Постанова
від 28.10.2021 по справі 200/2297/21-а
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 року справа №200/2297/21-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Град-Інвест плюс на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року (повне судове рішення складено 22 червня 2021 року у м. Слов`янську) у справі № 200/2297/21-а (суддя в І інстанції Аляб`єв І.Г.) за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю Град-Інвест плюс про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

УСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Град-Інвест Плюс (далі - ТОВ Град-Інвест Плюс ), у якій просила суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26.11.2009 № 5050.

В обґрунтування зазначила, що в порушення, зокрема, ст. 24 Кодексу України про надра та угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, відповідач не подав до Державного науково-виробничого підприємства Державний інформаційний геологічний фонд України щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2019 рік. Просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26.11.2009 №5050, що наданий ТОВ Град-Інвест Плюс .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року позов задоволено.

Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26.11.2009 №5050, що наданий ТОВ Град-Інвест Плюс (юридична адреса: б-р Шевченка,13-а, м. Донецьк, 83001, код ЄДРПОУ 35537672).

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування зазначено, що позивач не надав доказів використання надр відповідачем не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, також не надано. Доводи позивача про порушення відповідачем умов користування надрами є помилковими, оскільки будь-яких належних доказів вчинення останнім порушень у сфері надрокористування суду не надано. Отже, на переконання апелянта, у цій справі відсутня така передумова для анулювання спеціального дозволу на користування надрами як порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис по їх усунення, та порушення надрокористувачем умов користування, передбачених дозволом або угодою тощо.

Всі особи, які беруть участь в справі, до апеляційного суду не прибули, тому апеляційне провадження здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено таке.

ТОВ Град-Інвест Плюс є юридичною особою - код Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 35537672; зареєстроване за юридичною адресою: б-р Шевченка,13-а, м. Донецьк, 83001.

Вказаному товариству наданий спеціальний дозвіл на користування надрами від 26.11.2009 № 5050.

26.11.2009 (як пояснив позивач, рік угоди саме 2009-ий) між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ Град-Інвест Плюс як надрокористувачем укладено угоду про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.

Згідно з п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та пп.13.2 п.13 угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами, відповідач як надрокористувач зобов`язався у встановленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства Державний інформаційний геологічний фонд України (далі - ДНВП Геоінформ України ) щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

У 11.11.2020 Державна служба геології та надр України на свій запит отримала лист ДНВП Геоінформ України від 11.11.2020 №03/303-3539 з переліком надрокористувачів Донецької та Луганської областей, інформація від яких щодо руху запасів за формою 5-гр за 2019 рік до ДНВП Геоінформ України не надходила. До переліку таких надрокористувачів включено відповідача.

Позивачем вживалися заходи щодо усунення вказаних порушень законодавства.

Так, наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2017 у №346 відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та встановлено строк для усунення наведених порушень законодавства - 30 календарних днів.

Вказаний наказ (з додатками) опубліковано на офіційному веб-сайті Державної служби геології та надр України https://www.geo.gov.ua у підрозділі Накази Держгеонадр розділу Діяльність .

Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до пп.9 та 10 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) відповідно до покладених на неї завдань, зокрема видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Згідно з пп.12 п.4 цього Положення Держгеонадра здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності .

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Згідно з п. 24 вказаного Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Відповідно до п. 22 вказаного Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України Про нафту і газ та Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності » .

Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України має право самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.

Отже, орган, який від імені держави надав дозвіл на користування надрами, повноважний припинити право користування надрами у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

При цьому ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень (незгоди).

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема в постановах від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а, від 22 січня 2019 року у справі № 810/3865/17, від 19 березня 2019 року в справі № П/811/708/16.

Згідно з п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та пп.13.2 п.13 угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами, відповідач як надрокористувач зобов`язався у встановленому порядку подавати до ДНВП Геоінформ України щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Відповідного звіту за 2019 рік відповідач не подавав, чим порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.

Вжиті позивачем заходи не призвели до усунення вказаних порушень законодавства.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що право відповідача на користування надрами підлягає припиненню шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному судовому рішенні, у зв`язку з чим підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ч.1 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Град-Інвест плюс - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року в справі № 200/2297/21-а - залишити без змін.

Повне судове рішення - 28 жовтня 2021 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.10.2021
Оприлюднено01.11.2021
Номер документу100652038
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —200/2297/21-а

Постанова від 28.10.2021

Адміністративне

Перший апеляційний адміністративний суд

Сіваченко Ігор Вікторович

Ухвала від 10.08.2021

Адміністративне

Перший апеляційний адміністративний суд

Сіваченко Ігор Вікторович

Ухвала від 10.08.2021

Адміністративне

Перший апеляційний адміністративний суд

Сіваченко Ігор Вікторович

Рішення від 22.06.2021

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Аляб'єв І.Г.

Ухвала від 25.05.2021

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Аляб'єв І.Г.

Ухвала від 12.04.2021

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Аляб'єв І.Г.

Ухвала від 04.03.2021

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Аляб'єв І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні