Рішення
від 29.10.2021 по справі 260/1632/21
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

29 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/1632/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.

за участю:

позивача: Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів - представник не зявився

відповідача: Приватне підприємство "БудМікс" - представники адвокат Дрюченко О.С., ХайнасА.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватне підприємство "БудМікс" про стягнення адміністративно-господарської санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "БудМікс" , яким просить: 1. Стягнути з Приватного підприємства БудМікс 55 764,71 грн. адміністративно-господарських санкції та 234,15 грн. пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідачем до відділення Фонду подано Звіт за формою № 10-ПОІ річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю" за 2020 рік, з якого випливає , що відповідач вимогу Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю" не виконав, оскільки згідно рядка 03 звіту кількість осіб з інвалідністю , які повинні працювати а підприємстві відповідно до вимог ст. 19 Закону становить 1 особа, однак згідно рядка 2 звіту на підприємстві протягом 2020 року середньооблікова кількість осіб з інвалідністю становила 0 осіб.

У відзиві відповідач заперечив проти позову, зазначивши, що на підприємстві з 02.10.2017 року і по теперішній час працює особа з інвалідністю ОСОБА_1 , що підтверджується Наказом про прийняття його на роботу , Довідкою МСЕК та Звітами за попередні роки. У звязку із зміною форми Звіту відповідачем у Звіті 15.02.21 року помилково було не зазначено у рядку 02 про одну особу-інвалід, однак вказано у рядку 03 Звіту.Самостійно виявивши дану помилку підприємством 18.02.21 року було подано уточнений Звіт.

В судове засідання представник позивача не зявився , хоча був повідомлений про дату розгляду справи за офіційною електронною адресою.

Представники відповідача заперечили проти позову з мотивів наведених у Відзиві.

Заслухавши представників відповідача, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Обставини , встановлені судом.

15.02.2021 року ПП "БудМікс" ( код ЄДРПОУ 30506922) подало до Закарпатського обласного відділення Фонду соцзахисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, де вказало у рядку 12 одну особу з інвалідністю, однак не зазначено про це у рядку 2.

18.02.2021 року ПП "БудМікс" ( код ЄДРПОУ 30506922) подало до Закарпатського обласного відділення Фонду соцзахисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, де вказало у рядку 12 одну особу з інвалідністю, і вказало одну особу з інвалідністю у рядку 2.

У Звітах Форми № 10-ПІ за 2018,2019 роки ПП "БудМікс" ( код ЄДРПОУ 30506922) зазначало про одну особу з інвалідністю.

Відповідно до Трудової книжки ОСОБА_1 .09.2017 року прийнятий на посаду консультанта з маркетингу у ПП "Будмікс" згідно Наказу № 12-к від 26.09.2017 року.

У Довідці МСЕ №003403 серія 2-18 ЗАК ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи з 05.06.200 року.

Згідно Розрахунку адміністративно-господарських санкцій для ПП "Будмікс" їх сума складає 55764,71 грн.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Основи соціальної захищеності та гарантії осіб з інвалідністю в Україні, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами врегульовані Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Відповідно до абз. 1-2 частини 1 статті 4 вказаного Закону , діяльність держави щодо осіб з інвалідністю виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає у виявленні, усуненні перепон і бар`єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі стосовно доступу до об`єктів громадського та цивільного призначення, благоустрою, транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу, транспорту, інформації та зв`язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту.

З метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом (ч. 1 ст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні") .

Частиною 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

При цьому, частиною 2 статті 19 вказаного Закону визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Так, відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

ПОСТАНОВА КМУ від 31 січня 2007 р. № 70 Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення" визначила ПОРЯДОК подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, яким встановлено, що Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.

Судом встановлено , що на підприємстві відповідача з 2017 року працює одна особа з інвалідністю, про що відповідач зазначав у звітах за 2018 та за 2019 роки.

Оскільки відповідачем було до встановленого строку подання Звіту виправлено допущену помилку, то це виключає нарахування йому адміністративно -господарських санкцій за не виконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону.

Отже, відповідачем надано належні та допустимі докази, які підтверджують його заперечення, що свідчить про безпідставність позову.

Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.У задоволенні позову Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватне підприємство "БудМікс" про стягнення адміністративно-господарської санкцій та пені - відмовити повністю .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення рішення в повному обсязі.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 08.11 2021 року.

СудЗакарпатський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.10.2021
Оприлюднено09.11.2021
Номер документу100887001
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —260/1632/21

Постанова від 21.07.2023

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Довгополов Олександр Михайлович

Ухвала від 01.11.2022

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Довгополов Олександр Михайлович

Ухвала від 13.01.2022

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Довгополов Олександр Михайлович

Ухвала від 09.12.2021

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Довгополов Олександр Михайлович

Рішення від 29.10.2021

Адміністративне

Закарпатський окружний адміністративний суд

Плеханова З.Б.

Ухвала від 05.10.2021

Адміністративне

Закарпатський окружний адміністративний суд

Плеханова З.Б.

Ухвала від 11.05.2021

Адміністративне

Закарпатський окружний адміністративний суд

Плеханова З.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні