Ухвала
від 25.10.2021 по справі 621/3085/21
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

Справа № 621/3085/21

Провадження 2/621/1183/21

25 жовтня 2021 року м. Зміїв Харківської області

Суддя Зміївського районного суду Харківської області В. Філіп`єва, розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Зміївської міської ради Чугуївського району, ІІІ особа - приватний нотаріус Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Гаврільєв Володимир Іванович, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до територіальної громади в особі Зміївської міської ради Чугуївського району, ІІІ особа - приватний нотаріус Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Гаврильєв Володимир Іванович, в якій просила визнати за нею в порядку спадкування за законом після матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на:

?Ѕ частку земельної ділянки, загальною площею 4,4105 га, з них: ділянка рілля, площею 3,6991 га, кадастровий номер 6321755300:03:009:0106; та ділянка сіножаття, площею 0,7114 га, кадастровий номер 6321755300:03:009:0107 (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР № 040981 від 27.09.2004) ;

? Ѕ частку земельної ділянки пасовища, загальною площею 0,4987 га, кадастровий номер 6321710100:01:000:0278 (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР № 040789 від 28.09.2004)

В обґрунтування заяви вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_3 , яка на випадок своєї смерті залишила заповіт, яким все своє майно заповідала ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Позивачка є спадкоємицею першої черги і на момент смерті своєї матері була інвалідом 2 групи, в зв`язку з чим за законом має право на обов`язкову частку у спадщині, незалежно від змісту заповіту. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на вище зазначені земельні ділянки, однак отримати Свідоцтво про право на спадщину своєї частки позивачка не змогла, оскільки нотаріусом (ІІІ особою по справі) було відмовлено у вчиненні вказаної нотаріальної дії в зв`язку з помилками в кадастрових номерах вказаних земельних ділянок, які виникли в Державному земельному кадастрі після перенесення інформації з Державного реєстру земель. Тому просила суд задовольнити позовні вимоги, викладені вище.

Дослідивши зміст позовної заяви та заявлені вимоги, суддя зазначає наступне:

Відповідно до ч.3, ч.4 статті 175 ЦПК України , позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Позовна заява не відповідає вимогам статей 175-177 ЦПК України з огляду на наступне:

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства .

Відповідно до ч.1 ст.42, статті 48 ЦПК України, у справах позовного провадження учасниками справи є сторони - позивач і відповідач, та треті особи.

Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього.

За змістом пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , відповідачами у справі можуть бути інші спадкоємці, визначені у заповіті, або за законом. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а

також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, спадкодавицею ОСОБА_6 визначено спадкоємців за заповітом - ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , які позивачем до участі у справі взагалі не залучені. Натомість позивачем залучено відповідну територіальну громаду та не вказано, яким чином цей відповідач порушив, не визнав чи оспорив суб`єктивні права позивача. Одночасно з цим суддя звертає увагу, що відсутність обов`язку у відповідача відповідати за даним позовом є підставою для відмови у позові.

При цьому, право визначення відповідача чи залучення третьої особи до участі у справі належить виключно позивачеві при поданні позову, в зв`язку з чим суд позбавлений можливості самостійно усунути вказані недоліки.

Крім того, відповідно до ч.1 статті 1241 Цивільного кодексу України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Позивач в позовній заяві ставить питання про визнання за нею по Ѕ частці спірних земельних ділянок, що суперечить вище наведеним положенням ч.1 ст.1241 ЦК України.

Одночасно з цим, як вбачається з наданих додатків до позовної заяви, спадкоємцями за заповітом вже отримані Свідоцтва про право на спадщину за заповітом із визначенням розміру їхніх часток, і позивач не ставить питання про визнання цих Свідоцтв частково недійсними та перерозподілі вказаних часток в зв`язку з визначенням її обов`язкової частки.

Позивачем також не зазначено про причини звернення до суду за захистом своїх прав через 10 років після смерті спадкодавці, поважність причин пропуску трирічного строку позовної давності та не надано доказів щодо прийняття нею спадщини відповідно до вимог статей 1268-1270 Цивільного кодексу України

Суддя звертає увагу, що відповідно до ч.1, ч.5 статті 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно вимог ч.2 статті 83 ЦПК України, позивач зобов`язаний подати всі докази разом з поданням позовної заяви.

Відповідно до частини 1 статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку 5 (п`ять) днів з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків, вказаних в ухвалі.

Відповідно до ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

На підставі викладеного, керуючись статтями 175, 177, 185, 258, 260 Цивільного процесуального кодексу України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Зміївської міської ради Чугуївського району, ІІІ особа - приватний нотаріус Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Гаврільєв Володимир Іванович, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, - залишити без руху.

Встановити ОСОБА_1 строк 5 (п`ять) днів із дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви та приведення її у відповідність до вимог Закону.

Роз`яснити позивачу, що у разі неусунення зазначених недоліків позовної заяви, відповідно до статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, вона буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Текст ухвали складено та підписано 25.10.2021.

Суддя В. Філіп`єва

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення25.10.2021
Оприлюднено25.10.2021
Номер документу100548808
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —621/3085/21

Ухвала від 10.12.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 06.12.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 12.11.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 25.10.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні