2/106а
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.09.06 р. № 2/106а
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Зеленіна В.О.
суддів: Рєпіної Л.О.
Синиці О.Ф.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -
від відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Городнянському районі Чернігівської області
на рішення Господарського суду м.Києва від 25.05.2006
у справі № 2/106а (Михайлюк С.І.)
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Городнянському районі Чернігівської області
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Городнянському районі Чернігівської області
третя особа відповідача
третя особа позивача
про зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду від 25.05.2006 № 2\106А позов Управління ПФУ в Городянському районі Чернігівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Городянському районі Чернігівської області задоволений в повному обсязі .
Не погоджуючись з постановою суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою в якій просить її скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача проти вимог, викладених у апеляційній скарзі заперечував, просив залишити постанову господарського суду без змін, скаргу без задоволення.
Переглядаючи справу згідно Прикінцевих та перехідних положень та за правилами розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає відсутність підстав для скасування постанови господарського суду в зв'язку з наступним.
Як встановлено матеріалами справи, нещасні випадки на виробництві сталися під час роботи Дикого Василя Івановича (19.08.1974р.), Карпенка Федора Пилиповича (14.01.1971р.), Кучерявенка Анатолія Петровича (23.08.1965р.), Маслова Олександра Михайловича (25.08.1965р.), Милькевича Федора Михайловича (04.05.1976р.) на підприємствах, що відповідно розташовані в селищі Чунський Іркутської області (нині територія Російської Федерації), в місті Гомель (нині територія Республіки Білорусь), в селі Липівка Марксовського району Сратаовської області (нині територія Російської Федерації), в з/с Карсалдинському Державинського району Целіноградської області (нині територія Республіки Казахстан), в селищі Комсомольське, Воркута (нині територія Російської Федерації).
Відповідно до ч. З ст. 72 КАСУ обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
В силу ст. 27 Закону України „Про пенсійне забезпечення” громадянам України - переселенцям з інших держав, які не працювали в Україні, пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи.
Позивач, призначивши вказаним громадянам пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, визнав їх право на отримання даного виду пенсії.
Відповідно до ст.ст. 10, 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійне забезпечення громадян здійснюється органами Пенсійного Фонду України, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Заперечуючи проти постанови господарського суду відповідач вказує, що суд першої інстанції посилається на Угоду про гарантії прав держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.92 року, яка не була ратифікована Верховною Радою України; Законом України „Про пенсійне забезпечення” передбачена виплата пенсій за рахунок коштів ПФУ, а не Фонду від нещасних випадків на виробництві, а взаєморозрахунки між сторонами по справі проводяться лише у випадку виплати пенсій особам, застрахованим у Фонді від нещасних випадків, за яких підприємства-роботодавці сплачують страхові внески до Фонду, а тому фізичні особи що вказані вище не мають статусу застрахованих, отже не має підстав для включення їх до акту. Крім того, вказані особи звернулися до позивача, а не до Фонду соцстраху.
Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівників внаслідок ушкодження його здоровя або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності в зв'язку із втратою годувальника покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Положення ч.2 п.5 ст.24 цього Закону встановлює, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований має право звернутись до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Статтею 7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” передбачено що, органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, починаючи з 01.04.2001р. відшкодовують органам Пенсійного фонду України пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Сумісною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03 р. № 5-4\4 затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України Витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання „ (Порядок), що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.
Пунктом 5 Порядку визначено, що органи Пенсійного фонду України щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі Списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на .виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та Списку померлих осіб, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт; щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким , виплачено пенсії по інвалідності ...та до 15 числа місяця наступного за звітним подають його відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, та профзахворювань України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
Лише на підставі даних особових справ інвалідів, занесених, до актів звірки, робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню в централізованому порядку.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, завданої працівникам внаслідок травмування на виробництві, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку на виробництві. Відповідно до .ст. 3 Угоди, про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних держав в області пенсійного забезпечення від 13.02.1992 р. всі витрати, які зв'язані із здійсненням пенсійного забезпечення по цій Угоді, несе держава, яка. надає забезпечення. Взаєморозрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
Посилання відповідача на те, що вказана Угода не може бути прийнята до уваги, оскільки не ратифікована Верховною Радою України є безпідставне, оскільки рішенням, Конституційного Суду України від 12.07.2000 р№ 9-рп\2000 встановлена неконституційність положень статті 7 Закону України «Про міжнародні договори», а саме ратифікація міжнародних договорів шляхом ухвалення Верховною Радою України спеціального закону про ратифікацію. Тому посилання позивача та суду першої інстанції на норми Угоди від 13.03.1992 р. е правомірним.
Таким чином колегія суддів погоджується з доводами господарського суду що відповідач має включити в акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суму витрат на виплату і доставку пенсій у сумі 4308,98 грн. з 01 вересня 2005 року по 28 лютого 2006 року за пенсійними справами Дикого Василя Івановича № 107504, Карпенка Федора Пилиповича № 100819, Кучерявенка Анатолія Петровича № 102991, Маслова Олександра Михайловича № 101637, Милькевича Федора Михайловича № 104290.
Керуючись ст. ст.198-199,200, 205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Городянському районі Чернігівської області залишити без задоволення, постанову господарського суду Чернігівської області № 2\106А від 25.05.2006 –без змін.
Матеріали справи повернути, доручити господарському суду Чернігівської області видати відповідний наказ.
Головуючий суддя Зеленін В.О.
Судді
Рєпіна Л.О.
Синиця О.Ф.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2006 |
Оприлюднено | 10.10.2007 |
Номер документу | 1007233 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Рєпіна Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні