміткою "адресат відсутній", що підтверджується повідомлиенням поштового зв`язку, які знаходяться в матеріалах справи.
Згідно п.4 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місце проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до п. 99 постанови КМУ від 05.03.2009 року № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку", рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату.
У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення.
Відповідно до п.п. 116, 117 розділу "Строк зберігання поштових відправлень, поштових переказів" постанови КМУ від 05.03.2009 року № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку", у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв`язку виконати обов`язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду у даній справі відповідачем та повернення її до суду з відповідними відмітками є наслідками діяння (бездіяльності) відповідача щодо його належного отримання та повідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто його власною волею.
Таким чином, господарським судом вчинено заходи для повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення судових засідань, а неотримання ухвали суду відповідачем у справі є наслідком його бездіяльності щодо їх належного отримання.
З огляду на викладене, відповідач вважається повідомленим про призначене судове засідання належним чином, а останній проявив протиправну процесуальну бездіяльність.
Крім того, слід зазначити, що на офіційному сайті Господарського суду Рівненської області були розміщенні повідомлення про дату, час та місце розгляду даної справи.
Суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S. A. v. Spain") від 07.07.1989).
Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку та норми ч. ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України, згідно з якими, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Суд розглядає справу за відсутності такого учасника, відповідно до чинного законодавства за наявними матеріалами справи, запобігаючи одночасно безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Суд приймає до уваги, що за приписами ст. 178 ГПК України подання суду відзиву на позовну заяву є правом відповідача, і в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Відповідно до ч. 4 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 вказаної статті).
Враховуючи належне повідомлення учасників справи про судове засідання, призначене на 20.10.2021 року, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників сторін. У судовому засіданні 20.10.2021 року судом прийнято рішення у даній справі.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв`язку, оцінивши подані докази, суд установив таке.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Між Публічним акціонерним товариством Райффайзен Банк Аваль (Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма Маломидська (позичальник) 18.05.2013 року був укладений договір про надання овердрафту (а.с.11-15).
Згідно із заявою - анкетою на отримання кредиту відповідач підписанням цієї заяви засвідчив, що отримав всю інформацію, передбачену ч. 2 ст. 12 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , зазначена інформація для позичальника є доступною, повною та достатньою для правильного розуміння суті фінансових послуг, що надаються/пропонуються банком, умови запитуваного кредитування є зрозумілими, відповідають інтересам останнього, є розумними та справедливими ( а.с.16-18). Судом установлено, що анкета - заява підписана відповідачем 15.05.2013 року, а договір про надання овердрафту - 18.05.2021 року.
У договорі наведені такі визначення термінів: строк доступності овердрафту - період часу протягом якого позичальник має право користуватися овердрафтом та до закінчення якого позичальник повинен повністю виконати перед кредитором зобов`язання щодо погашення будь якої наявної заборгованості за договором; поточний ліміт - розмір овердрафту, що встановлюється на певний проміжок часу відповідно до умов договору та в межах якого позичальник має відновлювальне право здійснювати платежі з поточного рахунку у разі відсутності (недостатності) на ньому грошових коштів; овердрафт - форма кредитування позичальника, яка полягає у здійснення платежів (переказів) з поточного рахунку в межах обумовленої максимальним та поточними лімітами суми, в разі відсутності (недостатності) грошових коштів на поточному рахунку; дебетове сальдо - від`ємна різниця між сумою коштів на поточному рахунку позичальника та сумою видаткових операцій по поточному рахунку станом на кінець календарного дня. Значення дебетового сальдо не може перевищувати поточний ліміт; поточний рахунок - поточний рахунок позичальника № НОМЕР_1 , відкритий в АТ Райффайзен Банк Аваль , до якого встановлено овердрафт; дата закінчення строку доступності овердрафту - 18.05.2014 року включно або інший останній день, погашення заборгованості за договором (погашення овердрафту/кредитної заборгованості, сплату процентів за користування овердрафтом/кредитною заборгованістю, комісій, пені, штрафів та інших передбачених договором платежів, у т. ч. відшкодування витрат та збитків кредитора, пов`язаних з неналежним виконанням позичальником умов договору), передбачений пунктом 7.1 договору.
Відповідно до п. 1.1. договору кредитор на умовах договору надає позичальнику можливість використання овердрафту з поточного рахунку в межах діючого поточного ліміту, внаслідок чого за зазначеним поточним рахунком виникає дебетове сальдо.
Позичальник , протягом 3(трьох) місяців від дати укладення договору, зобов`язаний забезпечити проведення по поточних рахунках позичальника, відкритих у кредитора, 100% від сукупного обсягу безготівкових надходжень по всіх наявних поточних рахунках позичальника та підтримувати зазначений показник до повного виконання позичальником зобов`язань за договором (п.1.9 договору).
Пунктом 1.3 договору встановлено, що максимальний ліміт за договором складає 45 000,00 грн., у межах якого встановлюється поточний ліміт. Визначення розміру поточного ліміту та порядок його встановлення здійснюється відповідно до пунктів 2.4, 2.5 договору. Поточний ліміт за договором не може перевищувати 40% від середньомісячних надходжень за останні двадцять календарних місяців на всі поточні рахунки позичальника, відкриті у кредитора. Позичальник має право використовувати овердрафт виключно при наявності встановленого максимального ліміту та поточного ліміту. У разі скасування максимального та поточного лімітів позичальник не має право використовувати овердрафт.
Згідно з п. 1.4 договору з моменту виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку, кредитор є таким, що надав позичальнику овердрафт. Дебетове сальдо, зафіксоване на поточному рахунку на кінець кожного календарного дня є заборгованістю позичальника за овердрафтом.
Відповідно до п. 1.5 договору строк доступності овердрафту: з дати виконання позичальником умов, передбачених п. 2.1 договору та до дати закінчення строку доступності овердрафту (включно).
Пунктами 1.6, 1.8 та 1.9 договору передбачено, що цільовим використанням овердрафту за договором є фінансування господарської діяльності та поточних та/або не непередбачуваних витрат позичальника. Грошові зобов`язання позичальника за договором є безумовними та безвідкличними, їх виконання має пріоритет над будь-якими поточними та майбутніми грошовими зобов`язаннями позичальника, якщо інше не встановлено законодавством України. Позичальник протягом трьох місяців від дати укладення договору зобов`язаний забезпечити проведення по поточних рахунках позичальника, відкритих у кредитора, 100 % від сукупного обсягу безготівкових надходжень по всіх наявних поточних рахунках позичальника та підтримувати зазначений показник до повного виконання позичальником зобов`язань за договором.
Порядок надання овердрафту та встановлення ліміту овердрафту регулюється ст. 2 договору, зокрема, п. 2.4 договору передбачено, що починаючи з четвертого календарного місяця від дати укладання договору, щомісяця, з урахуванням вимог п. 1.3. договору, встановлюється поточний ліміт, розмір якого визначається пропорційно до фактичних сум/обсягу середньомісячних безготівкових надходжень на всі поточні рахунки позичальника, відкриті у кредитора. При цьому до обсягу середньомісячних безготівкових надходжень на поточні рахунки позичальника, відкриті у кредитора, не зараховуються: надходження з будь яких поточних рахунків позичальника, в т.ч. кошти отримані від купівлі/продажу/обміну іноземної валюти крім коштів від обов`язкового продажу валюти; кредитні кошти; кошти, отримані за рахунок надання/повернення фінансової допомоги.
Згідно п. 2.5 договору кредитор письмово повідомляє позичальника про встановлений поточний ліміт шляхом відправлення письмового повідомлення рекомендованим листом. Поточний ліміт встановлюється на сьомий банківський день після дати відправлення кредитором позичальнику відповідного повідомлення. Якщо поточний ліміт на наступний місяць з урахуванням умов, передбачених п. 2.4 договору, дорівнює попередньо діючому поточного ліміту овердрафту, кредитор не надсилає позичальнику письмове повідомлення та сторони домовились, що поточний ліміт на наступний місяць дорівнює попередньо діючому поточному ліміту.
Відповідно до п. 3.1 договору процентна ставка за користування овердрафтом є фіксованою та становить 21% річних. Уразі скасування максимального та поточного лімітів, відповідно до статті 7 договору, з дати скасування лімітів-фіксована процентна ставка становить 40% річних.
Згідно п. 3.2, 3.3 договору нарахування процентів за овердрафтом здійснюється щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за овердрафтом протягом всього строку наявності безперервного дебетового сальдо. При розрахунку процентів враховується день виникнення безперервного дебетового сальдо та не враховується останній день наявності безперервного дебетового сальдо.
Пунктом 3.4 договору передбачено, що позичальник сплачує проценти щомісяця в день, що відповідає календарному дню відкриття поточного рахунку, а саме 20 числа з врахуванням наступних періодів: в першому календарному місяці користування овердрафтом - за період з дня надання овердрафту по день, що передує календарному дню відкриття поточного рахунку; в наступних календарних місяцях - за період з календарного дня відкриття поточного рахунку попереднього місяця (включно) по день, що передує календарному дню відкриття поточного рахунку; в останній календарний місяць користування овердрафтом/кредитною заборгованістю - за період з календарного дня відкриття поточного рахунку попереднього календарного місяця (включно) по день, що передує даті повного погашення овердрафту/кредитної заборгованості.
Протягом строку доступності овердрафту позичальник зобов`язаний здійснювати погашення овердрафту не пізніше останнього дня максимального строку безперервного дебетового сальдо. Погашення овердрафту здійснюється за рахунок коштів, що надходять на поточний рахунок позичальника. Овердрафт є погашеним у випадку відсутності на поточному рахунку дебетового сальдо. Погашення кредитної заборгованості здійснюється за рахунок будь - яких коштів позичальника (п.п. 4.1, 4.2 договору).
Отже, з укладенням договору про надання овердрафту у відповідача виник обов`язок повернути позивачу суму отриманого кредиту - 25887,16 грн., наданого 18.05.2013 року з кінцевим строком погашення до 18.05.2014 року, а також сплатити відсотки за користування кредитними коштами у розмірі 79 039,49 грн. та розрахункову пеню у розмірі 14448,06 грн.
Позивач зазначає, що відповідач не виконав взяті на себе договірні зобов`язання, у зв`язку чим станом на 29.01.2021 року за ним рахується борг у розмірі 119 374,71 грн, з яких: 25887,16 грн заборгованість за кредитом, 79 039,49 грн заборгованість за відсотками та 14 448,06 грн. розрахована пеня на підтвердження чого надано розрахунок заборгованості за кредитним договором а.с. (9-10).
Відповідач суми заборгованості, заявленої до стягнення, не спростував, доказів у підтвердження повного чи часткового погашення боргу суду не надав.
У зв`язку з неналежним виконанням позичальником умов договору про надання овердрафту, несплатою періодичних платежів на погашення кредиту та відсотків за користування кредитними коштами, відповідно до умов договору про надання овердрафту позикодавцем вживались заходи досудового врегулювання спору, зокрема 22.03.2021року направлено на адресу відповідача вимогу про дострокове виконання грошових зобов`язань, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів (а.с.19-20). Однак грошові зобов`язання у визначені кредитором строки відповідачем не виконані, заборгованість не погашено.
Ураховуючи, що відповідач не виконуює умови договору про надання овердрафту, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та просить суд стягнути з відповідача 119 374,71 грн, з яких: 25 887,16 грн заборгованість за кредитом, 79 039,49 грн заборгованість за відсотками та 14 448,06 грн. розрахована пеня.
З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли кредитні правовідносини, пов`язані із неналежним виконанням відповідачем умов кредитного договору щодо своєчасного та у повному розмірі повернення кредиту, сплати процентів та пені регулювання яких здійснюється ГК України, ЦК України.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Слід зазначити, що суть овердрафту полягає в тому, що відкриття овердрафту надає клієнтові банку право оплачувати платіжні доручення понад ту суму, яка знаходиться на поточному рахунку, але в межах обумовленого ліміту.
Загалом оплата за рахунок овердрафту - це не що інше, як короткостроковий кредит, тільки його суму не перераховує банк на поточний рахунок клієнта. Платежі клієнта за рахунок овердрафту списують із його поточного рахунка "у мінус".
Тому укладені сторонами угоди за своєю правовою природою є кредитним договором та договором забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно до ст.193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частина 1 ст. 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
У силу вимог ч. 1, 3 ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Частинами 1-3 ст. 1056-1 ЦК України врегульовано, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів. Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено банком в односторонньому порядку. Умова договору щодо права банку змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною.
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ч. 1 ст. 1048 ЦК України).
Отже, зобов`язання з кредитного договору передбачає єдиний обов`язок боржника - повернути кредит у повному розмірі та сплатити проценти за користування кредитом.
Приписами ч. 1 ст. 530 ЦК України унормовано, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як установлено судом із фактичних обставин справи, з 18.05.2013 року відповідачу встановлений кредитний ліміт в розмірі 45 000.00 грн, який останній повернув частково, на суму 19 112,84 грн, що вбачається із розрахунку заборгованості (а.с.9-10) отже, розмір боргу становить 25 887,16 грн.
Відповідач розміру боргу, заявленого позивачем до стягнення, не спростував, доказів у підтвердження його часткової чи повної сплати суду не надав.
Окрім того, за твердженням позивача, відповідач не сплатив процентів за користування кредитом, розмір яких становить 79 039,49 грн. та пені у розмірі 14 448,06 грн.
Приписами ч. 1 ст. 1050 ЦК України унормовано, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов`язаний сплатити неустойку відповідно до ст.549 - 552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28.03.2018 року у справі № 444/9519/12 навела висновок про те, що припис абз. 2 ч. 1 ст. 1048 ЦК України про щомісячну виплату процентів до дня повернення позики у разі відсутності іншої домовленості сторін може бути застосований лише у межах погодженого сторонами строку кредитування.
Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені ч. 2 ст. 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.02.2020 року у справі № 912/1120/16 наведено висновки про те, що відносини щодо сплати процентів за одержання боржником можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу врегульовані ч. 1ст. 1048 ЦК України. Такі проценти є звичайною платою боржника за право тимчасово користуватися наданими йому коштами на визначених договором та законодавством умовах, тобто у межах належного та добросовісного виконання сторонами договірних зобов`язань, а не у випадку їх порушення. Натомість наслідки прострочення грошового зобов`язання (коли боржник повинен сплатити грошові кошти, але неправомірно не сплачує їх) також урегульовані законодавством. У випадках, коли боржник порушив умови договору, прострочивши виконання грошового зобов`язання, за ч. 1ст.1050 ЦК України застосуванню у таких правовідносинах підлягає положення ст. 625 цього Кодексу. За наведеним у цій статті регулюванням відповідальності за прострочення грошового зобов`язання на боржника за прострочення виконання грошового зобов`язання покладається обов`язок сплатити кредитору на його вимогу суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Проценти, встановлені ст. 625 ЦК України, підлягають стягненню саме при наявності протиправного невиконання (неналежного виконання) грошового зобов`язання. Тобто проценти, що стягуються за прострочення виконання грошового зобов`язання за ч. 2 ст. 625 ЦК України, є спеціальним видом відповідальності за таке порушення зобов`язання. На відміну від процентів, які є звичайною платою за користування грошима, зокрема за договором позики, до них застосовуються загальні норми про цивільно-правову відповідальність. Велика Палата Верховного Суду наголосила, що вона вже звертала увагу, що нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних відповідно до ст. 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Подібні висновки сформульовані, зокрема, в постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 року у справах № 703/2718/16-ц та № 646/14523/15-ц.
Оскільки поведінка боржника не може бути одночасно правомірною та неправомірною, то регулятивна норма ч. 1 ст. 1048 ЦК України і охоронна норма ч. 2 ст. 625 цього Кодексу не можуть застосовуватись одночасно. Тому за період до прострочення боржника підлягають стягненню проценти від суми позики (кредиту) відповідно до умов договору та ч. 1 ст. 1048 ЦК України як плата за надану позику (кредит), а за період після такого прострочення підлягають стягненню річні проценти відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України як грошова сума, яку боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання, тобто як міра відповідальності за порушення грошового зобов`язання.
Отже, за правомірне користування кредитними коштами (в межах строку дії кредитного договору) стягуються проценти на підставі ч. 1 ст. 1048 ЦК України, а за неправомірне користування кредитними коштами (поза межами строку дії кредитного договору) - на підставі положень ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Судом установлено, що строк повернення кредиту погоджений сторонами до 18.05.2014 року, тобто до вказаного строку позивач мав право на нарахування процентів в розмірі 21%, а після вказаної дати - 3% річних та інфляційні.
За таких обставин суд дійшов висновку про стягнення боргу в розмірі 119 374,71 грн., яка складається з: 25 887,16 грн. заборгованість за кредитом; 79 039,49 грн. заборгованість за відсотками; 14 448,06 грн. розрахована пеня.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки цим доказам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача, що полягало у неналежному виконанні відповідачем умов кредитного договору щодо повернення кредиту, а, отже, про наявність підстав для задоволення позову та про стягнення з відповіда на користь позивача 119 374,71 грн., яка складається з: 25 887,16 грн. заборгованість за кредитом; 79 039,49 грн. заборгованість за відсотками; 14 448,06 грн. розрахована пеня.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Разом з заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складається із судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Ураховуючи, що позов задоволено у повному обсязі, то судовий збір у розмірі 2270,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова,9, код ЄДРПОУ 14305909) до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Маломидська" 35013, Костопільскій р-н, с. Малий Мидськ, вул. Шевченка, 75 Б, код ЄДРПОУ 35999757) про стягнення в сумі 119 374,71 грн - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Маломидська" (35013, Костопільскій р-н, с. Малий Мидськ, вул. Шевченка, 75 Б, код ЄДРПОУ 35999757) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова,9, код ЄДРПОУ 14305909) 119 374,71 грн з яких: 25 887,16 грн основний борг; 79 039,49 грн відсотки за користування кредитом; 14 448,06 грн пеня.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Маломидська" (35013, Костопільскій р-н, с. Малий Мидськ, вул. Шевченка, 75 Б, код ЄДРПОУ 35999757) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова,9, код ЄДРПОУ 14305909) 2270,00 грн судового збору.
4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 21.10.2021 року.
Суддя Н.Церковна
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2021 |
Оприлюднено | 21.10.2021 |
Номер документу | 100455647 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Церковна Н.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні