Ухвала
від 02.11.2021 по справі 343/1143/21
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/1143/21

Провадження №: 2/0343/479/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2021 року м. Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді - Тураша В. А.

секретаря судових засідань - Лукань О.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Вигодської селищної ради про зміну місця проживання малолітньої дитини,-

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Долинського районного суду Івано-Франківської області перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Вигодської селищної ради про зміну місця проживання малолітньої дитини .

Позивач ОСОБА_1 , 13 жовтня 2021 року через канцелярію суду подав клопотання про призначення в даній справі судово-психологічної експертизи, проведення якої доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров?я Івано-Франківської обласної ради , на вирішення якої просив поставити наступні питання:

Чи спроможна малолітня ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку та умов мікросоціального середовища надавати оцінку відношенню кожного з батьків до неї, виявляти прихильність до когось з батьків?

Чи є доцільним в інтересах ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зменшення контактів з мамою (або зміна місця проживання дитини на проживання з батьком), з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку?

З ким (з батьком чи з матір`ю) дитина бажає проживати?

Якими індивідуально-психологічними властивостями характеризується особистість батька / матері ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

Який психологічний вплив виявляє (може виявляти) поведінка батька / матері на психічний стан і розвиток малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

Чи має батько / матір ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням їх індивідуально-психологічних властивостей, інтелекту, властивостей емоційно-вольової сфери, спрямованості особистості необхідні для виховання дитини психолого-педагогічні якості?

Який психологічний стан малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи є у неї стурбованість відносно вибору проживання з одним із батьків?

Які специфічні психологічні взаємовідносини у дитини з матір`ю ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_1 ?

Чи має місце негативний психологічний вплив на дитину та її виховання з боку матері або батька будь-якої іншої особи?

Чи являє малолітня дитина прихильність до кожного із батьків, до кого із них більшу прихильність? Якими психологічними факторами це викликано?

З ким із батьків, виходячи із індивідуально-психологічних особливостей, емоційного стану, рівня розвитку, інтересів дитини краще проживати дитині з точки зору її психологічного комфорту та здоров`я? Які наявні та приховані бажання дитини щодо місця проживання з кожним із батьків? З ким із батьків дитина бажала б проживати постійно?

Яка найбільша психологічна сумісність дитини: з сім`єю матері або із сім`єю батька?

Які саме психологічні фактори та кого саме із батьків слугували причиною зміни місця проживання дитини?

Чи спроможна дитина взагалі з урахуванням її віку, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку усвідомлювати реальний зміст сімейної ситуації, яка склалася навколо спору батьків щодо визначення місця проживання? ОСОБА_4 із батьків сприяє кращому розвитку дитини?

Як підставу для призначення експертизи вказав те, що в грудні 2020 року відповідачка звернулась до суду з позовом про розірвання між ними шлюбу та просила суд малолітню доньку, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити на проживання з нею.

24.12.2020 року Долинським районним судом Івано-Франківської області позов ОСОБА_2 було задоволено шлюб між ними розірвано, а малолітню доньку ОСОБА_5 залишено на проживання з мамою, відповідачкою по справі.

Він як батько приймає активну участь у вихованні дитини, навідує доньку, бере на кілька днів до себе, цікавиться успішністю у навчанні доньки та відвідує батьківські збори. Він, як батько, зацікавлений у розвитку дитини, і оскільки його донечка гарно малює, тому записав її до громадської організації Студії Мистецтв . Він дбає про її здоровий психологічний розвиток та має на меті забезпечити своїй донечці щасливе спокійне дитинство.

Однак кожного разу коли він навідує доньку і бере її погуляти, то постійно відбуваються агресивні цькування в присутності доньки зі сторонни відповідачки та її співмешканця.

Коли він в черговий раз прийшов провідати доньку, звернув увагу, що відповідачка та її співмешканець перебувають у стані алкогольного сп`яніння, а донька мала неохайний вигляд (брудний одяг, брудне та нерозчесане волосся, брудні та недоглянуті нігті). На його зауваження чому донька в такому стані, відповідачка почала себе поводити в присутності доньки агресивно, брутально висловлювалася на його адресу.

Також він зауважив, що дитина поводить себе незвично, вона стала мовчазна та навіть трохи налякана, мало спілкується і майже завжди похмура та без настрою.

Враховуючи викладене вважає, що донька повинна проживати разом з ним та серед своїх рідних дідуся та бабусі які теж в свою чергу віддають всю свою увагу та любов онучці Розалії, дбаючи про її нормальний розвиток.

Відтак, з огляду на те, що предмет спору у даній справі стосується визначення постійного місця проживання дитини, враховуючи насамперед інтереси самої дитини (сприйняття нею подій, що відбуваються навколо із врахуванням психологічних особливостей віку дитини, відносин дочки із кожним із батьків, встановлення психологічної сумісності дитини із кожним із батьків та вплив останніх на дитину), як він вважає слід призначити судову-психологічну експертизу (а.с.107-113).

Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Ільницький Я.І., (ордер серії ІФ №082174 а.с.50) в судовому засіданні заявлене клопотання підтримали та просили суд призначити судово-психологічну експертизу, проведення якої просили доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров?я Івано-Франківської обласної ради . Вартість проведення судово-психологічної експертизи позивач ОСОБА_1 зобов`язався оплатити самостійно.

Відповідачка ОСОБА_2 та її представник адвокат Білянський Н.С. (ордер серії АТ №1012534 а.с.68), в судовому засіданні заперечили проти задоволення клопотання, вказавши, що це лише порушить розумні строки розгляду справи, та завдасть дитині додаткових психологічних травм.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог орган опіки та піклування - Служба у справах дітей Вигодської селищної ради - Кудла О.Й., в судове засідання не з`явилася хоч про дату, час та місце слухання справи була повідомлена у встановленому Законом порядку, подала заяву в якій зазначила, що Служба у справах дітей Вигодської селищної ради просить

провести розгляд клопотання позивача про призначення судово-психологічної експертизи без їх участі (а.с.118) .

Суд, вислухавши думку учасників процесу, які з`явилися в судове засідання, проаналізувавши заявлене клопотання, враховуючи ті обставини, що для повного, всебічного та об`єктивного вирішення спору, в межах заявлених позовних вимог, потрібні спеціальні знання експерта, вважає за необхідне задоволити клопотання та призначити судово-психологічну експертизу виходячи з наступного:

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами зокрема - висновками експертів.

Згідно з ч.1 ст. 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з ч. 3 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд, з урахуванням обставин справи, має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності, може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Порядок призначення судової експертизи у науково-дослідних судово-експертних установах Міністерства юстиції України, обов`язки, права та відповідальність судового експерта, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів визначаються Законом України Про судову експертизу , Цивільним процесуальним кодексом, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року з наступними змінами та доповненнями.

Згідно з п.4 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

У п.п.1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах , звернуто увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про судову експертизу , судова експертиза - це

дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Психологічна експертиза встановлює ті особливості психічної діяльності та такі їх прояви у поведінці особи, які мають юридичне значення та викликають певні правові наслідки. Основним завданням психологічної експертизи є визначення у підекспертної особи: індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; емоційних реакцій та станів; закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами існує спір з приводу визначення місця проживання малолітньої дитини.

Приймаючи до уваги заявлені позивачем вимог, зокрема щодо визначення місця проживання дитини, з метою захисту прав та інтересів дитини, є необхідність встановлення того, чи залежить її оцінка сімейної ситуації від впливу з боку батьків.

Оскільки дані психоемоційні чинники можуть бути встановлені виключно спеціалістом (фахівцем в галузі дитячої психології), тому у даному випадку наявна дійсна потреба в спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування.

Тому з урахуванням вищевикладеного, предмета спору в цій справі, заявлених позивачем по справі вимог та заперечень відповідачки, з метою з`ясування усіх обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд вважає за необхідне призначити по справі судово-психологічну експертизу, на вирішення якої поставити заявлені позивачем питання, проведення якої доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров?я Івано-Франківської обласної ради , що знаходиться за адресою: вул.Медична,15 м.Івано-Франківськ з урахуванням територіальності та позиції сторін.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.

Оскільки для проведення судово-психологічної експертизи потрібен значний проміжок часу, тому суд вважає, що провадження по цивільній справі № 343/1143/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Вигодської селищної ради про зміну місця проживання малолітньої дитини, слід зупинити на час проведення експертизи.

Керуючись ст.ст.103-109, 252, 253, 298, 354, 355 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання позивача задоволити.

Призначити по цивільній справі № 343/1143/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Вигодської селищної ради про зміну місця проживання малолітньої дитини судово-психологічну експертизу на вирішення якої поставити наступні питання:

- Чи спроможна малолітня ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку та умов мікросоціального середовища надавати оцінку відношенню кожного з батьків до неї, виявляти прихильність до когось з батьків?

- Чи є доцільним в інтересах ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зменшення контактів з мамою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (або зміна місця проживання дитини на проживання з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку?

- З ким (з батьком чи з матір`ю) дитина бажає проживати?

- Якими індивідуально-психологічними властивостями характеризується особистість батька / матері ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

- Який психологічний вплив виявляє (може виявляти) поведінка батька / матері на психічний стан і розвиток малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

- Чи має батько/матір ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням їх індивідуально-психологічних властивостей, інтелекту, властивостей емоційно-вольової сфери, спрямованості особистості необхідні для виховання дитини психолого-педагогічні якості?

- Який психологічний стан малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи є у неї стурбованість відносно вибору проживання з одним із батьків?

- Які специфічні психологічні взаємовідносини у дитини з матір`ю ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_1 ?

- Чи має місце негативний психологічний вплив на дитину та її виховання з боку матері або батька будь-якої іншої особи?

- Чи являє малолітня дитина прихильність до кожного із батьків, до кого із них більшу прихильність? Якими психологічними факторами це викликано?

- З ким із батьків, виходячи із індивідуально-психологічних особливостей, емоційного стану, рівня розвитку, інтересів дитини краще проживати дитині з точки зору її психологічного комфорту та здоровя? Які наявні та приховані бажання дитини щодо місця проживання з кожним із батьків? З ким із батьків дитина бажала б проживати постійно?

- Яка найбільша психологічна сумісність дитини: з сім`єю матері або із сім`єю батька?

- Які саме психологічні фактори та кого саме із батьків слугували причиною зміни місця проживання дитини?

- Чи спроможна дитина взагалі з урахуванням її віку, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку усвідомлювати реальний зміст сімейної ситуації, яка склалася навколо спору батьків щодо визначення місця проживання?

- Хто із батьків сприяє кращому розвитку дитини?

Проведення експертизи доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради (вулиця Медична, 15, м.Івано-Франківськ, 77014).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладеного на них обов`язку.

Роз`яснити учасникам справи наслідки ухилення від участі в експертизі, а саме те, що згідно зі статтею 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Витрати за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 , прож. АДРЕСА_1 .

В розпорядження експертів направити матеріали цивільної справи № 343/1143/21.

Провадження по справі зупинити до закінчення експертного дослідження та отримання судом експертного висновку.

Копію ухвали направити експертам для виконання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду .

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлено в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя:

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.11.2021
Оприлюднено03.11.2021
Номер документу100777156
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —343/1143/21

Ухвала від 15.06.2022

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

Ухвала від 17.05.2022

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

Ухвала від 02.11.2021

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

Ухвала від 08.09.2021

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

Ухвала від 23.06.2021

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні