Справа № 455/321/20
Провадження № 2/455/261/2021
УХВАЛА
27 жовтня 2021 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді - Пошивака Ю.П.,
секретар судового засідання - Сенета Г.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду, цивільну справу №455/321/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Скелівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
11.03.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Скелівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в якій просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері, ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
Ухвалою судді від 19.03.2020 року провадження у справі відкрито, підготовче судове засідання призначено на 11 годину 00 хвилин годину 11.01.2021 року.
Наказом від 10.07.2020 року суддю ОСОБА_3 відраховано зі штату Старосамбірського районного суду Львівської області у зв`язку з її смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З огляду на вказані обставини, на підставі розпорядження керівника апарату суду Волошина І.С. №105/07/2020 від 15.07.2020 року по даній справі був призначений повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями. Призначення не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.08.2020 року справу передано для розгляду судді Пошиваку Ю.П..
Ухвалою судді від 14.09.2020 року дану справу прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання на 14 годину 30 хвилин 26 листопада 2020 року.
Ухвалою суду від 26.11.2020 року підготовче засідання закрито та призначено справу до судового розгляду на 16 годину 00 хвилин 25.05.2021 року.
Ухвалою суду від 25.05.2021 року судове засідання відкладено на 09 годину 45 хвилин 18.06.2021 року.
Ухвалою суду від 18.06.2021 року витребувано від Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Львів) копію актового запису про смерть ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , судове засідання у справі відкладено на 09 годину 30 хвилин 27 жовтня 2021 року.
30.06. 2021 року до суду надійшов від Старосамбірського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Самбірському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Львів) актовий запис про смерть №204 від 18.03.2021 року.
Сторони в судове засідання не з`явилися, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином .
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснюється у їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Так, відповідно положень ст. 189 ЦПК України завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмету спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно актового запису про смерть №204 від 18.03.2021 року позивачка ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (право-попередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом заявленого позову є вимога про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, отже між сторонами виник щодо права спадкування.
Відповідно до вимог ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Положеннями ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу .
Відповідно до положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно зположеннями ч.1ст. 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
З огляду на викладене, право на спадкування не відноситься до тих прав, які в силу ст. 1219 ЦК України є особистими і відносно яких правонаступництво недопустиме, оскільки здійснення цього права не пов`язано з певною особою, а тому може здійснюватися і спадкоємцями цієї особи на передбачених законом умовах.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 16.05.2018 року у справі № 523/17848/16-ц.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Згідно з умовами п. 1 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктами 1, 3 частини першої статті 251 цього Кодексу , - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.
З урахуванням встановлених судом обставин, наведених норм матеріального права та вимог цивільного процесуального законодавства, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у даній справі у зв`язку із смертю позивачки у справі, у якій спірні правовідносини допускають правонаступництво, до залучення до участі у справі правонаступника (спадкоємця(ів)) або встановлення їх відсутності, і прийняття такого рішення про зупинення провадження у справі з наведених підстав є обов`язком суду , оскільки рішення по справі може вплинути на права та законні інтереси спадкоємця, адже дозволить йому скористатися правом на спадкову трансмісію згідно ст.1276 ЦК України тому .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 189, 197, 251, 253, 258, 260, 261 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Скелівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - зупинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України у зв`язку із смертю позивачки до залучення до участі у справі правонаступника (спадкоємця(ів)) або встановлення їх відсутності.
Витребувати у Старосамбірської державної нотаріальної контори копію спадкової справи після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Копію ухвали направити учасникам справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи , набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Суддя Пошивак Ю.П.
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2021 |
Оприлюднено | 29.10.2021 |
Номер документу | 100660518 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Пошивак Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні