Ухвала
від 26.10.2021 по справі 759/23856/21
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/8547/21

ун. № 759/23856/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2021 року м. Київ

Слідча суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.10.2020 за № 32020110000000131, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

Старший слідчий СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді із клопотанням, яке погоджено прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.10.2020 за №32020110000000131, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.212 КК України.

Вказане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що відділом особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.10.2020 за № 32020110000000131, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.

Так, у ході досудового розслідування встановлено, що на території Київської області службові та пов`язані особи Обслуговуючого кооперативу «Ідея» ( ОСОБА_5 (код НОМЕР_1 ), ОСОБА_6 (код НОМЕР_2 ), ОСОБА_7 (код НОМЕР_3 ) в період 2017-2020 р.р. втілили в діяльність протиправну схему, направлену на умисне ухилення від сплати податків із доходів, отриманих від будівництва та продажу квартир в житловому комплексі «Ідея», який будується та реалізується від ОК «Ідея» (код 39228412), яке є неприбутковою організацією, при цьому, перераховуючи отримані кошти на пов`язані підприємства (ТОВ «Айдіхолдінг» (код 43373161), ТОВ «Нікобудпроект» (код 35837840), ТОВ «ОГМ Будсервіс» (код 24916867), таким чином здійснюючи виведення отриманих прибутків. На даний момент Обслуговуючий кооператив «Ідея» (код 39228412) здійснює будівництво житлового комплексу «Ідея», розташованому за адресою: Київська область, Бориспільський р-н, с. Гнідин, вул. Ідейна, який складається із 4 побудованих будинків та ще 6, які будуються. Відповідно до інформації, що міститься в АІС «Податковий Блок» вищевказані суб`єкти господарювання віднесені до неприбуткових організацій. Таким чином, можна зробити висновок ОК «Ідея» (код 39228412) займається господарською діяльністю виходячи з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.36 п. 14.1. ст. 14 ПКУ, господарська діяльність діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Уході здійснення досудового розслідування отримано документи, які подавались ОК «Ідея» (код 39228412) для включення його до реєстру неприбуткових установ та організацій, під час вивчення яких встановлено порушення з боку ОК «Ідея», які надали документи щодо будівництва та введення в експлуатацію одного будинку за адресою: с. Гнідин, вул. Ідейна, б. 13, для подальшого обслуговування якого ОК «Ідея» і отримало статус неприбуткової організації, при цьому продовжуючи будувати та продавати квартири в інших будинках, що триває і на даний час. Вимоги, яким зобов`язана відповідати неприбуткова організація, встановлено пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу. Згідно з пп. 133.4.6 цього пункту до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені житлово-будівельні кооперативи (далі - ЖБК) (з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства). Отже, ЖБК має право на отримання статусу неприбутковості після закінчення будівництва (або придбання) і здавання об`єкта в експлуатацію у разі його подальшого обслуговування та управління таким ЖБК. При цьому такий ЖБК позбавляється права у статусі неприбуткової організації здійснювати будівництво інших об`єктів. Таким чином ОК «Ідея» неправомірно продовжує перебувати в реєстрі неприбуткових установ та організацій, що надає підприємству можливість ухилятись від сплати податків, із доходів отриманих від продажу квартир. Вказаний обслуговуючий кооператив, ще не закінчив будівництво 6 житлових будинків і такі житлові будинки ще не прийняті в експлуатацію, отже він є платником податку на прибуток. Відповідно всі операції, які здійснені цим підприємством в цей період, мають оподатковуватися податком на прибуток.

Відповідно до пп. 134.1.1 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами. Він визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО та МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до ПКУ.

Положеннями Податкового кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають на суми пайових внесків, сплачених членами (асоційованими членами) ЖБК на користь цього ЖБК. Такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку. Тобто, ОК «Ідея» відповідно до вимог податкового законодавства є платником податків та зборів установлених податкових зобов`язань, від сплати яких він звільнився при неправомірному продовженні будівництва, перебуваючи в якості неприбуткової організації.

У підтвердження цього отримано висновок експерта, яким встановлено порушення норм діючого законодавства ОК «Ідея» (код 39228412) щодо статусу неприбутковості та встановлено ймовірне заниження фінансового результату до оподаткування за 2017 рік 1 півріччя 2020 року в розмірі 17 522 585 грн., що призвело до несплати податку на прибуток підприємства ОК «Ідея» в розмірі 3 154 000 грн., що призвело на фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.

Детальним аналізом встановлено, що за вказаний період ОК «Ідея» здійснило перерахування грошових коштів за ряд підприємств, які є пов`язаними із ОК «Ідея» (мають або мали спільних директорів, засновників), що може вказувати на нецільове використання грошових коштів кооперативу, а саме: на ТОВ «Айдіхолдінг» (код 43373161) - більше 5 млн. грн., на ТОВ «Нікобудпроект» (код 35837840) більше 2,5 млн. грн., на ТОВ «ОГМ Будсервіс» (код 24916867), більше 1 млн. грн.

Строк вказаного кримінального провадження із дня внесення відомостей до ЄРДР спливає 28.10.2021, однак, закінчити розслідування до спливу вказаного строку неможливо, оскільки на даний час у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне: встановити та допитати в процесуальному статусі свідків осіб, що здійснювали купівлю-продаж нерухомого майна вказаного суб`єкту господарювання; встановити та допитати в якості свідків осіб, що здійснювали ведення бухгалтерського обліку та податкової звітності ОК «Ідея»; здійснити огляд отриманих в ході досудового розслідування банківських виписок по рахункам ОК «Ідея»; призначити економічну експертизу бухгалтерського та податкового обліку з метою встановлення суми несплачених податків посадовими особами ОК «Ідея»; виконати інші слідчі та процесуальні дії, які необхідні для прийняття рішення у даному кримінальному провадженні з урахуванням отриманих доказів.

Вказані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані раніше з об`єктивних причин, пов`язаних із складністю кримінального провадження, ліквідацією органу досудового розслідування та подальшою зміною підслідності, а також у зв`язку із ухиленням свідків та інших учасників кримінального провадження від проведення слідчих та процесуальних дій, приховуванням документів, з метою недопущення їх дослідження під час проведення досудового розслідування, а також з інших причин. Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій мають вирішальне значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, адже спрямованні на встановлення тих обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та лише після їх проведення можливо завершити досудове розслідування належним чином.

У судове засідання слідчий не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі та просить задовольнити. Також надав копію постанови про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування від 21.09.2021 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.

Дослідивши доводи клопотання та додані до нього матеріали, а також витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (а. 5-6), слідча суддя дійшла висновку про необхідність задоволення вказаного клопотання, виходячи з такого.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до постанови про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування від 21.09.2021 за підписом заступника керівника Київської обласної прокуратури М. Крим здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.10.2020 за №32020110000000131, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.212 КК України, доручено СУ ГУНП в Київській області.

Відповідно до п. 3 постанови заступника начальника СУ ГУНП в Київській області капітана поліції ОСОБА_8 про внесення зміни до складу групи слідчих від 20.10.2021 місцем проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження визначено за місцем знаходження відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, а саме: м. Київ, вул. Святошинська, 2А. Відтак клопотання подано з дотриманням правил підсудності (а. 9-10).

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Положеннями ч. 2 ст. 219 КПК України передбачено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;

2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до положень ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

На обґрунтування обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування, слідчим у клопотанні зазначено перелік процесуальних та слідчих дій, які необхідно провести в ході досудового розслідування, а відтак, в даному конкретному випадку, враховуючи конкретні обставини справи, провести зазначені вище слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не видається за можливе з об`єктивних причин, слідча суддя дійшла до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для його задоволення.

Керуючись ст. 219, 294, 2951, 309, 369-372, 376 КПК України, слідча суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.10.2020 за №32020110000000131, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.212 КК України, на 12 (дванадцять) місяців, тобто до 28 жовтня 2022 року.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідча суддя ОСОБА_1

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.10.2021
Оприлюднено02.02.2023
Номер документу100726108
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —759/23856/21

Ухвала від 26.10.2021

Кримінальне

Святошинський районний суд міста Києва

Жмудь В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні