ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
22 жовтня 2021 р. м. Чернівці Справа №600/5315/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Брусницької сільської ради про визнання протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким:
- визнати протиправними та скасувати рішення 8 сесії 8 скликання Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 06.07.2021 р. №544-08/21 та 9 сесії 8 скликання Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 23.09.2021 р. №695-09/21 про відмову у затвердженні проекту землеустрою;
- зобов`язати Брусницьку сільську раду Вижницького району Чернівецької області затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0.2218 га, розташованої по АДРЕСА_1 з кадастровим № 7322581500:05:001:0090.
Розглянувши позов та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з огляду на наступне.
У відповідності до вимог п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації.
Водночас помилковим є застосування статті 19 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на усі спори, стороною яких є суб`єкт владних повноважень, оскільки при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних та цивільних, господарських справ недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
При цьому, суд звертає увагу, що публічно-правовим, вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб`єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.
Водночас, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
В обґрунтуванні позову вказано, що на земельній ділянці площею 0,2218 по АДРЕСА_1 розташована житлова нерухомість позивача, яка належить йому на праві власності, а тому позивач стверджує, що має право на отримання безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, які розташовані на вказаній земельній ділянці.
Судом встановлено, що оскаржуваними рішеннями відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2218 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 , у зв`язку із тим, що частина земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га (рілля), яка є в проекті землеустрою знаходиться у користуванні інших осіб. Крім того, рішенням 9 сесії 8 скликання Брусницької сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 23.09.2021 р. №695-09/21 відмовлено у затверджені проекту землеустрою позивача, у зв`язку із порушенням правил добросусідства. Вказано, що земельна ділянка ОСОБА_2 захоплює частини сусідніх земельних ділянок гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 , внаслідок чого виникла конфліктна ситуація. Таким чином, судом з`ясовано, що спірні правовідносини пов`язані із наявним спором про право, що впливає на цивільні права та інтереси третіх осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на те, що захисту у порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права особи у публічно - правових відносинах, у яких відповідач реалізовує владні управлінські функції стосовно заявника, суд приходить до висновку, що даний спір не є публічно-правовим, оскільки заявник звертаючись з вказаною заявою зазначає, що порушене його право на набуття права власності на земельну ділянку на якій розташоване його нерухоме майно, а відтак повинні захищатись в порядку цивільного судочинства. Крім того, суд звертає увагу, що оскаржуване рішення стосується цивільних прав та інтересів третіх осіб, а не позивача особисто, а отже існує спір про право, який має вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо, зокрема, позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що подана позовна заява не підлягає розгляду адміністративним судом, а тому суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративні справі.
Керуючись статтями 2, 19, 170, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Брусницької сільської ради про визнання протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення складання.
Суддя Т.М. Брезіна
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2021 |
Оприлюднено | 24.10.2021 |
Номер документу | 100527928 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Брезіна Тетяна Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні