Рішення
від 20.10.2021 по справі 136/1236/21
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/1236/21

провадження № 2/136/287/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2021 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,

за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу

за позовом ОСОБА_1 , також діючої в інтересах ОСОБА_2 до Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , діюча в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач), через свого представника, звернулась з позовом до Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області (далі - відповідач), з вимогою:

- визнати за позивачем право власності на Ѕ частку земельної ділянки, площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №192009 виданого на підставі розпорядження №308 Липовецької райдержадміністрації від 10.12.2003, присвоєно кадастровий номер - 0522282600:06:000:0112, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частку земельної ділянки, площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №192009 виданого на підставі розпорядження №308 Липовецької райдержадміністрації від 10.12.2003, присвоєно кадастровий номер - 0522282600:06:000:0112, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач обґрунтовує свій позов наступними обставинами.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина. До складу спадкової маси увійшла земельна ділянка, площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області і належала спадкодавцю згідно Державного акту серії ВН №192009 від 10.12.2003 на право приватної власності на землю. Позивач та її сестра ОСОБА_2 спадщину прийняли, оскільки спільно проживали та були зареєстровані зі спадкодавцем на день її смерті. Інший спадкоємець, а саме брат позивача та ОСОБА_2 подав до нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини. Утім нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я позивача та її сестри, оскільки у них знаходилась лише архівна копія державного акту, а також даний державний акт незареєстрований та не видавався, про що вказано у листі ГУ Держгеокадастру. Таким чином, позивач та її сестра позбавлені можливості реалізувати свої спадкові права.

Викладені обставини послугували підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 16.07.2021 призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов. Також, витребувано від Липовецької державної нотаріальної контори матеріали спадкової справи до майна померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач у визначений судом строк відзиву на позов не подала, однак надала заяву, в якій зазначила про визнання позову та просила розгляд справи проводити без її участі.

У судове засідання позивач та його представник не з`явились, однак останній у своїй заяві просив суд про розгляд справи за їх відсутності, позов підтримав та просив його задовольнити.

З огляду на те, що в підготовче судове засідання сторони не з`явились, суд вважає, що за результатами підготовчого провадження можливо ухвалити рішення, тому розгляд справи проводить у даному судовому засіданні, на підставі наявних у справі доказів, за відсутності сторін, не здійснюючи при цьому фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази, встановив наступні фактичні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 7). Після її смерті відкрилась спадщина. До складу спадкової маси увійшла земельна ділянка, площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області і належала спадкодавцю згідно Державного акту серії ВН №192009 від 10.12.2003 на право приватної власності на землю (а.с. 19). Згідно довідки виконкому Козинецької сільської ради (а.с. 8) слідує, що померла ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_3 за вказаною адресою були зареєстровані та проживали слідуючі особи: дочки ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та внуки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Згідно розпорядження №8 від 14.01.2005 (а.с. 13) призначено піклувальником над інвалідом дитинства, ОСОБА_2 , 1986 року народження, її сестру, ОСОБА_1 .

Із інформації наданої нотаріальною установою після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 спадкова справа не заведена.

Судом встановлено, що спадщину за законом прийняли сторони спору, будучи дітьми спадкодавця, отож спадкоємцями за законом першої черги, відтак спадщина їм належить з моменту відкриття. Позивач та її сестра ОСОБА_2 проживали та були зареєстровані зі спадкодавцем на день її смерті, що підтверджується довідкою органу місцевого самоврядування (а.с. 9). Інший спадкоємець, а саме брат позивача та ОСОБА_2 подав до нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини (а.с. 18). Утім нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я позивача та її сестри, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно, державний акт незареєстрований та не видавався, про що свідчить відповідь відділу у Липовецькому районі ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області (а.с. 20).

Суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як визначено в ст.ст. 1217, 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Як визначено в ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У силу вимог ст. 1217 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Згідно ч. 1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

В силу ч. 2 ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Встановлені судом обставини, які були перевірені зібраними у справі доказами доводять, що позивач спадщину прийняв згідно діючого законодавства, отож вона йому належить з моменту відкриття спадщини, а інші спадкоємці відсутні за матеріалами справи.

Судом встановлено, що до складу спадкової маси увійшла земельна ділянка площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області. Однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я позивача та її сестри, оскільки у них знаходилась лише архівна копія державного акту, а також даний державний акт незареєстрований та не видавався, про що вказано у листі ГУ Держгеокадастру.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 за №7 "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

З урахуванням положень ч. 1 ст. 15 та ст. 392 ЦК потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється, а не в тому разі, коли цими особами не виконується відповідне рішення суду, ухвалене раніше.

З огляду на викладене, суд вважає, що наявність порушених прав позивача є очевидною, отож вони підлягають захисту судом у спосіб, що ним обраний.

Крім цього, відповідач подала заяву про визнання позову.

У разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом (п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 за №14 "Про судове рішення у цивільній справі").

Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що вимога про визнання за позивачем права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, ґрунтується на нормах діючого законодавства, а тому підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 4, 13, 19, 23, 7680, 141, 258259, 263265, 268, 273279, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , також діючої в інтересах ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 42, смт. Турбів, Вінницький р-н, Вінницька обл.) про визнання права власності на спадкове майно за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частку земельної ділянки, площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №192009 виданого на підставі розпорядження №308 Липовецької райдержадміністрації від 10.12.2003, присвоєно кадастровий номер - 0522282600:06:000:0112, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частку земельної ділянки, площею 3,5473 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Козинецької сільської ради Липовецького району Вінницької області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН №192009 виданого на підставі розпорядження №308 Липовецької райдержадміністрації від 10.12.2003, присвоєно кадастровий номер - 0522282600:06:000:0112, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя Д.Т. Кривенко

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.10.2021
Оприлюднено27.10.2021
Номер документу100587005
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/1236/21

Рішення від 20.10.2021

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 16.07.2021

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні