Справа № 522/20033/21
Провадження по справі № 1-кс/522/10862/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2021 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання дізнавача сектору дізнання ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021163030000072 від 16.09.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про арешт майна, -
ВСТАНОВИВ:
В провадження слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання дізнавача сектору дізнання ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021163030000072 від 16.09.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено,що у провадженні сектору дізнання відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021163030000072 від 16.09.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, процесуальне керівництво у якому здійснюється Приморською окружною прокуратурою м. Одеси.
У ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що земельна ділянка площею 0,0394 га за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, за кадастровим номером 5110137500:24:005:0024, на праві спільної часткової власності належить ТОВ «Велес-Агро ЛТД» (6/10 частки) на підставі договору купівлі-продажу від 19.03.2020 та ТОВ «Корисне харчування» (4/10 частки) на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 23.12.2008 № ЯЖ 475462 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1331595751101).
Також встановлено, що Управлінням ДАБК Одеської міської ради 27.12.2019 зареєстровано декларацію № ОД 141193612033 про готовність об`єкта до експлуатації, а саме будівлі ресторану « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1(замовник будівництва ТОВ «Корисне харчування»).
Згідно технічного паспорту на вказану будівлі загальна площа будівлі становить 1890,5 квм., а площа земельної ділянки під забудовою становить 467 кв.м.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Статтею 26 вказаного Закону також передбачено, що суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
Так, у ході досудового розслідування встановлено, що 27.08.2020 року інспектором Управління ДАБК Одеської міської ради із залученням спеціалістів Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та ГУ ДСНС України в Одеській області проведено комісійне обстеження об`єкта будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1.
У ході обстеження встановлено, що забудовником ТОВ «Корисне харчування» допущено порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме встановлено, що замовником будівництва внесено недостовірні відомості до декларації про готовність об`єкта до експлуатації в частині поверховості об`єкту.
Так, відповідно до акту обстеження від 27.08.2020 проектною документацією передбачено будівництво будівлі, яка складається з 1-го підземного поверху та 4-х наземних поверхів.
Проте, у ході огляду встановлено, що замовником будівництва ТОВ «Корисне харчування» збудовано будівлю, яка має 5 наземних поверхів, що є порушенням вимог містобудівного законодавства.
Відповідно до ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети.
Крім того, як вже вище було зазначено, площа земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, складає 394 кв.м., а площа фактично забудованої земельної ділянки складає 467 кв.м., що вказує на те, що ТОВ «Корисне харчування» самовільно зайнято земельну ділянку орієнтовною площе. 73 кв.м.
Крім того, факт самовільного зайняття земельної ділянки також підтверджено у ході огляду, проведеного 09.12.2020 року спеціалістами відділу самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотриманням вимог земельного законодавства управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи зокрема несуть кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.
Незважаючи на виявлені порушення норм містобудівного та земельного законодавства 30.01.2020 зареєстровано право власності на будівлю ресторану «Якіторія» загальною площею 1890,5 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 2022442551101) за ТОВ «Корисне харчування» (4/10 частки) та ТОВ «Велес-Агро ЛТД» (6/10 частки).
Так, щодо земельної ділянки площею 0,0394 га за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, та будівлі ресторану «Якіторія» за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, то вказані об`єкти є речовими доказами у кримінальному провадженні, тобто містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Так, незастосування арешту майна у вигляді вказаних об`єктів нерухомого майна може призвести до подальшого їх відчуження іншим особам чи перетворення, що буде ускладнювати досудове розслідування у кримінальному провадженні.
Отже, наявні підстави вважати земельна ділянка площею 0,0394 га за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, та будівля ресторану «Якіторія» за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, право власності на які зареєстровано ТОВ «Корисне харчування» та ТОВ «Велес-Агро ЛТД», є предметом злочину та з метою збереження речових доказів, та недопущення незаконного відчуження чи перетворення вказаних об`єктів виникла, необхідно накласти арешт на зазначене в клопотанні майно.
Дізнавач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, згідно наданої заяви просив розглядати клопотання про арешт майна за його відсутності, вимоги клопотання підтримує.
Окрім цього, дізнавачем був наданий рапорт щодо сповіщення про дату розгляду вказаного клопотання про арешт майна представників власника майна ТОВ «Велес-Агро ЛТД» та ТОВ «Корисне харчування», які в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України, розгляд клопотання здійснено за відсутності учасників судового провадження.
Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, вислухавши думки учасників кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання дізнавача підлягає задоволенню з наступних підстав.
Мотиви суду.
Відповідно до ст. 131 КПК України, арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Частина 3 ст. 132 КПК України зазначає, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КПК арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову. стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення чи відчуження. Слідчий, чи прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладене арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів та конфіскації майна.
Відповідно до ч.3 ст.170 КПК України, у випадку необхідності збереження речових доказів, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що вказане майно є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегло на собі його сліди або містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Вивченням клопотання прокурора встановлено, що в провадженні ВП №5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021163030000072 від 16.09.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Вказане кримінальне провадження було розпочато на підставі повідомлення, що ТОВ «Корисне Харчування» самовільно зайняло земельну ділянку за адресою: м.Одеса, вул. Генуезська, 1.
Вказані нежитлові приміщення можуть містити відомості про обставини вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 197-1 КК України, чи бути предметом вчинення злочину, а тому мають значення речових доказів у кримінальному провадженні.
На даний час органами досудового розслідування проводяться першочергові оперативно- слідчії заходи у кримінальному провадженні, вказане нерухоме майно перевіряється для подальшого встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме: самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.
Відповідно до наданих до клопотання копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, нежитлові приміщення, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Генуезська, 1, належать на праві приватної власності ТОВ «Корисне харчування».
Крім того, зважаючи на розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя виходить з того, що критерії розумності та співрозмірності є оціночними поняттями та визначаються на розсуд слідчого судді. Відповідно до статті 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися, зокрема, на умовах, передбачених законом. При цьому, обмеження права власності має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є пропорційними меті (Beyeler проти Італії (Рішення Великої Палати від 5 січня 2000 року, заява № 33202/96, параграф 107).
При цьому, будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи (серед інших, James та інші проти Сполученого Королівства (Рішення від 21 лютого 1986 року, заява № 8793/79, параграф 50).
Так, враховуючи наведене, слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт саме шляхом заборони розпорядження та відчуження нерухомого майна, яке належить на праві приватної власності ТОВ «Корисне харчування», що надає вказаним особам та третім особам право користування зазначеним майном.
Метою накладення арешту є збереження вказаного майна в якості речових доказів у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку про можливість задоволення клопотання та накладення арешту на зазначене в клопотанні слідчого майно.
Керуючись ст. ст. 167-173 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання дізнавача сектору дізнання ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно - задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку площею 0,0394 га за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, кадастровий номер 5110137500:24:005:0024, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1331595751101, яка на праві приватної власності належить ТОВ «Корисне харчування» та ТОВ «Велес-Агро ЛТД» та будівлю ресторану «Якіторія» площею 1890,5 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2022442551101, яка на праві приватної власності належить ТОВ «Корисне харчування» та ТОВ «Велес-Агро ЛТД», із забороною вчинення будь-яких реєстраційних дій щодо вказаних об`єктів нерухомого майна
Заборонити усім суб`єктам державної реєстрації прав, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вчиняти будь - які реєстраційні дій (державна реєстрація прав та їх обтяжень, внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, змін до них та їх скасування, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі прав) відносно зазначених об`єктів нерухомого майна, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Генуезська, 1.
Виконання ухвали покласти на дізнавача сектору дізнання ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , або інших дізнавачів з групи у вказаному кримінальному провадженні, прокурорів з групи у вказаному кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до апеляційного суду Одеської області протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
27.10.2021
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2021 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 100628835 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Іванов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні