Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/743/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
03.11.2021смт. Доманівка
Доманівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді Кривенко О.В.,
за участю секретаря Маташнюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданою від його імені представником - адвокатом Бороденко Р.В. до Доманівської селищної ради Миколаївської області про визнання права власності на спадкове майно за законом,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивач ОСОБА_1 - адвокат Бороденко Р.В. звернулася до суду з позовом про визнання права на спадкове майно за законом на 1/5 частки на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 з підстав відсутності оригіналу правовстановлюючого документу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його дідусь ОСОБА_3 , який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 оскільки був зареєстрований та проживав на момент її смерті за однією адресою, але фактично спадщину не оформив.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить сертифікат на право на 1/5 земельної частки (паю) розміром 6,29 умовних кадатрових га, що знаходиться в землях КСП ім. Щорса Доманівського району Миколаївської області.
Позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , бажає оформити свої спадкові права, проте не може цього зробити інакше, як у судовому порядку. Перешкодою для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, підтвердженою відповідною постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, є відсутність правовстановлюючого документа на 1/5 земельної частки (паю).
Враховуючи зазначене, позивач просить визнати за ним право на спадкове майно за законом - на право на 1/5 земельної частки (паю) розміром 6,29 умовних кадатрових га, що знаходиться в землях КСП ім. Щорса Доманівського району Миколаївської області після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
В судове засідання позивач ОСОБА_1 і її представник ОСОБА_4 , яка діє на підставі ордера, не з`явилися.
Представник ОСОБА_4 надала письмову заяву про розгляд справи без її та позивача участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Доманівської селищної ради Савін Д. у судове засідання не з`явився, надав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі відовідача, позовні вимоги визнають, не заперечують проти їх задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Маринівка Доманівського району Миколаївської області померла ОСОБА_2 , що підтверджене повторною копією свідоцтва про її смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, до складу якого входить земельна частка (пай) площею 6,29 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колективної власності КСП імені Щорса Доманівського району Миколаївської області.
Право власності ОСОБА_5 на дану земельну ділянку підтверджується копією сертифікату на право на земельну ділянку (пай) серії МК №0081322 від 26.08.1996 р. та зареєстрованого 02.09.1996 р. у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №357.
Що також підтверджується повідомленням відділу у Доманівському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 22.06.2021 р., згідно якої ОСОБА_2 набула право на земельну частку (пай) відповідно до сертифікату серії МК №0081322 на земельну частку (пай) площею 6,29 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колективної власності КСП імені Щорса Доманівського району Миколаївської області згідно запису, вчиненого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 02.09.1996 р. за №357.
З довідки виданої виконавчим комітетом - 3 Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 26.05.2021 року №142 слідує, що ОСОБА_2 , 1943 р.народження була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 , з 1960 р. та знята з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На день смерті разом з спадкодавецею був зареєстрований та проживав чоловік - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та знятий з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також, дане підтверджується довідкою виданою виконавчим комітетом - 3 Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 26.05.2021 р. №141, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 з 1960 року знятий з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_7 .
На день смерті разом з спадкодавцем за цією адресою ніхто не був зареєстрований та не проживав.
З копій документів, що містяться у спадковій справі №304/2009, заведеній після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_8 вбачається, що спадщину після смерті ОСОБА_3 з заявою про прийняти син ОСОБА_6 та онук ОСОБА_1 .
Спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 , є його діти ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , проте, згідно їх заяв, вони на спадщину після смерті батька ОСОБА_3 не претендують.
Також згідно відповіді Доманівської державної нотаріальної контори Грушанської І. спадкова справ після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 в Доманівській державній нотаріальній конторі не заводилась, в зв`язку з тим, що померлий ОСОБА_3 спадщину прийняв після смерті дружини ОСОБА_2 шляхом спільного проживання, але нотаріально не оформив.
Родинні відносини позивача зі спадкодавцем підтверджуються свідоцтвом про народження, де батьком позивача зазначений - ОСОБА_7 та мати - ОСОБА_10 .
Відповідно до копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 з якого зазначено, що 15 вересня 1961 року укладений шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_11 та після реєстрації шлюбу ОСОБА_11 присвоєно прізвище ОСОБА_12 .
Згідно копії запису акта про народження №29 від 16 вересня 1961 року - ІНФОРМАЦІЯ_9 народився ОСОБА_7 , батьком зазначений ОСОБА_3 , матір`ю - ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_10 в селі Царедарівка Доманівського району Миколаївської області помер ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 .
Вирішуючи вимоги про визнання за позивачем права на земельну частку (пай) у порядку спадкування, суд враховує, що після смерті ОСОБА_2 , які були безпосередньо досліджені судом, позивач є єдиним спадкоємцем після смерті спадкодавця, оскільки як було встановлено інші спадкоємці відмовились від свого права на спадкування. .
Оригінал правовстановлюючого документа - сертифікат на право на земельну ділянку (пай) серії МК №0081322 від 26.08.1996 р. та зареєстрованого 02.09.1996 р. у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №357 втрачений, що підтверджується оголошенням в районній газеті "Трибуна хлібороба" № 30 (10473) від 29.07.2021р.
Саме відсутність правовстановлюючого документа на право власності на земельну ділянку є підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії - видачі позивачеві свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/5 частку на земельну частку (пай), що знаходиться в землях КСР імені Щорса, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, тобто і в порядку спадкування.
За змістом статті 392 ЦК України право власності на майно може бути визнано судом у випадку, коли це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує це право.
Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року №7 у п.п. 10, 11 визначено, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим, правовстановлюючим документом. При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Відповідно до роз`яснень, наданих у абзаці 15 пункту 3.5. Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай), порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Зважаючи на те, що сертифікату на право на земельну ділянку (пай) серії МК №0081322 від 26.08.1996 р. на ім`я спадкодавця ОСОБА_2 втрачений, нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Зазначене є підставою для визнання права власності на земельну ділянку в судовому порядку.
Зважаючи на те, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено, отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування (лист ВССУ від 13.05.2013).
Враховуючи те, що позивач довів своє право на спадщину та неможливість отримання свідоцтва про право на її отримання у позасудовому порядку, суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
У разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом (п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі").
Враховуючи обґрунтованість позовних вимог, а також те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб, суд приймає визнання відповідачем позову та виносить рішення про його задоволення.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 200, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1 право на спадкове майно за законом на 1/5 частки на земельну частку (пай) в розмірі 6,29 умовних кадастрових га, що знаходяться в межах КСП ім. Щорса Доманівського району Миколаївської області після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : О. В. Кривенко
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2021 |
Оприлюднено | 03.11.2021 |
Номер документу | 100761937 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Кривенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні