Рішення
від 01.11.2021 по справі 528/1043/21
ГРЕБІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гребінківський районний суд Полтавської області


Справа №: 528/1043/21

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

01 листопада 2021 року м. Гребінка

Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Вітківського М.О.,

при секретарі Коваленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка без технічної фіксації в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою адвоката Рябеки Руслана Миколайовича, який діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Іщенко Ігор Миколайович про встановлення факту належності заповіту,-

в с т а н о в и в:

08 жовтня 2021 року представник заявника адвокат Рябека Р.М. звернувся до Гребінківського районного суду Полтавської області з вказаною заявою, якою просить суд: встановити факт, що заповіт, реєстровий номер 20, складений 08 травня 2018 року ОСОБА_2 на ім"я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Вказує, що 08.05.2018 року ОСОБА_2 склала заповіт, що посвідчений секретарем Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області Євдокимовою К.М. Згідно заповіту після її смерті заповіла земельну ділянку площею 3,8846 га, що розташована на території Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320881900:00:001:0012 та земельну ділянку площею 3,890 га, що розташована на території Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320881900:00:001:0013 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 та житловий будинок А-1 , житловою площею 39,5 кв.м., загальною площею 72,9 кв.м., сарай Б , сарай Г , погріб Д , вбиральня В , колодязь №1, огорожу №2, що знаходиться в АДРЕСА_1 - заявнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_4 заповідач ОСОБА_2 померла.

Зазначає, що після смерті спадкодавця заявник ОСОБА_1 звернувся до Приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Іщенка І.М. з заявою про оформлення права власності на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 . Нотаріус відмовив йому у оформленні спадщини у зв`язку з тим, що у заповіті допущено помилку, а саме ім`я заявника записано як ОСОБА_1 , а фактично ім`я заявника ОСОБА_1 і це унеможливлює встановити нотаріусу належність заповіту.

Встановлення вказаного факту заявнику потрібно для прийняття спадщини. Встановлення факту належності заповіту ще не є реалізацією права на отримання спадщини. В іншому порядку заявник не має можливості встановити вказаний факт, оскільки заповідач померла і не може внести відповідні виправлення до складеного нею заповіту.

Ухвалою судді Гребінківського районного суду Полтавської області від 11.10.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду на 25.10.2020 о 09-00 год., з викликом сторін. Встановлено заінтересованій особі строк для подання заперечення проти заяви (а.с.22,23). 25.10.2021 року розгляд справи відкладено на 01.11.2021 року о 14 год. 00 хв. у зв`язку з відсутністю електроенергії у Гребінківському районному суді Полтавської області (а.с.31).

01.11.2021 року заявник та представник заявника в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Натомість заявник та представник заявника подали суду заяву в якій просить розгляд справи проводити за їх відсутності, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі та наполягають на їх задоволенні (а.с.30, 38).

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.29). Натомість надав суду заяву про проведення розгляду справи у його відсутність (а.с.35).

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Отже, оскільки сторони не з`явилися в судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи в межах наданих письмових доказів, прийшов до висновку, що вимоги заяви про встановлення юридичного факту підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що 08.05.2018 року ОСОБА_2 склала заповіт, що посвідчений секретарем Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області Євдокимовою К.М. Згідно заповіту після її смерті заповіла земельну ділянку площею 3,8846 га, що розташована на території Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320881900:00:001:0012 та земельну ділянку площею 3,890 га, що розташована на території Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5320881900:00:001:0013 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 та житловий будинок А-1 , житловою площею 39,5 кв.м., загальною площею 72,9 кв.м., сарай Б , сарай Г , погріб Д , вбиральня В , колодязь №1, огорожу №2, що знаходиться в АДРЕСА_1 - заявнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 (а.с.6, 6 зворот).

ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Короваї Гребінківського району Полтавської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області 12.12.2018 року, актовий запис №16 (а.с.7).

Із вищезазначеного заповіту вбачається, що у заповіті допущено помилку, а саме ім`я заявника записано як ОСОБА_1 , а фактично ім`я заявника ОСОБА_1 , вказаний факт підтверджується наступними документами:

-копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_4 , виданого Короваївською сільською радою Гребінківського району, Полтавської області, актовий запис про народження №15 від 17.11.1984 року (а.с.11);

-копією паспорта заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_5 , виданого Гребінківським РВ УМВС України в Полтавській області 02.04.2001 року (а.с.4);

-копією довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 , НОМЕР_1 (а.с.5).

За приписами частини 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до частини першої статті 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

У відповідності з п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

За правовими позиціями Верховного Суду України щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли громадяни не можуть використати правовстановлюючі документи, оскільки зазначені в них прізвище, ім`я, по батькові, місце чи час народження не відповідають записам у правовстановлюючому документі, якщо хоч і не посвідчують особу, але є необхідними для підтвердження певного права, а установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку, їх встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з статтею 76, частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до норм статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (стаття 263 ЦПК України).

На підставі наявних матеріалів справи та наданих копій документів, судом встановлено, що дійсно наявна розбіжність в написанні ім`я заявника ОСОБА_1 в заповіті складеному 08.05.2018 року спадкодавцем ОСОБА_2 , що посвідчений секретарем Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області Євдокимовою К.М., і така обставина перешкоджає заявнику реалізувати своє право на спадкування майна померлої, оскільки метою встановлення факту, що має юридичне значення є забезпечення можливості реалізації заявником гарантованого Конституцією України права власності, а також те, що іншого порядку та можливості встановити факт належності ОСОБА_1 заповіту у заявника не має.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та наданні докази, суд приходить до висновку, що заява адвоката Рябеки Руслана Миколайовича, який діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Іщенко Ігор Миколайович про встановлення факту належності заповіту, підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 15, 76, 81, 89, 263-265, 268, 293, 315, 316, 318-319, 352, 354 ЦПК України суд,-

в и р і ш и в :

Заяву адвоката Рябеки Руслана Миколайовича, який діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Іщенко Ігор Миколайович про встановлення факту належності заповіту - задовольнити.

Встановити факт, що заповіт, реєстровий номер 20, складений 08 травня 2018 року ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1 , належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1 .

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

На виконання п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України судом зазначається повне найменування сторін:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ).

Зацікавлена особа: Приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Іщенко Ігор Миколайович (адреса: м. Гребінка, вул. Ярослава Мудрого, 39, Полтавська область, 37400).

Суддя М. О. Вітківський

СудГребінківський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення01.11.2021
Оприлюднено01.11.2021
Номер документу100700742
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —528/1043/21

Рішення від 01.11.2021

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Вітківський М. О.

Ухвала від 11.10.2021

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Вітківський М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні