Справа № 557/618/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2021 року смт.Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Гоща клопотання заступника начальника СВ відділення поліції №5 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_3 про поновлення строку на звернення з клопотанням про продовження строку досудового розслідування та продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020181130000028 від 23 квітня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.367 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Заступник начальника СВ відділення поліції №5 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Гощанського відділу Здолбунівської окружної прокуратури Рівненської області ОСОБА_4 про поновлення строку на звернення з клопотанням про продовження строку досудового розслідування та про продовження строку досудового розслідування.
Клопотання мотивоване тим, в ході моніторингу публічної кадастрової карти та опрацювання публікацій в засобах масової інформації встановлено, що службовими особами відділу у Гощанському районі ГУ Держгеокадастру у Рівненській області, без додаткового погодження з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, видано наказ №17-187/16-14-СГ від 06.06.2014 на підставі якого ОСОБА_5 здійснив приватизацію земельної ділянки з кадастровим номером 5621282000:01:001:1697, призначеної для ведення сільськогосподарського виробництва, внаслідок чого завдано істотної шкоди державним інтересам.
23.04.2020 за вказаним фактом відомості було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, чим розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування виконано наступне: 05.05.2020 із залученням державного інспектора ГУ Держгеокадастру у Рівненській області проведено огляд території земельної ділянки з кадастровим номером 5621282000:01:001:1697 та таку визнано речовим доказом; 18.05.2020 ухвалою слідчого судді Гощанського районного суду Рівненської області на земельну ділянку площею 0,3 га з кадастровим номером 5621282000:01:001:1697 накладено арешт та обмежено право особи у відчуженні, розпорядженні та користуванні земельною ділянкою до прийняття кінцевого рішення у кримінальному провадженні; 20.05.2020 проведено тимчасовий доступ до речей та документів та вилучено в ГУ Держгеокадастру у Рівненській області проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни її цільового призначення ОСОБА_5 для індивідуального садівництва; 08.07.2020 з управління культури та туризму отримано та долучено до матеріалів кримінального провадження копії облікової документації та паспорт об`єкта на пам`ятку археології національного значення Городище і селища літописного м. Дорогобуж; 31.07.2020 отримано висновок за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи; надіслано запит в ГУ Держгеокадастру у Рівненській області щодо проведення перевірки дотримання законності під час передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення ОСГ та відведення земельної ділянки у разі зміни її цільового призначення ОСОБА_5 для індивідуального садівництва та отримано відповідь на такий; 25.09.2020 з ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАНУ отримано орієнтовний розрахунок збитків, завданих державі внаслідок руйнування пам`ятки археології національного значення Городище і селище літописного міста Дорогобуж ІХ-ХІІІ ст., який складає 84615170,09 грн; допитано як свідків у кримінальному провадженні власника земельної ділянки ОСОБА_5 , завідувача відділу давньої історії та археології Рівненського обласного краєзнавчого музею ОСОБА_6 та начальника відділу охорони історико-культурного призначення ОСОБА_7 ; оперативному підрозділу УСР в Рівненській області надано доручення про проведення СРД, допитано експерта та долучено посадові інструкції; призначено мистецькознавчу експертизу з метою визначення заподіяної шкоди.
Слідча зазначає, що 23.04.2021 строки досудового розслідування в даному кримінальному закінчувались, однак ухвалою слідчого судді Гощанського районного суду, його було продовжено строком на шість місяців, тому відповідно до ст. 219 КПК України закінчується 23 жовтня 2021 року.
При цьомузазначає,що завершитидосудове розслідуваннядо вказаногостроку непредставляється можливим,оскільки існуєнеобхідність увиконанні наступного: отримати висновокмистецтвознавчої експертизи,призначити післяотримання висновкуекспертизи таінших додатковоотриманих матеріалівз приводунововиявлених обставинпризначити судово-економічнуекспертизу тадолучити відповіднийвисновок, після отримання висновку експертизи та інших додатково отриманих матеріалів з приводу нововиявлених обставин повторно допитати колишнього начальника Управління Держземагентсва в Гощанському районі ОСОБА_8 , допитати начальника Управління Держземагентсва в Рівненській області ОСОБА_9 так як останні відмовилась давати свідчення, після отримання висновку експертизи та інших додатково отриманих матеріалів з приводу нововиявлених обставин додатково повторно допитати колишнього голову Гощанської РДА ОСОБА_10 , зібрати на останнього характеризуючи матеріали надати доручення в порядку ст. 40 КПК України для оперативних працівників з метою встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення, а також провести інші необхідні слідчі (розшукові) дії, з метою з`ясування всіх фактичних даних, на підставі яких буде встановлено наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Вказує, що провести слідчі дії у передбачені законом строки не представилось можливим у зв`язку із тривалістю їх проведення, окрім того зазначені слідчі дії мають істотне значення для кримінального провадження, а також для ухвалення законного, обґрунтованого та справедливого процесуального рішення під час судового розгляду кримінального провадження.
При цьому, зазначає, що в ході розслідування через відсутність кримінального провадження, оскільки матеріали направленні на мистецтвознавчу експертизу, що у унеможливлювало виготовлення відповідних копій документів, якими обґрунтовується клопотання та лікарняне слідчого, клопотання про продовження строку досудового розслідування було подане пізніше п`яти днів спливу строку досудового розслідування.
На підставівищенаведеного,просить поновити пропущений строк для звернення до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні та продовжити строк досудового розслідування даного кримінального провадження до шести місяців, тобто до 23 квітня 2022 року.
Заступник начальника слідчого відділення відділення поліції №5 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд клопотання без її участі, та просила задовольнити клопотання з підстав викладених у ньому.
У зв`язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадженні не здійснювалось.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує клопотання, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 5 ст. 294КПК України клопотанняпро продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КПК України пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду.
Вказаною статтею передбачається не просто можливість, а й обов`язковість поновлення строку виконання процесуальних дій, пропущеного з поважних причин.
Поважність причин визначається слідчим суддею у разі неможливості своєчасного подання відповідного документа через будь-які обставини, що не дозволили учасникові процесу завчасно подати відповідний документ.
Слідчим суддею встановлено, що заступник начальника слідчого відділу звернулась до суду із клопотанням про продовження строку досудового розслідування 23.10.2021, строк досудового розслідування в кримінальному провадженні №42020181130000028 від 23.04.2020 - закінчується 23.10.2021.
Таким чином,заступник начальникаслідчого відділузвернулась досуду ізклопотанням пропродовження строкудосудового розслідуванняз порушеннямстроку звернення,передбаченого ч.5ст.294КПК України.Причинами пропускувказаного строкубули наступніобставини,а саме: матеріали направленні на мистецтвознавчу експертизу, що у унеможливлювало виготовлення відповідних копій документів, якими обґрунтовується клопотання та лікарняне слідчого.
З огляду на викладене, слідчий суддя вважає можливим поновити строк на звернення до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування, та визнати причини його пропуску поважними.
Щодо продовження строку досудового розслідування.
Згідно ч. 1ст. 219КПК України строкдосудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 1ст. 294КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цьогоКодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Згідно п. п. 2, 3 ч. 4ст. 219КПК України строкдосудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4глави 24 цьогоКодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
У ч. 1 та 3ст. 28КПК України викладенийзміст та критерії такої засади кримінального провадження, як розумний строк, згідно якої під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Конституційний Суд України в рішенні N 3-рп/2003 від 30.01.2003 (справа N 1-12/2003) вказав наступне. Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод 1950 року кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків або при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Поняття "розумний строк досудового слідства" є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчено у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом з прав людини переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах "Пелісьє і Сассі проти Франції" від 25.03.99 та "Філіс проти Греції" від 27.08.91).
З наданих документів вбачається, що відповідно до витягу з ЄРДР за №42020181130000028 від 23 квітня 2020 року, розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.367 КК України, яке згідно ст. 12 КК України за своєю класифікацією відносить до нетяжких злочинів, підозра будь-кому по даному кримінальному провадженню не оголошувалася.
На данийчас завершитидосудове розслідуванняне представляєтьсяможливим,оскільки органудосудового розслідуваннянеобхідно провестиряд слідчихта процесуальнихдій,а саме:отримати висновокмистецтвознавчої експертизи,призначити післяотримання висновкуекспертизи таінших додатковоотриманих матеріалівз приводунововиявлених обставинпризначити судово-економічнуекспертизу тадолучити відповіднийвисновок, після отримання висновку експертизи та інших додатково отриманих матеріалів з приводу нововиявлених обставин повторно допитати колишнього начальника Управління Держземагентсва в Гощанському районі ОСОБА_8 , допитати начальника Управління Держземагентсва в Рівненській області ОСОБА_9 так як останні відмовилась давати свідчення, після отримання висновку експертизи та інших додатково отриманих матеріалів з приводу нововиявлених обставин додатково повторно допитати колишнього голову Гощанської РДА ОСОБА_10 , зібрати на останнього характеризуючи матеріали надати доручення в порядку ст. 40 КПК України для оперативних працівників з метою встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення, а також провести інші необхідні слідчі (розшукові) дії, з метою з`ясування всіх фактичних даних, на підставі яких буде встановлено наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Слідчий суддя, вважає, що прокурором та слідчим було доведено те, що вказані дії не могли бути виконані в строк передбачений ст. 219КПК України, оскільки органами досудового розслідування станом на час звернення до суду не проведено усіх слідчих дій без проведення яких неможливо належним чином дослідити обставини кримінального правопорушення, надати належну кваліфікацію, дослідити наявні всі докази у їх сукупності та надати їм відповідну правову оцінку.
З огляду на викладене, для прийняття законного, обґрунтованого та справедливого процесуального рішення під час судового розгляду кримінального провадження, на переконання слідчого судді, клопотання слід задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 294-295-1,372,376 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання, подане заступником начальника СВ СВ відділення поліції №5 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_3 про поновлення строку на звернення з клопотанням про продовження строку досудового розслідування та продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020181130000028 від 23.04.2020 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України- задовольнити.
Поновити пропущений строк для звернення до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за №42020181130000028 від 23.04.2020, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза №42020181130000028 від 23.04.2020, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, терміном до шести місяців, тобто до 23 квітня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2021 |
Оприлюднено | 02.02.2023 |
Номер документу | 100524470 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні