Рішення
від 20.10.2021 по справі 677/1228/21
КРАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1228/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.10.2021 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Вознюка Р.В.,

за участі секретаря судового засідання Яблонської А.Ю.

справа № 677/1228/21,

учасники справи:

заявник - ОСОБА_1 ,

заінтересована особа - Красилівська міська рада Хмельницької області,

предмет заяви - встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю,

представник заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Красилові справу в порядку окремого провадження,

І. Стислий виклад позиції заявника та заперечень заінтересованих осіб

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт проживання однією сім`єю з спадкодавцем ОСОБА_3 . Свої вимоги він мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який проживав в с. Чернелівка Красилівського району Хмельницької області.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 1,76 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чернелівської сільської ради, кадастровий № 6822789200:08:004:0038.

Заявник є спадкоємцем 4 черги після смерті ОСОБА_3 , оскільки постійно проживав з ним однією сім`єю з 1999 року до дня смерті спадкодавця, інших спадкоємців ОСОБА_3 не має.

10.06.2021 року постановою нотаріуса ОСОБА_4 у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, оскільки заявником не підтверджено факт проживання однією сім`єю із спадкодавцем протягом 5 років.

Встановлення факту заявнику необхідне заявнику для оформлення спадщини.

Зважаючи на вказане просить встановити факт проживання з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю з 1999 року по день смерті ОСОБА_3

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи

В судовому засіданні заявник та його представник заяву підтримали, наполягали на її задоволенні.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, у якій просив розглянути справу на розсуд суду та за відсутності представника міської ради.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

20.07.2021 відкрито провадження у справі.

IV. Фактичні обставини, встановлені судом

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який проживав в с. Чернелівка Красилівського району Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 1,76 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чернелівської сільської ради, кадастровий № 6822789200:08:004:0038.

Заявник є спадкоємцем 4 черги після смерті ОСОБА_3 , оскільки постійно проживав із спадкодавцем однією сім`єю з 1999 року до дня смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 та ОСОБА_3 були пов`язані спільним побутом, взаємними правами та обов`язками, вели спільне господарство, спільно обробляли землю, мали спільний бюджет, допомагали та підтримували один одного.

Дані обставини стверджуються: поясненнями заявника; показаннями свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ; свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 ; копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ №061911; довідкою Чернелівського старостинського округу Красилівської міської ради №390 від 23.11.2020.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України встановлено, що в четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

V. Оцінка суду

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.

Як роз`яснив Конституційний Суд України в п. 6 рішення від 03.06.1999 року № 5-рп/99 в справі № 1-8/99 про офіційне тлумачення терміна "член сім`ї", окрім членів сімей взагалі (чоловік або дружина, прямі родичі по низхідній і висхідній лініях - діти і батьки), до членів сімей також відносяться особи, які перебувають на утриманні або проживають із суб`єктами права (інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство, зокрема, не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Обов`язковою умовою визнання їх членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є ведення із суб`єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини, і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також: інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.

Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Досліджені в судовому засіданні докази достатні для встановлення факту того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю з 1991 року по день смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому заява ОСОБА_7 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю з 1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Заінтересована особа - Красилівська міська рада Хмельницької області, місцезнаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, пл. Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 04060737.

Повний текст рішення складено 20.10.2021.

Суддя Р. В. Вознюк

СудКрасилівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.10.2021
Оприлюднено23.10.2021
Номер документу100500683
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —677/1228/21

Рішення від 20.10.2021

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Рішення від 20.10.2021

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 20.07.2021

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні