Справа № 706/1058/21
2/706/563/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.11.2021 м. Христинівка Христинівський районний суд Черкаської області в складі головуючого - судді Орендарчука М.П. при секретарі Карбівської Я.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Христинівського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Христинівська міська рада Уманського району Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування
Встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до відповідача Христинівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування. Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Ятранівка Уманського району померла тітка заявниці ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим виконавчим комітетом Ятранівської сільської ради на бланку серії НОМЕР_1 , актовий запис №20.
Обставина прийняття спадщини позивачем після смерті спадкодавця підтверджується актом фактичного проживання від 13.12.2019 року , довідкою Ятранівської сільської ради від 13.12.2019 року про те, що позивач проживала постійно разом з ОСОБА_3 вели спільне господарство.
Після смерті спадкодавиця відкрилася спадщина, яка серед іншого складається із земельної ділянки кадастровий номер 7124389800:03:000:1989 площею 3.8314 га.
Право власності ОСОБА_2 на майно підтверджується технічними документами, сертифікатом, рішенням сільської ради, витягом з ДЗК.
Родинний зв`язок спадкодавця і позивачкою підтверджується свідоцтвами про народження, укладення шлюбу, архівними довідками та рішенням суду від 10.06.2021 року про встановлення факту родинного зв`язку.
Позивач у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Христинівська міська рада в судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи в його відсутність, при вирішенні справи покладаються на розсуд суду.
Таким чином, позивач після смерті свого батька прийняв спадщину за законом в порядку ст. 549 ЦК України 1963р. і вважає, що має всі законні підстави для визнання за ним права власності на неї, оскільки до держави вона не перейшла, відумерлою не визнана, відповідач її не прийняв та на неї не претендує.
Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки його доводи знайшли своє належне підтвердження в судовому засіданні.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Ятранівка Уманського району померла тітка заявниці ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим виконавчим комітетом Ятранівської сільської ради на бланку серії НОМЕР_1 , актовий запис №20.
Обставина прийняття спадщини позивачем після смерті спадкодавця підтверджується актом фактичного проживання від 13.12.2019 року, довідкою Ятранівської сільської ради від 13.12.2019 року про те, що позивач проживала постійно разом з ОСОБА_3 вели спільне господарство.
Після смерті спадкодавиця відкрилася спадщина, яка серед іншого складається із земельної ділянки кадастровий номер 7124389800:03:000:1989 площею 3.8314 га.
Право власності ОСОБА_2 на майно підтверджується технічними документами, сертифікатом, рішенням сільської ради, витягом з ДЗК.
Родинний зв`язок спадкодавця і позивачкою підтверджується свідоцтвами про народження, укладення шлюбу, архівними довідками та рішенням суду від 10.06.2021 року про встановлення факту родинного зв`язку.
Оскільки щодо позовних вимог, обставин справи сторони не заперечують, визнають їх, суд вважає, що факти, які обґрунтовують заявлені вимоги і мають значення для справи встановлені, у зв`язку із чим немає необхідності у підтвердженні їх доказами засобом дослідження показань свідків.
Відповідно до ч. 1 п.4 Прикінцевих і Перехідних положень ЦК України 2003р. Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Оскільки спадкодавець помер у 2003р., спадкові відносини виникли у той час, то підлягають застосуванню положення ЦК УРСР 1963р.
Згідно із вимогами ст. 548 ЦК УРСР 1963р. для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Ст. 549 ЦК УРСР передбачено, що визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Після смерті ОСОБА_1 , за прийняттям спадщини в установлений законом строк ніхто не звертався, однак, позивач, як спадкоємець першої черги за законом, прийняв її фактично, в порядку ст. 549 ЦК УРСР 1963р. Відповіднодо ст.524ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за закономі за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Як передбачено ст.548ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускаєтьсяприйняття спадщинипід умовоюабо з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
За ст.549ЦК УРСР визнається, що спадкоємецьприйняв спадщину: 1)якщо вінфактично вступивв управління або володінняспадковим майном ;2)якщо вінподав державнійнотаріальній конторі за місцемвідкриття спадщинизаяву проприйняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У передбачений законом строк для прийняття спадщини позивач не звернувся до нотаріальної контори із відповідною заявою для прийняття спадщини.
Прийняття спадщини є фактом, яке відображає волю спадкоємця придбати майно після смерті спадкодавця. В даному випадку позивач прийняв спадщину фактично, оскільки його воля, як спадкоємця першої черги, була виражена у його діях по фактичному управлінню та володінню спадковим майном (зберігання технічних документів на нерухомість, мешкання у спадковому будинку, догляд за його збереженням, проведення ремонту, сплата за користування комунальними послугами та ін.).
Таким чином, позивач прийняв спадщину в порядку ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР.
Так, з огляду на те, що спадщина після смерті спадкодавця відкрилася та була прийнята до 01 січня 2004 року, то правовідносини, що виникли, регулюються нормами Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.
За змістом ст. 6 ЦК УРСР кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, з позовом про визнання права.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, суд вважає, що позивач є суб`єктом набуття права власності на нерухомість з підстав прийняття спадщини за заповітом в порядку ч. 1 ст.549 ЦК України
З урахуванням викладених позивачем та досліджених у судовому засіданні обставин, суд вважає можливим задовольнити його вимоги щодо визнання за ним права власності на спадкове майно.
Керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 200, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355ЦПК України, ст.ст. 524, 548, 549 ЦК УРСР 1963р., ст. ст. 15, 328 ЦК України, -
Ухвалив:
Позовну заяву - задовольнити повністю.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7124389800:03:000:1989 площею 3.8314 га.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Черкаського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя М. П. Орендарчук
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2021 |
Оприлюднено | 05.11.2021 |
Номер документу | 100827599 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Орендарчук М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні