Ухвала
від 17.06.2010 по справі 28/164-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУ Д УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" червня 2010 р. м. Київ К-5698/07

Вищий адміністративний суд України у складі: судд я Костенко М.І. - головуючий, су дді Бившева Л.І., Маринча к Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліна Т.М.

при секретарі Альошині й Г.А.

розглянув у судовому засі данні касаційну скаргу де ржавної податкової інспекці ї у Подільському районі міст а Києва (далі - ДПІ)

на постанову господарс ького суду міста Києва від 02.11.2 006

та ухвалу Київського ап еляційного господарського с уду від 27.02.2007

у справі № 28/164-А

за позовом ДПІ

до товариства з обмежен ою відповідальністю «БВІ-При нт»(далі - ТОВ «БВІ-Прінт», ві дповідач-1)

та приватного підприємств а «Ренторг-Сервіс»(далі - ПП «Ренторг-Сервіс», відповіда ч-2)

про визнання договору н едійсним.

Судове засідання проведен о за участю представників ст орін:

позивача - Шевченко О.О. ,

відповідача-1 - не з' явили сь,

відповідача-2 - не з' явили сь.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адм іністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

Позов подано про визн ання недійсним договору від 01.04.2002 № 42, укладеного відповідач ами у справі, та про застосува ння передбачених законом нас лідків недійсності правочин у.

Постановою господарського суду міста Києва від 02.11.2006, зали шеною без змін ухвалою Київс ького апеляційного господар ського суду від 27.02.2007, у задовол енні позову відмовлено з мот ивів відсутності доказів ная вності у учасників названого договору суб' єктивного нам іру порушити інтереси держав и під час укладення цієї угод и, оскільки власне визнання н едійсними первинних докумен тів підприємства не тягне за собою обов' язкової недійсн ості укладених таким суб' єк том господарювання угод, тод і як позивачем не доведено фа кту виникнення у відповідача -2 податкового боргу саме внас лідок ухилення від оподаткув ання фінансово-економічних р езультатів спірного договор у.

У касаційній скарзі до Вищо го адміністративного суду Ук раїни ДПІ просить скасувати оскаржувані рішення поперед ніх інстанцій та повністю за довольнити позов, посилаючис ь на неправильне застосуванн я судами норм матеріального права. Зокрема, скаржник зазн ачає, що реєстрація відповід ача-2 на підставну особу, якою і було підписано спірний дог овір, є обставиною, що беззапе речно свідчить про умисел ві дповідача-2 порушити інтерес и держави під час укладення ц ього договору.

Перевіривши повноту встан овлення судовими інстанціям и фактичних обставин справи та правильність застосуванн я ними норм матеріального і п роцесуального права, заслуха вши пояснення присутнього у судовому засіданні представ ника позивача, Вищий адмініс тративний суд України дійшов висновку про відсутність пі дстав для задоволення касаці йної скарги з урахуванням та кого.

Судовим інстанціями у спра ві встановлено, що 01.04.2002 ПП «Рен торг-Сервіс»(підрядник) та ТО В «БВІ-Принт»(замовник) було у кладено договір № 42, відповідн о до якого відповідач-2 вигото вив за замовленням ТОВ «БВІ-П ринт»поліграфічну продукці ю на загальну суму 17 500,80 грн. (у то му числі 2 916,18 грн. ПДВ, про що від повідачем-2 було складено под аткову накладну від 10.04.2002 № 293), а з амовник, в свою чергу, повніст ю оплатив виготовлений товар .

Фактичною підставою для зв ернення до суду з позовом про визнання зазначеного догово ру недійсним як таким, що укла дений відповідачем-2 з метою, щ о суперечить інтересам держа ви та суспільства, стали обст авини щодо визнання недійсни м наказу від 15.06.2001 № 1 про признач ення Корнейчука Михайла Гр игоровича на посаду директ ора ПП «Ренторг-Сервіс»та пе рвинних документів цього під приємства з мотивів реєстрац ії останнього на підставну о собу за рішенням Святошинськ ого районного суду міста Киє ва від 12.06.2003.

Згідно зі статтею 49 Цивільн ого кодексу Української РСР (який діяв на момент укладенн я та виконання спірного дого вору) якщо угода укладена з ме тою, завідомо суперечною інт ересам соціалістичної держа ви і суспільства, то при наявн ості умислу у обох сторін - в р азі виконання угоди обома ст оронами - в доход держави стяг ується все одержане ними за у годою, а в разі виконання угод и однією стороною з другої ст орони стягується в доход дер жави все одержане нею і все на лежне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. П ри наявності ж умислу лише у о днієї з сторін все одержане н ею за угодою повинно бути пов ернуто другій стороні, а одер жане останньою або належне ї й на відшкодування виконаног о стягується в доход держави .

Відтак з огляду на предмет ц ього позову встановлення уми слу підприємства на укладенн я угоди з метою, що суперечить інтересам держави та суспіл ьства, є предметом досліджен ня у даній справі. Однак, як ві рно зазначено судовими інста нціями, наявність умислу не м оже бути підтверджено лише р ішенням суду про визнання пе рвинних документів однієї зі сторін договору недійсними, оскільки предметом дослідже ння у такій справі є, зокрема, відповідність таких докумен тів вимогам чинного законода вства та реєстрація суб' єкт а господарювання відповідно до вимог закону, а не наявніст ь протиправного умислу при у кладенні угоди, що мала місце під час підприємницької дія льності.

Сам факт визнання первинни х документів підприємства не дійсними не тягне за собою не дійсність всіх угод, укладен их таким суб' єктом господар ювання.

Не подано ДПІ належних дока зів і на підтвердження факту укладення названого договор у з суб' єктивним наміром ух илитися від сплати податків або незаконно отримати подат кову вигоду.

Відтак слід погодитися з ви сновками судів про відсутніс ть доказів, що під час укладен ня спірного договору ПП «Рен торг-Сервіс»діяло з метою, що суперечила інтересам держав и та суспільства.

Окрім того, відсутні правов і підстави для застосування статті 49 Цивільного кодексу У країнської РСР, на яку посила лась ДПІ як на матеріально-пр авову підставу позову.

Адже 01.01.2004 згідно з пунктом 1 та пунктом 2 Прикінцевих та пере хідних положень Цивільного к одексу України Цивільний код екс Української РСР від 18 липн я 1963 року втратив чинність.

Цивільний кодекс України н е містить таких публічно-пра вових наслідків укладення не дійсної угоди, які були встан овлені статтею 49 Цивільного к одексу УРСР. Цим Кодексом ска сована відповідальність (пра вові наслідки) у вигляді публ ічно-правової санкції - стягн ення в дохід держави, одержан ого однією чи обома сторонам и за угодою, суперечною інтер есам держави та суспільства.

За змістом частини другої с татті 5 Цивільного кодексу Ук раїни цей Кодекс має зворотн у дію в часі у випадках, коли в ін пом'якшує або скасовує від повідальність особи.

Аналогічний припис щодо зв оротної дії в часі норм Госпо дарського кодексу України, с таттею 208 якого встановлені пр авові наслідки недійсності г осподарського зобов' язанн я, вчиненого з метою, що супере чить інтересам держави і сус пільства, містить і пункт 5 Роз ділу ІХ «Прикінцеві положенн я»цього Кодексу.

Згідно з цим пунктом положе ння Господарського кодексу У країни щодо відповідальност і за порушення правил здійсн ення господарської діяльнос ті, а також за порушення госпо дарських зобов'язань застосо вуються у разі, якщо ці поруше ння були вчинені після набра ння чинності зазначеними пол оженнями, крім випадків, коли за порушення господарських зобов'язань була встановлена інша відповідальність догов ором, укладеним до зазначено го в пункті 1 цього розділу стр оку.

Положення Господарського кодексу України щодо відпові дальності за порушення, зазн ачені в абзаці першому цього пункту, вчинені до набрання ч инності відповідними положе ннями цього Кодексу стосовно відповідальності учасників господарських відносин, зас тосовуються у разі якщо вони пом'якшують відповідальніст ь за вказані порушення.

Таким чином, ухвалені судам и рішення у справі ґрунтують ся на вимогах чинного законо давства і підлягають залишен ню без змін як обґрунтовані т а законні.

З урахуванням викладеного , керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 223, 224 , 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий а дміністративний суд України

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу де ржавної податкової інспекці ї у Подільському районі міст а Києва залишити без задовол ення.

2. Постанову господарського суду міста Києва від 09.10.2006 та ух валу Київського апеляційног о господарського суду від 27.02.20 07 у справі № 28/164-А залишити без з мін.

Ухвала набирає законної си ли з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верх овного Суду України за винят ковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих о бставин.

Головуючий суддя: М.І. Костенко

судді: Л.І. Бившева

Н.Є. Маринчак

Є.А. Усенко

Т.М. Шипуліна

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення17.06.2010
Оприлюднено12.07.2010
Номер документу10089088
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —28/164-а

Ухвала від 17.06.2010

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Костенко М.І.

Постанова від 12.04.2007

Господарське

Господарський суд міста Києва

Копитова О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні