Справа № 617/763/21
Провадження № 2/617/465/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2021 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Глоби М.М.,
за участю секретарясудового засідання - Борщ Л.В.,
представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному порядку в приміщенні суду в м. Вовчанську Харківської областіцивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_5 до Вовчанської міської ради Харківської області, ОСОБА_3 про встановлення юридичного факту та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_5 у травні 2021 року звернулись до суду із вказаним позовом. Просили встановити факт родинних відносин, визнавши, що вони є дітьми померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 ; встановити юридичний факт, визнавши, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0190986, виданий 02.06.1998 року на ім`я ОСОБА_7 дійсно належить ОСОБА_6 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визнати за ОСОБА_1 1/3 частку права на земельну частку (пай), площею 4,34 умовних кадастрових гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва по САТ Олександрівське , с. Новоолександрівка Вовчанського району Харківської області, належну померлому ОСОБА_6 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0190986, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів за № 997, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визнати за ОСОБА_5 1/3 частку права на земельну частку (пай), площею 4,34 умовних кадастрових гектарів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва по САТ Олександрівське , с. Новоолександрівка Вовчанського району Харківської області, належну померлому ОСОБА_6 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0190986, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів за № 997, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 25.05.2021 року відкрито провадження у справі в загальному позовному провадженні. Справу призначено до підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 13.07.2021 року закрито підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті.
Під час судового розгляду представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 заявив клопотання про зупинення провадження по справі в зв`язку зі смертю позивача ОСОБА_5 . Виділення в окреме провадження позовних вимог ОСОБА_1 вважав недоречним.
Представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 не заперечувала проти задоволення клопотання представника позивача ОСОБА_2 та зупинення провадження по справі.
Позивачі в судове засідання не з`явились, повідомлялись про час та місце його проведення завчасно та належним чином, згідно даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07.09.2021 року, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Представник відповідача Вовчанської міської ради Харківської області та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, повідомлялись про час та місце його проведення завчасно та належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомили.
Суд, вислухавши думки з`явившихся учасників судового розгляду та перевіривши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Як вбачається з даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , позивач ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України.
Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною (ч. ч. 1, 5 ст. 1273 ЦК України).
Визначений чинним законодавством строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 закінчується 03.03.2022 року, тобто до цього часу спадкоємці останнього мають право прийняти спадщину або відмовитись від спадщини.
Також суд звертає увагу, що правонаступників може бути декілька. Кожен з них вправі вступити у справу замість особи, котра вибула. З цих підстав може виникнути процесуальна співучасть навіть у випадку, коли її не було під час подання позову.
Наразі відсутнє рішення нотаріуса з приводу того хто саме є спадкоємцями та в якій частині вони прийняли спадщину (відмовились від її прийняття), яка відкрилася після смерті позивача ОСОБА_5 .
Крім того, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 251 цього Кодексу - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.
Таким чином, оскільки у вказаних правовідносинах допускається заміна померлого позивача ОСОБА_5 на його правонаступника, враховуючи думку представника позивача ОСОБА_1 , який зазначив про недоцільність виділення в окреме провадження її позовних вимог, окремий розгляд є недоцільним, суд приходить до висновку, що провадження у справі щодо вказаних позовних вимог слід зупинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, у зв`язку зі смертю сторони до залучення її правонаступника.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 55, 251, 253, 255 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - ВорониСергія Володимировича про зупинення провадження по справі - задовольнити.
Зупинити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_5 до Вовчанської міської ради Харківської області, ОСОБА_3 про встановлення юридичного факту та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкуваннядо залучення до участі у справі правонаступника позивача ОСОБА_5 .
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Строк на подання апеляційної скарги продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19). Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи Харківському апеляційному суду до або через Вовчанський районний суд Харківської області.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя:
Суд | Вовчанський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2021 |
Оприлюднено | 02.11.2021 |
Номер документу | 100731239 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вовчанський районний суд Харківської області
Глоба М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні