Справа № 628/3602/21
Провадження № 2/628/1154/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2021 року місто Куп`янськ
Куп`янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Демченко І.М.,
за участю секретаря Романової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Куп`янську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Куп`янське територіальне медичне об`єднання" Куп`янської міської ради Харківської області, третя особа: виконуючий обов`язки директора підприємства Чепурко Юрій Анатолійович про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Шарапової Т.В.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про поновлення її на роботі на посаді сестри медичної ендоскопічного кабінету Комунального некомерційного підприємства "Куп`янське територіальне медичне об`єднання" Куп`янської міської ради Харківської області (далі - КНП Куп`янське ТМО) та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі 6 986,30 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у порушення ст.49-4 КЗпП України її звільнення 13.08.2021 на підставі п.1 ст. 40 КЗпП у зв`язку зі скороченням штату відбулося без повідомлення та згоди профспілкової організації КНП Куп`янська міська залізнична поліклініка , членом якої вона є.
Ухвалою суду від 16.09.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
24.09.2021 на адресу суду надійшов відзив КНП Куп`янське ТМО, у якому відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та по суті позовних вимог вказав, що
КНП Куп`янське ТМО розпочало свою діяльність з 01.01.2019. Того ж дня, позивач ОСОБА_1 була прийнята на посаду сестри медичної кабінету ендоскопічного кабінету відокремленого підрозділу Куп`янська міська залізнична поліклініка КНП Куп`янське ТМО . 02.01.2019 до адміністрації КНП Куп`янське ТМО надійшла особиста заява ОСОБА_1 з проханням профспілкові внески перераховувати на рахунок територіальної профспілкової організації Південної залізниці.
У подальшому, 10.01.2019 за підписом голови профспілкового комітету ВП КМЗП М.І.Кожем`яки на ім`я директора КНП Куп`янське ТМО надійшов лист про те, що співробітники ВП Куп`янська залізнична поліклініка виявили бажання залишитись у складі профспілкової організації залізничників та інших транспортних робочих. Крім того, окремим листом за підписом М.І.Кожем`яки адміністрації КНП Куп' янське ТМО було запропоновано укласти договір з Куп`янською територіальною профспілковою організацією залізничників та транспортних будівельників Південної залізниці, який тоді ж був украдений. Предметом цього договору є тільки зобов`язання роботодавця забезпечити перерахування профспілкових внесків на рахунок Куп`янської територіальної профспілкової організації залізничників та транспортних будівельників Південної залізниці.
11.05.2021 адміністрацією КНП Куп`янське ТМО виданий наказ № 139 Про можливе вивільнення у зв`язку зі скороченням штату або чисельності працівників . У той же день, на виконання вимог ст.49-4 КЗпП України голові профспілкового комітету працівників охорони здоров`я КНП Куп`янське ТМО В.Борщ був направлений лист щодо запланованого вивільнення працівників підприємства. На виконання вимог ст.43 КЗпП України 20.07.2021 голові профспілкового комітету працівників охорони здоров`я КНП Куп`янське ТМО В.Борщ було направлене подання щодо надання згоди на звільнення ОСОБА_1 згідно ст.40 КЗпП України. Згідно листа голови профспілкового комітету працівників охорони здоров`я КНП Куп`янське ТМО Охрименко О.Б. не є членом первинної профспілкової організації, що діє в КНП Куп`янське територіальне медичне об`єднання .
У зв`язку з цим, у відповідності до вимог ст.43-1 КЗпП України звільнення ОСОБА_1 не потребувало згоди виборного органу первинної профспілкової організації. Крім того, під час підготовки відзиву на позовну заяву, відповідачем встановлено, що ОСОБА_1 на профспілковому обліку Куп`янської районної організації профспілки працівників охорони здоров`я України також не знаходиться (а.с.19-20).
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та наполягала на тому, що її звільнено з порушенням вимог трудового законодавства - без отримання згоди профспілкової організації, оскільки адміністрація КНП Куп`янське ТМО при проведенні скорочення штатів, достовірно знаючи, що вона є членом первинної профспілкової організації КНП Куп`янська міська залізнична поліклініка , не зверталася з поданням до цієї організації про дачу попередньої згоди на її звільнення.
Представник відповідача ОСОБА_3 проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві.
Третя особа - виконуючий обов`язки директора КНП Куп`янське ТМО Чепурко Ю.А. надав до суду заяву про розгляду справи без його участі, у задоволення позову просив відмовити.
Суд, з`ясувавши позицію сторін, вивчивши письмові докази, встановив фактичні обставини та правовідносини, що виникли у справі.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений статтею 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Судом встановлено, що рішенням сесії Куп`янської міської ради Харківської області від 26.10.2018 за № 946-VІІ створено Комунальне некомерційне підприємство Куп`янське територіальне медичне об`єднання Куп`янської міської ради Харківської області шляхом злиття Комунального некомерційного підприємства Куп`янська центральна мiська лікарня Куп`янської міської ради Харківської області, Комунального некомерційного підприємства Куп`янська міська лікарня Куп`янської міської ради Харківської області, Комунального некомерційного підприємства Куп`янська міська залізнична поліклініка Куп`янської міської ради Харківської області (а.с.50).
Цим же рішенням сесії міської ради припинено Комунальне некомерційне підприємство Куп`янська міська залізнична поліклініка Куп`янської міської ради Харківської області, про що 19.06.2019 внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.50-52, 72), затверджено Статут КНП Куп`янське ТМО та його структуру, до складу якого увійшли відокремлені підрозділи Куп`янська центральна мiська лікарня (далі - ВП КЦМЛ ), Куп`янська міська лікарня (далі - ВП КМЛ ), Куп`янська міська залізнична поліклініка (далі - ВП КМЗП ) (а.с.54).
Наказом № 2к від 31.12.2018 ОСОБА_1 прийнято на посаду сестри медичної ендоскопічного кабінету ВП Куп`янська міська залізнична поліклініка з 01.01.2019 в порядку переведення (а.с.21).
10.01.2019 за вх. № 63 на адресу директора КНП Куп`янське ТМО надійшло повідомлення від голови профспілкового комітету КНП Куп`янська міська залізнична поліклініка (ЄДРПОУ 41288551) про те, що співробітники ВП Куп`янська міська залізнична поліклініка виявили бажання залишитися у складі профспілкової організації залізничників та інших транспортних робочих (а.с.28).
Статтею 6 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності визначено, що громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.
Відповідно до статті 7 вищевказаного Закону членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в закладі освіти. Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки.
Первинною організацією профспілки визнається добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти (стаття 1 вищевказаного Закону).
Членом профспілки є особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.
Відповідно до статті 14 указаного Закону профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статути (положення) профспілок приймаються з`їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України. Статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема : мету та завдання профспілки; умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї; права, обов`язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки; територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності; тощо.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що у КНП Куп`янське ТМО створена та діє первинна профспілкова організація, членом якої ОСОБА_1 не є.
Як вбачається із договору без номера та дати (а.с.26-27) профспілкова організація КНП Куп`янська міська залізнична поліклініка діє на підставі Статуту профспілки залізничників і транспортних будівельників України та не має відношення до галузевої профспілки медичних працівників. Крім того, 19.06.2019 діяльність КНП Куп`янська міська залізнична поліклініка (ЄДРПОУ 01108188) була припинена та 03.01.2019 утворено ВП Куп`янська міська залізнична поліклініка (ЄДРПОУ 42732865), тобто зовсім іншу юридичну особу. Відомості про створення професійної спілки ВП Куп`янська міська залізнична поліклініка (ЄДРПОУ 42732865) в матеріалах справи відсутні, як і докази прийняття позивачки до складу її членів.
Надана до суду заява ОСОБА_1 на ім`я директора КНП Куп`янське ТМО від 02.01.2019 щодо утримання та перерахування профспілкових внесків на рахунок профспілкової організації Південної залізниці (а.с.22) судом розцінюється як власне волевиявлення позивачки.
Наказом КНП Куп`янське ТМО за № 139 від 11.05.2021 Про можливе вивільнення у зв`язку зі скороченням штату або чисельності працівників у зв`язку зі зміною принципу фінансування Національною службою здоров`я України та через зменшення видатків згідно угоди з Національною службою здоров`я України, раціоналізацією штатної структури підприємства, з метою оптимізації медичних працівників та працівників, які не відносяться до медичних та фармацевтичних категорій, начальнику відділу кадрів доручено письмово попередити кожного працівника про можливе вивільнення його з посади згідно ст. 40 КЗпП України, у зв`язку із скороченням штату або чисельності працівників 12.08.2021 (а.с.29).
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема у випадку скорочення чисельності або штату працівників. Звільнення з цієї підстави, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Частиною першою статті 43 КЗпП України визначено, що розірвання трудового договору з підстави, передбаченої пунктом 1 статті 40 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.
11.05.2021 КНП Куп`янське ТМО на виконання вимог ст. 49-4 КЗпП України повідомила профспілковий комітет КНП КТМО про можливе вивільнення 75 працівників підприємства з 12.08.2021 на підставі наказу № 139 від 11.05.2021 та зазначено категорії таких працівників : сестра медична, сестра медична молодша, маляр господарсько-обслуговуючого персоналу, машиніст з прання господарсько-обслуговуючого персоналу (а.с. 30).
20.07.2021 адміністрацією КНП Куп`янське ТМО на адресу профспілкового комітету КНП КТМО направлено подання за вих. № 2053-01 про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку зі скороченням посади сестри медичної ендоскопічного кабінету ВП Куп`янська міська залізнична поліклініка КНП Куп`янське ТМО та відсутністю інших вакантних посад (а.с.31).
Головою профкому КНП Куп`янське ТМО ОСОБА_4 20.07.2021 повідомлено адміністрацію КНП Куп`янське ТМО, що ОСОБА_1 на обліку у первинній профспілковій організації КНП Куп`янське ТМО не перебуває (а.с.32).
За повідомленням районного комітету Куп`янської районної організації профспілки працівників охорони здоров`я України ОСОБА_1 на профспілковому обліку не знаходиться (а.с.34).
Статтею 43-1 КЗпП України визначено, що розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) допускається у випадку звільнення працівника, який не є членом первинної профспілкової організації, що діє на підприємстві, в установі, організації.
Наказом № 262/к від 13.08.2021 ОСОБА_1 звільнено з посади медичної сестри ендоскопічного кабінету ВП КМЗП у зв`язку із скороченням штату працівників на підставі п.1 ст. 40 КЗпП з 13.08.2021 (а.с.9).
Відповідно до ч. 1 ст. 233 КЗпП України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Копію наказу ОСОБА_1 отримала 18.08.2021 та у зв`язку з незгодою з ним від отримання трудової книжки відмовилась (а.с. 9), отже, звернувшись до суду з позовом 15.09.2021, позивачкою були дотримані строки, визначені ч.1 ст. 233 КЗпП.
З огляду на встановлені у судовому засіданні фактичні обставини, суд дійшов висновку, що відсутня правова підстава, на яку посилається позивач, як на підставу для задоволення своїх позовних вимог, а саме - порушення процедури звільнення працівника у випадку скорочення. Зважаючи на викладене, позовні вимоги про поновлення на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 13, 23, 76-81, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 40, 43, 43-1, 49-4, 233 КЗпП України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства "Куп`янське територіальне медичне об`єднання" Куп`янської міської ради Харківської області, третя особа: виконуючий обов`язки директора підприємства Чепурко Юрій Анатолійович про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Роз`яснити сторонам, що на підставі пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019) в редакції Закону України № 731-IX від 18.06.2020 під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою особи може продовжити процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст рішення складено 29.10.2021.
Головуючий : І.М.Демченко
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2021 |
Оприлюднено | 29.10.2021 |
Номер документу | 100670988 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Демченко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні