ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2021 року м. Херсон Справа № 923/1052/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. , розглянувши справу
за позовом: Чаплинської селищної ради Чаплинського району Херсонської області (75200, Херсонська обл., смт. Чаплинка, вул. Паркова, б. 40, код ЄДРПОУ 26348829)
до: Приватного підприємства "Ділан" (75210, Херсонська обл., Чаплинський р-н, с. Магдалинівка, вул. Лісова, 1, код ЄДРПОУ 32928201)
про розірвання договору оренди землі
без виклику представників сторін,
Чаплинська селищна рада Чаплинського району Херсонської області (надалі - позивач) звернулась до Господарського суду Херсонської області з позовом до Приватного підприємства "Ділан" (надалі - відповідач), яким просить розірвати договір оренди землі від 03 вересня 2012 року, укладений між Чаплинською селищною радою та Приватним підприємством "Ділан".
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 09.08.2021 постановлено позовну заяву залишити без руху та зобов`язано позивача усунути недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 25.08.2021 у зв`язку з усуненням недоліків позивачем, постановлено: відкрити провадження у справі; визначити розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк для подачі до суду відзиву на позов не пізніше 17 вересня 2021 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи, про що свідчать поштові повідомлення про вручення ухвали про відкриття провадження.
Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлені законом і судом строки не надав. Відповідно до приписів статті 165 ГПК України саме у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив повинен містити, зокрема, заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.
Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в :
На підставі рішення двадцятої сесії Чаплинської селищної ради VI скликання від 20 серпня 2012 року № 297 між Чаплинською селищною радою та Приватним підприємством Ділан 03 вересня 2012 року було укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач (орендодавець) передав відповідачу (орендар) в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 6,0175 га, кадастровий №6525455100:01:111:0003 для обслуговування господарського ринку сільськогосподарської продукції, яка розташована за адресою: смт. Чаплинка Херсонської області, вул. Шевченка, 1 б (п.1 договору оренди).
Передачу в оренду зазначеної земельної ділянки оформлено двостороннім актом прийому-передачі земельної ділянки від 03.09. 2012 року.
Договір оренди землі зареєстровано у відділі Держкомзему у Чаплинському районі Херсонської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01 жовтня 2012 року за №652540004002662 (далі - Договір оренди землі).
На орендованій земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна, що належать відповідачу: нежитлова будівля, дім механізаторів та огорожа відділення №2 (п.3 Договору оренди землі).
Згідно з п.8 Договору оренди землі його укладено на 5 (п`ять) років з наданням орендарю переважного права на поновлення договору на новий строк.
Порядок реалізації переважного права орендаря на поновлення договору врегульовано пунктом 8 Договору оренди землі, відповідно до якого орендар повинен не пізніше 60 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжувати його дію. При цьому передбачено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку Договору оренди і за відсутністю протягом одного місяця після закінчення строку Договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні Договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той саме строк і на тих саме умовах, які були передбачені Договором.
Відповідно до п.8 Договору оренди землі його строк поновлено до 03 вересня 2022 року.
Згідно з п.9 Договору оренди землі відповідач зобов`язався щомісячно сплачувати на рахунок Чаплинської селищної ради орендну плату в розмірі 1624,00грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції (п.10 Договору).
Відповідно до ч.3 ст.254 Цивільного кодексу України строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.
Проте обов`язок зі своєчасного внесення орендної плати ПП Ділан порушено, за користування земельною ділянкою з 01 січня 2019р. та до цього часу орендна плата не сплачується, що призвело до виникнення заборгованості перед позивачем станом на 31.05.2021 року у розмірі 49187,95грн., у тому числі по роках:
2019 р.-20277,99грн.;
2020 р.-20460,91грн.;
2021 р. (січень-травень) - 8449,05грн.
Доказів сплати орендної плати по теперішній час відповідачем до суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем орендна плата за договором оренди землі не сплачувалася систематично з січня 2019 року.
Пунктом 38 договору оренди землі передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є: рішення суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язкі, передбачених Договором; внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її викристанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі , зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною 3 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено те, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Аналогічні положення закріплено у статті 31 Закону України Про оренду землі відповідно до якої договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 32 цього ж Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Положеннями статей 24, 25 Закону України Про оренду землі визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати. Орендар, у свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Аналіз указаних норм дає підстави для висновку про те, що у разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки, дана обставина може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до частини першої статті 782 ЦК України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за її користування протягом трьох місяців підряд.
Отже, наведеними положеннями закону, які регулюють спірні відносини, передбачена систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором, як підстава для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність. У спірних відносинах систематичність несплати проявляється протягом трьох років щомісячно.
Враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України.
Згідно з частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди.
Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, що значною мірою позбавляє того, на що особа розраховувала при укладенні договору, відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Про те, що сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є вичерпною підставою для розірвання такого договору свідчить усталена судова практика Верховного Суду, яку слід врахувати при застосуванні норми права відповідно до вимог частини четвертої статті 236 ГПК України.
Зокрема, такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів палати Касаційного господарського суду від 02 травня 2018 року у справі № 925/549/17. При цьому систематичне порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 28.09.2016 року у справі № 6-977цс16 та від 12 грудня 2012 року у справі № 6-146цс12.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Із огляду на надані докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивачем доведені у повному обсязі.
Відповідно до ст.129 ГПК України, суд покладає на відповідача судові витрати.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Розірвати договір оренди землі від 03 вересня 2012 року, укладений між Чаплинською селищною радою та Приватним підприємством Ділан (75210, Херсонська обл., Чаплинський р-н, с. Магдалинівка, вул. Лісова, 1, код ЄДРПОУ 32928201), яким передана в оренду земельна ділянка загальною площею 6,0175 га, кадастровий номер 6525455100:01:111:0003, для обслуговування господарського ринку сільськогосподарської продукції, яка розташована за адресою: смт. Чаплинка Херсонської області, вул. Шевченка, 1 б .
3. Стягнути з Приватного підприємства "Ділан" (75210, Херсонська обл., Чаплинський р-н, с. Магдалинівка, вул. Лісова, 1, код ЄДРПОУ 32928201) на користь Чаплинської селищної ради Чаплинського району Херсонської області (75200, Херсонська обл., смт. Чаплинка, вул. Паркова, б. 40, код ЄДРПОУ 26348829) витрат по сплаті судового збору в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Л.М. Немченко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2021 |
Оприлюднено | 26.10.2021 |
Номер документу | 100544238 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Немченко Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні