Постанова
від 08.06.2010 по справі 2а-3895/09/2670
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3895/09/2670 Гол овуючий у 1-й інстанції: < Текс т >

Суддя-доповідач: Романчу к О.М

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" червня 2010 р.

Справа № 2-а-3895/09/2670

Київський апеляційний адм іністративний суд у складі к олегії суддів:

Головуючого: Романчу к О.М.,

Суддів: Собківа Я.М.,

Ус енка В.Г.,

при секретарі: Шевчук К.В.,

розглянувши в судовому зас іданні адміністративну спра ву за апеляційною скаргою То вариства з обмеженою відпові дальністю «Ремпромп» на пост анову Окружного адміністрат ивного суду міста Києва від 03 серпня 2009 р. у справі за адмініс тративним позовом Державної податкової інспекції у Свят ошинському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відп овідальністю «ВПФ Метапрода кшин», Товариства з обмежено ю відповідальністю «Ремпром п» про стягнення в дохід держ ави коштів, одержаних за дого вором в розмірі 3360,00 гривень,-

В С Т А Н О В И В :

Державна податкова інспек ція у Святошинському районі м. Києва (далі - Позивач) зверну лися до суду з адміністратив ним позовом до Товариства з о бмеженою відповідальністю « ВПФ Метапродакшин», Товарист ва з обмеженою відповідальні стю «Ремпромп» (далі - відпо відач 1 та 2 відповідно) про стя гнення в дохід держави кошті в, одержаних за договором в ро змірі 3360,00 гривень.

Постановою Окружного адмі ністративного суду міста Киє ва від 03 серпня 2009 року позов бу ло задоволено.

Не погоджуючись з прийняти м рішенням, Відповідач 2 подал и апеляційну скаргу та проси ли суд скасувати постанову с уду та прийняти нове рішення , яким відмовити у задоволенн і позову.

Суд, дослідивши матеріали с прави, вважає, що апеляційна с карга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Службовими особами Позива ча була проведена невиїзна п озапланова документальна пе ревірка Товариства з обмежен ою відповідальністю «ВПФ Мет апродакшн» (код ЄДРПОУ 35081942) з пи тань правових відносин з Тов ариством з обмеженою відпові дальністю «Ремпромп» (код ЄД РПОУ 35369920) за період з 01.03.2008 р. по 31.07.20 08 р. За результатами перевірки був складений акт від 06.07.2009 р. № 1 39/23-60/35081942 та встановлено, що між То вариством з обмеженою відпов ідальністю «ВПФ Метапродакш н» (Виконавець) та Товариство м з обмеженою відповідальніс тю «Ремпромп» (Замовник) 03 кві тня 2008 року був укладений усни й договір шляхом обміну перв инними документами (далі по т ексту - Договір) про виконання мехобробки деталей оснастки штампа.

За суттєвими умовами догов ору Виконавець мав виконати розробку електричної схеми з агальною вартістю із ПДВ 3 360,00 г рн., а Замовник прийняти та опл атити.

Виконання послуг підтверд жується Актом здачі-прийнятт я виконаних робіт від 03 квітня 2008 року, рахунком - фактурою ві д 03.04.2008 р. № СФ-5/0408 та податковою на кладною від 09.04.2008 р. № 164 на загаль ну суму 3 360,00 грн., в т.ч. ПДВ - 560,00 грн .

Статтею 203 ЦК України визнач ені загальні вимоги, додержа ння яких є необхідним для чин ності правочину: зміст право чину не може суперечити цьом у Кодексу, іншим актам цивіль ного законодавства, а також м оральним засадам суспільств а.

Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обся г цивільної дієздатності.

Волевиявлення учасника пр авочину має бути вільним і ві дповідати його внутрішній во лі.

Правочин має вчинятися у фо рмі, встановленій законом.

Правочин має бути спрямова ний на реальне настання прав ових наслідків, що обумовлен і ним.

Правочин, що вчиняється бат ьками (усиновлювачами), не мож е суперечити правам та інтер есам їхніх малолітніх, непов нолітніх чи непрацездатних д ітей.

Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Святошин ського районного суду м. Києв а у справі №2а-184\08 (далі -Постано ва) від 03.09.2008 року визнано недій сними Свідоцтво та Статут ТО В «ВПФ Метапродакшн» від 03.05.2007 р ., що зареєстровані Святошинс ькою районною у м. Києві держа вною адміністрацією за реєст раційним № 10721020000020353 з дати їх держ авної реєстрації, тобто з 03.05.2007 року, також визнати недійсно ю реєстрацію ТОВ «ВПФ Метапр одакшн» платником податку на додану вартість (свідоцтво № 100049125 від 21.05.2007 р.) від дати внесенн я до реєстру платників подат ків податку на додану вартіс ть, тобто від 21.05.2007 р.

За результатами розслідув ання підрозділу податкової м іліції у м. Києві було встанов лено, що громадянин ОСОБА_3 , який згідно установчих доку ментів є засновником та дире ктором товариства, не має буд ь-якого відношення до створе ння та господарської діяльно сті ТОВ «ВПФ Метапродакшн».

У відповідності до ч.1 та 2 ст. 215 ЦК України, підставою недій сності правочину є недодержа ння в момент вчинення правоч ину стороною (сторонами) вимо г, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шос тою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо й ого недійсність встановлена законом (нікчемний правочин ). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом н е вимагається.

Відповідно до ст.207 ГК Україн и, господарське зобов'язання , що не відповідає вимогам зак ону, або вчинено з метою, яка з авідомо суперечить інтереса м держави і суспільства, або у кладено учасниками господар ських відносин з порушенням хоча б одним з них господарсь кої компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, аб о відповідного органу держав ної влади визнано судом неді йсним повністю або в частині .

Недійсною може бути визнан о також нікчемну умову госпо дарського зобов'язання, яка с амостійно або в поєднанні з і ншими умовами зобов'язання п орушує права та законні інте реси другої сторони або трет іх осіб. Нікчемними визнають ся, зокрема, такі умови типови х договорів і договорів приє днання, що: виключають або обм ежують відповідальність вир обника продукції, виконавця робіт (послуг) або взагалі не п окладають на зобов'язану сто рону певних обов'язків; допус кають односторонню відмову в ід зобов'язання з боку викона вця або односторонню зміну в иконавцем його умов; вимагаю ть від одержувача товару (пос луги) сплати непропорційно в еликого розміру санкцій у ра зі відмови його від договору і не встановлюють аналогічн ої санкції для виконавця.

Виконання господарського зобов'язання, визнаного судо м недійсним повністю або в ча стині, припиняється повністю або в частині з дня набрання р ішенням суду законної сили я к таке, що вважається недійсн им з моменту його виникнення . У разі якщо за змістом зобов' язання воно може бути припин ено лише на майбутнє, таке зоб ов'язання визнається недійсн им і припиняється на майбутн є.

Згідно зі ст. 208 ГК України, як що господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держав и і суспільства, то за наявнос ті наміру в обох сторін - у раз і виконання зобов'язання обо ма сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'яз анням, а у разі виконання зобо в'язання однією стороною з др угої сторони стягується в до ход держави все одержане нею , а також все належне з неї пер шій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторі н усе одержане нею повинно бу ти повернено другій стороні, а одержане останньою або нал ежне їй на відшкодування вик онаного стягується за рішенн ям суду в доход держави.

У разі визнання недійсним з обов'язання з інших підстав к ожна із сторін зобов'язана по вернути другій стороні все о держане за зобов'язанням, а за неможливості повернути одер жане в натурі - відшкодувати й ого вартість грошима, якщо ін ші наслідки недійсності зобо в'язання не передбачені зако ном.

Задовольняючи позов та виз наючи договір нікчемним, оск ільки вчинений з метою, яка за відомо суперечить інтересам держави і суспільства суд пе ршої інстанції виходив з тог о, що було скасовано державну реєстрацію та свідоцтво пла тника ПДВ Відповідача 2, та укл адений договір між відповіда чами призвів до порушення ін тересів держави і суспільств а у цілому. Йдеться про поруше ння фінансово-економічних ін тересів держави, її бюджетно ї системи та руйнування сист еми оподаткування Держави. К рім того, в ході первірки було виявлено низку підприємств- контрагентів Відповідача 2 з авдяки чому Відповідач 2 у сво єму бухгалтерському та подат ковому обліку на підставі от риманих від товариства перви нних бухгалтерських докумен тів (накладних, податкових на кладних, актів виконаних роб іт та інше) отримували право н а збільшення валових витрат та отримання податкового кре диту з податку на додану варт ість, що призвело до ненадход ження до бюджету податків у з начних розмірах.

Суд першої інстанції прийш ов до висновку, що господарсь кі зобов'язання за договором поставки між Відповідачем-1 т а Відповідачем-2 не спрямован і на реальне настання правов их наслідків, що обумовленні договором, а укладене з метою незаконного відшкодування п одатку на додану вартість.

Однак, колегія суддів не мож е погодитись з такими виснов ками суду першої інстанції.

У відповідності до ч.1 ст. 228 ЦК України, правочин вважаєтьс я таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямов аний на порушення конституці йних прав і свобод людини і гр омадянина, знищення, пошкодж ення майна фізичної або юрид ичної особи, держави, Автоном ної Республіки Крим, територ іальної громади, незаконне з аволодіння ним.

Співставляючи положення с т. 228 ЦК України та 208 ГК України, колегія суддів приходить до висновку про необхідність вс тановлення умислу службових осіб юридичної особи на ухил ення від оподаткування або з дійснення інших дій, які пору шують публічний порядок.

На момент вчинення правочи ну, Відповідач 2 був включений у Єдиний державний реєстр юр идичних осіб та фізичних осі б-підприємців та перебував н а податковому обліку.

Визнання недійсними устан овчих документів та свідоцтв а реєстрації платником ПДВ В ідповідача 2 не є доказом наяв ності Відповідача 1 умислу на здійснення дій, які порушуют ь публічний порядок.

Крім того, первинні докумен ти, які були видані на виконан ня Договору, вказують на те, що намір Відповідач 1, укладаючи Договір, був спрямований на р еальне настання правових нас лідків.

Таким чином, судом першої ін станції при ухваленні оскарж уваної постанови було неповн о з`ясовано обставини справи та порушено норми процесуал ьного права, що призвело до не правильного вирішення справ и.

Беручи до уваги вищевиклад ене, колегія суддів у відпові дності до ч.2 ст. 205 КАС України, п риходить до висновку, що апел яційну скаргу необхідно задо вольнити, постанову суду пер шої інстанції скасувати та у хвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні поз ову.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КА С України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товарис тва з обмеженою відповідальн істю «Ремпромп» задовольнит и.

Постанову Окружного адмін істративного суду міста Києв а від 03 серпня 2009 року скасуват и та ухвалити нову, якою відмо вити у задоволенні позову.

Постанова набирає законно ї сили з моменту проголошенн я, але може бути оскаржена до В ищого адміністративного суд у України в порядок і строки, в изначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст виготовлено : 14.06.2010 року

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.06.2010
Оприлюднено19.07.2010
Номер документу10072660
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-3895/09/2670

Постанова від 08.06.2010

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Романчук О.М

Постанова від 03.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Добрянська Я.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні