Рішення
від 02.11.2021 по справі 748/2180/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/748/34/21 Єдиний унікальний № 748/2180/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" листопада 2021 р.м. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Хоменко Л.В.,

за участю секретаря Однолько Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Чернігівської районної державної адміністрації в Чернігівській області, Михайло-Коцюбинської об`єднаної територіальної громади в особі Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай),

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідачів, у якому просять визнати за ним право на земельну частку (пай), у розмірі визначеному по пайовому фонду земель колишнього КСП ім. Димитрова Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області відповідно до державного акта на право колективної власності на землю на території Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, зареєстрованого за №17.Вимоги мотивує тим, що він працював з 1971 року по 1996 рік у колгоспі Червоний Жовтень Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області. 23 серпня 1995 року був виданий та зареєстрований Державний акт на право колективної власності на землю КСП ім. Димитрова Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (колгосп Червоний Жовтень Дніпровської сільської ради), при розпаюванні земель його не включили до списків осіб, які мають право на земельну частку (пай) і він не отримував відповідного сертифікату на право на земельну частку (пай). Вважає, що його права порушені, оскільки будучи членом КСП ім. Димитрова він має право на отримання вищезазначеної ділянки.

Ухвалою судді Чернігівського районного суду Чернігівської області від 25 вересня 2020 року відкрито провадження по справі.

6 жовтня 2021 року від відповідача Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в яких представник управління просить відмовити у задоволенні позовної заяви, оскільки позивачем не надано жодних доказів, які встановлюють факт членства його в КСП ім. Димитрова на час видачі господарству державного акта на право колективної власності на землю та інших доказів, які дають підстави для задоволення позову.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер.

17 листопада 2020 року ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області провадження по вищезазначеній цивільній справі зупинено до залучення до участі у справі правонаступників позивача.

Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 07 червня 2021 року провадження по цивільній справі за вищезазначеним позовом поновлено та призначено підготовче засідання.

02 серпня 2021 року ухвалою суду замінено відповідача - територіальну громаду с. Повідов Чернігівського району Чернігівської області в особі Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області на Михайло-Коцюбинську об`єднану територіальну громаду в особі Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області та залучено до участі у справі в якості правонаступників позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , у зв`язку з чим відкладено підготовче засідання по справі.

Ухвалою суду від 27 вересня 2021 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В подальшому представником позивачів було уточнено позовні вимоги, згідно яких просить визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 по 1/2 частині за кожним права на земельну частку (пай) у розмірі, визначеному по пайовому фонду земель колишнього КСП ім. Димитрова Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю на території Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області зареєстрованого за №17 після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Представник позивачів адвокат Роговець В.Д. у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представники відповідачів - Чернігівської районної державної адміністрації в Чернігівській області та Михайло-Коцюбинської об`єднаної територіальної громади в особі Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області у судове засідання не з`явились, справу просили розглядати без їх участі, при прийнятті рішення покладаються на розсуд суду.

Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, справу просив розглядати без його участі, а у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до записів у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 227 (а.с.35).

За повідомленням Чернігівської районної державної нотаріальної контори 22 січня 2021 року відкрита спадкова справа № 15. Із заявами про прийняття спадщини звернулися племінник спадкодавця ОСОБА_4 та брат спадкодавця ОСОБА_2 . Сестри спадкодавця ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відмовилися від спадщини. (а.с.48-52)

Згідно листа Міжрайонного управління у Ріпкинському та Чернігівському районах ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 07 травня 2020 року Державний акт на право колективної власності на землю КСП ім.Димитрова в с. Дніпровське Чернігівського району зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 17 23 серпня 1995 року. ОСОБА_3 в списках осіб, які мають право на земельну частку (пай) не зазначений. (а.с.24)

Відповідно до частин дев`ятої, десятої статті 5 ЗК України від 18 грудня 1990 року № 561-XII в редакції, чинній на час відкриття спадщини, кожний член колективного сільськогосподарськогопідприємства,сільськогосподарськогокооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу. Право на земельну частку може бути передано у спадщину в порядку і на умовах, передбачених цивільним законодавством щодо успадкування майна, та статутом відповідного колективного підприємства. За відсутності спадкоємців переважне право на земельну частку мають члени цих підприємств, кооперативів і товариств.

Пунктом 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Тобто, після того, як землі, що перебували в користуванні колгоспів, радгоспів та інших державних сільгосппідприємств, було роздержавлено та передано у колективну власність новоствореним недержавним колективним сільгосппідприємствам, вони (землі) втратили статус земель державної власності.

Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, в тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Пунктом 2 зазначеного Указу визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі, пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.

Відповідно до узагальнення Верховного Суду України від 01.09.2003 року практики розгляду судами земельних спорів, право на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до Державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі Державного акта на право колективної власності на землю конкретному колективному сільськогосподарському підприємству, членом якого він є.

Таким чином визначальною умовою для набуття права на земельну частку (пай) є членство в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент видачі йому Державного акту на право колективної власності.

Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатку до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.

У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.

За повідомленням Архівного відділу Чернігівської районної державної адміністрації від 05 жовтня 2021 року на запит суду державний акт на право колективної власності на землю КСП ім. Димитрова до архівного відділу не надходив.( а.с. 110).

З копії трудової книжки ( а.с. 6) вбачається, що ОСОБА_3 , 1959 року народження, працював у колгоспі Червоний Жовтень Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області у 1991 році по 25 січня 1992 року, а потім з 1996 по 25 січня 1997 року. Розпаювання колгоспів відбувалось відповідно Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям у 1995 році, тобто доказів того, що ОСОБА_3 працював у колгоспі станом на 1995 рік записи у трудовій книжці не містять.

Таким чином, позивачами не надано суду доказів про те, що ОСОБА_3 був членом КСП ім. Димитрова та включений до списку-додатку до державного акту на право колективної власності на землю, який видано КСП ім. Димитрова, як і доказів його членства в цьому КСП. Натомість, з листа міжрайонного управління у Ріпкинському та Чернігівському районах Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (від 20.03.2019 № Н-252/0-0.212-186/148-19), вбачається, що ОСОБА_3 не зареєстрований в книзі реєстрації сертифікатів по колишньому КСП ім. Димитрова на території Дніпровської сільської ради. Сертифікат на право на земельну частку (пай) ОСОБА_3 по колишньому КСП ім. Димитрова не виготовлявся та не видавався.

Позивачамим не надано також і копії Статуту КСП ім. Димитрова, відповідно до якого визначався порядок вступу до господарства та набуття членства в господарстві.

Згідно з вимогами частини першої, п`ятої, шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Частиною першою статті 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Як встановлено судом ОСОБА_3 не отримав сертифіката на земельну частку (пай), позивачами не підтверджено, що ОСОБА_3 був включений до списку, що додавався до державного акта на право колективної власності на землю, не підтверджено і його членство у зазначеному КПС, тобто суду не надано доказів того, що за життя ОСОБА_3 набув право на земельну частку (пай), яке просять визнати за собою позивачі в порядку спадкування, а тому позовні вимоги є недоведеними, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 83, 89, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України,

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Чернігівської районної державної адміністрації в Чернігівській області, Михайло-Коцюбинської об`єднаної територіальної громади в особі Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай) по 1/2 частині у розмірі, визначеному по пайовому фонду земель колишнього КСП ім. Димитрова Дніпровської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, в порядку спадкування після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Хоменко Л.В.

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення02.11.2021
Оприлюднено05.11.2021
Номер документу100830677
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —748/2180/20

Рішення від 02.11.2021

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 27.09.2021

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 02.08.2021

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 07.06.2021

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 15.10.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 25.09.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні