01.11.2021
РІШЕННЯ
Іменем України
28 жовтня 2021 року с.м.т.Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області
у складі: головуючого судді - Тордія Е.Н. секретар судових засідань - Сергієнко В.С.
номер справи №637/700/21 (2/637/264/21)
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:
Участь у справі приймали: позивач - ОСОБА_1
представник позивач адвокат - Томчук Д.С.
відповідач - ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської селищної ради Харківської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про поновлення строку позовної давності та визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ :
Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
21 липня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду Харківської області з позовною заявою до Шевченківської селищної ради Харківської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про поновлення строку позовної давності та визнання права власності в порядку спадкування за законом .
В судовому засіданні позивач просила уточнені позовні вимоги в частині визнання права власності на 4/5 частину земельної ділянки задовольнити.
В обґрунтування зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Смолівка Шевченківського району Харківської області померла її мати - ОСОБА_5 . Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді: земельної ділянки, площею 6.5848 га з кадастровим номером 6325785000-02-000-0187 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Шевченківської селищної ради (колишньої Нижньобурлуцької сільської ради с.Володимирівка Шевченківського) Куп`янського району Харківської області, яка належала їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю (серія Р2 №754529 від 25 жовтня 2002 року) зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №43.
Мати заповіту не залишила. Спадкоємцями першої черги за законом є її діти, вона, її сестри та брат: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та був би їх батько - ОСОБА_6 , але останній ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Батько за життя фактично прийняв спадщину після своєї дружини ОСОБА_5 , так як був за реєстрований разом з померло.Після смерті батьків про нявність спадкового майна відомо не було. На весні 2021 року від орендаря вона дізналася, про існуючу земельну ділянку, який їй запропонував укласти договір оренди.
Звернувшись у червні 2021 року до відділу ГУ Держгеокадастру їй було повідомлено про те, що дійсно за померлою ОСОБА_5 значиться земельна ділянка та надана копія державного акту на земельну ділянку. Згодом вона пребираючи речі в батьківській хаті в с.Смолівка знайшла оригінал Державного акту.
Звернувшись до нотаріуса з приводу отримання свідоцтва про право на спадщину, їй було відмовлено в зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Вчасне звернення до нотаріуса за для оформлення спадкового мана їй перешкоджало необізнаність про спадкове майно та те, що батьки мали похилий вік та поганий стан здоров`я, які потребували постійного догляду та уходу за ними, тому вна дізналася про таке в червні 2021 року.
Тому вона звернулась до суду та просить поновити строк за для звернення до суду за захистом невизнаних прав та визнати за нею право власності за законом, на 4/5 частину вищезазначеної земельної ділянки після смерті батька ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судовому засіданні представник позивача, адвокат Томчук Д.С. просив уточнені позовні вимоги позивача задовольнити.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 , яка є сестрою позивача, проти її задоволення позовних вимог не заперечувала.
Представник відповідача: Шевченківської селищної ради Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності та проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечує.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася надала до суду письмову заяву про розгляд справи за своєї відсутності та проти задоволення позовних вимог своєї сестри не заперчує.
ОСОБА_4 , відповідач по справі в судове засідання не з`явився в зв`язку з лікуванням в психіатричній лікарні. В матеріалах справи є наявна відповідь завідувача лікувального закладу в якій вказано, що ОСОБА_4 хворіє на психічне захворювання (помірна розумова відсталость з порушеними формами поведінки) та за психічним станом не розуміє своїх дій, тому не може бути присутнім та брати участь у судовому засіданні.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
26 серпня 2021 року після отримання довідок про місце проживання (перебування) відповідачів по справі постановлена ухвала про відкриття провадження та розгляд справи за правилами загального провадження, призначено підготовче судове засідання на 13 вересня 2021 року. Також відповідачам наданий строк для подання відзиву на позовні вимоги. Окрім того за клопотанням позивача по справі зроблено запит до нотаріальної контори за для з`ясування наявності заповітів, та інших спадкоємців після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
В судове засідання представник відповідача Шевченківської селищної ради Харківської області не з`явився, надав до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності та проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечує.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася надала до суду письмову заяву про розгляд справи за своєї відсутності та проти задоволення позовних вимог своєї сестри не заперчує.
13 вересня 2021 року до участі у справі у якості відповідача була залучена ОСОБА_2 ,яка в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала та прохала їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився в зв`язку з лікуванням в психіатричній лікарні. В матеріалах справи є наявна відповідь завідувача лікувального закладу в якій вказано, що ОСОБА_4 хворіє на психічне захворювання (помірна розумова відсталость з порушеними формами поведінки) та за психічним станом не розуміє своїх дій, тому не може бути присутнім та брати участь у судовому засіданні.
Суд заслухавши пояснення позивача, представника позивача адвоката Томчука Д.С., відповідача ОСОБА_2 , перевіривши матеріали справи, вважає що уточнена позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст.13 Цивільного процесуального кодексу України , суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 81 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Кожна особа згідно ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З свідоцтва про народження (серія НОМЕР_1 виданого Нижньобурлуцькою сільською радою Шевченківського району Харківської області від 30 січня 1974 року) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Нижній Бурлук Шевченківського району Харківської області народилася позивач за спавою - ОСОБА_1 , батьками позивача вказані відповідно - ОСОБА_6 , ОСОБА_5 (а.с. 7).
Відповідно до свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_2 яке видане Нижньобурлуцькою сільською ради Шевченківського району Харківської області від 12 травня 2009 року) мати позивача - ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
За своє життя ОСОБА_5 отримала державний акт на право приватної власності на землю (серія Р2 №754529 від 25 жовтня 2002 року) зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №43, площею 6.5848 га з кадастровим номером 6325785000-02-000-0187 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Шевченківської селищної ради (колишньої Нижньобурлуцької сільської ради с.Володимирівка Шевченківського) Куп`янського району Харківської області, що також підтверджується довідкою №36/150-21 з відділу ГУ Держгеокадасту у Шевченківському районі Харківської області від 14 червня 2021 року (а.с.11-14).
Після смерті ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадщину прийняв її чоловік, а позивача батько - ОСОБА_6 , але оформити не встиг бо ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, про, що свідчить свідоцтво про смерть (серія НОМЕР_3 видане виконавчим комітетом Нижньобурлуцької сільської ради Шевченківського району Харківської області від 07 серпня 2020 року) (ас.8).
З відповіді №401/02-14 приватного нотаріуса Куп`янського районного нотариального округу Харківської області від 06 червня 2021 року вбачається, що позивач є спадкоємцем першої черги, але в строк встановлений ст.1270 Цивільного кодексу України , нею не подано заяви про прийняття спадщини, тобто пропущено шести місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Тому позивачу для вирішення даного питання рекомендовано звернутися до суду.
Інформаційними довідками зі Спадкового реєстру наданих приватним нотаріусом Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області від 21 вересня 2021 року зазначено, що після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 заведена спадкова справа за №12/2021 даним приватним нотаріусом Томчуком С.М. та видано свідоцтво про право на спадщину за законом спадкоємцю ОСОБА_3 . Заповіти від імені ОСОБА_6 , 1937 року народження, у спадковому реєстрі відсутні. Спадкова справа після смерті ОСОБА_5 , помрелої 12 травня 2009 року не заводилася, інформація про заповіти відсутня. Заяв від інших спадкоємців не надходило (а.с.55-60).
Мотивувальна частина та застосовані судом правові норми.
Відносини спадкування регулюються Цивільним кодексом України, який вступив у дію 01 січня 2004 року.
Відповідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь - який позов, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (рішення від 21 лютого 1975 року у справі Голден проти Сполученого королівства № 4451/70).
Згідно до ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України , передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст.1218 Цивільного кодексу України , до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Спадкоємці відповідно до ст. 1258 Цивільного Кодексу України одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом згідно ст. 1261 Цивільного Кодексу України мають діти спадкодавця, у тому числі зачатті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до п. 4.15 Наказу Мін`юсту від 22 лютого 2012 року № 296/5 зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вказано, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року № 1952-1V, однією із підстав державної реєстрації прав на нерухоме майно є рішення судів, що набрали законної сили, оскільки визнання права власності на нерухоме майно є прерогативою суду.
Зі змісту ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України вбачається, що спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину чи відмовитися від її прийняття.
Частина 5 статті 1268 Цивільного кодексу України встановлює, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1225 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
З огляду на надані докази суд дійшов висновку , що після смерті ОСОБА_5 вважається, відповідно до положень ч.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадщину прийняли її чоловік та син ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_6 спадкоємцями є його діти: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .
З інформації приватного нотаріуса Куп`янського нотаріального округу від 28 вересня 2021 року після смерті ОСОБА_6 за отриманням спадщини звернулась ОСОБА_3 , яка отримала спадщину у вигляді земельної ділянки, що належала померлому на праві власності. Інформація щодо наявності власності у вигляді земельної ділянки , яка належала ОСОБА_5 на час відкриття спадщини була відсутня.
З поданою до суду заяви від 13 вересня 2021 року вбачається ,що ОСОБА_3 , відмовляється від частини спадщини на користь ОСОБА_1 та просить задовольнити її вимоги. В судовому засіданні ОСОБА_2 підтримала позовні вимоги позивача та прохала її задовольнити. Частка спадщини належить ОСОБА_4 на підставі положень ч.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України.
Виходячи з того, що відповідачами не заявлено про застосування судом строків позовної давності, суд вважає можливим поновити строки звернення до суду з позовом.
У відповідності до вимог ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Оцінивши надані докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, а також враховуючи, що позивач є спадкоємцем першої черги, визнання за нею права власності не порушають нічиїх прав та інтересів, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 133, 200, 223, 247, 258, 259, 268 Цивільно-процесуального кодексу України, ст.ст. 15, 16, 328, 1216, 1217, 1218, 1261, 1225, 1268 Цивільного кодексу України (2004 року), ст.41 Конституції України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Шевченківської селищної ради Харківської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про поновлення строку позовної давності та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Поновити строк ОСОБА_1 на звернення до суду за захистом невизнаного права.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 4/5 частину земельної ділянки, площею 6.5848 га з кадастровим номером 6325785000-02-000-0187 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Шевченківської селищної ради (колишньої Нижньобурлуцької сільської ради с.Володимирівка Шевченківського) Куп`янського району Харківської області, в порядку спадкування за законом , після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи,зазначений строк обчислюється з часу виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження.
СУДДЯ
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2021 |
Оприлюднено | 02.11.2021 |
Номер документу | 100708914 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Тордія Е. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні