Справа № 559/1465/21
Провадження № 2/559/886/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2021 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Ралець Р.В.,
секретаря судового засідання Федорук О.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Дубно справу за позовом ОСОБА_1 до Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була тіткою її чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка право власності на земельну ділянку загальною площею 4, 21 гектара для ведення особистого селянського господарства, яка обліковується за ОСОБА_2 згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯЖ 275126.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Єдиним спадкоємцем по закону, за правом представлення, після смерті ОСОБА_2 був її чоловік ОСОБА_3 , племінник померлої, який фактично прийняв спадщину після смерті тітки, оскільки постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, та впродовж строку встановленого ст. 1270 ЦК України не заявив про відмову від спадщини. Чоловіка та дітей ОСОБА_2 не мала, а її рідна сестра ОСОБА_4 , мати її чоловіка ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік ОСОБА_3 , після смерті якого вона є спадкоємцем за законом. 27 листопада 2017 року їй видано свідоцтво про право на спадщину за законом №1378. Крім житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 , до складу спадкового майна увійшло також майно ОСОБА_2 , успадковане покійним чоловіком, а саме: земельна ділянка загальною площею 4,21 га, призначена для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Шепетинської сільської ради Дубенського району Рівненської області, яка обліковується за ОСОБА_2 згідно державного акта на право власності на земельну ділянку ЯЖ 275126 реєстраційний №010958500130 від 13.02.2009 року. Проте, правовстановлюючий документ на зазначену земельну ділянку, а саме Державний акт на право власності на земельну ділянку ЯЖ 275126 втрачено. Тому, коли вона звернулась до нотаріуса з питанням оформлення спадкових прав на земельну ділянку, їй було відмовлено в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на нерухоме майно. Окрім того, через відсутність документів, неможливо підтвердити родинні відносини її чоловіка та ОСОБА_2 . В зв`язку з цим рекомендовано звернутись до суду.
Позивачка ОСОБА_1 просить розгляд справи провести без її участі, позовні вимоги підтримує, про що зазначила у позовній заяві.
Представник відповідача - Смизької селищної ради, належно повідомлений про день та час слухання справи, в судове засідання не з`явився, попередньо подавши до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просять розгляд справи провести у відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнають повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Керуючись ст. 223 ЦПК України , суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Згідно роз`яснень, що містяться в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року Про судове рішення у цивільній справі , … у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Перевіривши фактичні обставини справи, наявні докази в їх сукупності та взаємозв`язку суд з врахуванням того, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Судом встановлено, що позивачка перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 6, 11).
У свідоцтві про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 матір`ю зазначена ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 (а.с. 5, 12).
Спадщину після смерті матері ОСОБА_4 прийняв ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом №1-1733 втдане 19.08.2009 року державним нотаріусом Другої Дубенської ДНК (а.с. 14).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 (а.с. 7).
Згідно довідки Смизької селищної ради Дубенського району №1944/03-15 від 21.09.2020, останнім місце постійного проживання ОСОБА_2 є АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини разом з нею були зареєстровані та проживали: племінник ОСОБА_3 (а.с. 13).
Як зазначено у свідоцтві про право на спадщину за законом №1378, яке видане ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , остання є спадкоємцем майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Спадщина на яку видано це свідоцтво складається з житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 (а.с. 15, 16).
Відповідно до інформації наданій Відділом у Дубенському районі ГУ Держгеокадастру у Рівненській області за № 635 від 21.05.2021, за ОСОБА_2 обліковується земельна ділянка загальною площею 4,21 га, призначена для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Шепетинської сільської ради Дубенського району Рівненської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку ЯЖ 275126 реєстраційний №010958500130 від 13.02.2009 року (а.с. 17).
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Дубенського районного нотаріального округу Коник Б.М. №187/01-16 від 30.06.2021, у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказану земельну ділянку ОСОБА_1 відмовлено в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нерухоме майно та відсутністю документів про підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем ОСОБА_2 . В зв`язку з цим, рекомендовано звернутись до суду (а.с. 18).
Відповідач позовні вимоги визнав. Реалізувати свої права на спадок в позасудовому порядку позивач не може.
Згідно п.11 ч.1 ст. 346 ЦК України однією із підстав припинення права власності є смерть власника.
Статтею 328 ЦК передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У ст.1261 ЦК України зазначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень рішення суду, що набрало законної сили, є однією з підстав для реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна.
Обставини, які б вказували, що ОСОБА_2 при житті неправомірно набула або володіла земельною ділянкою загальною площею 4, 21 гектара, згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯЖ 275126, в суді не встановлено, натомість зазначена земельна ділянка дійсно рахуються за спадкодавцем. Враховуючи, що позивачка спадщину прийняла, відповідач позов визнав, суд вважає, що за позивачкою необхідно визнати право на спадкове майно в судовому порядку.
Щодо встановлення факту родинних відносин, суд бере до уваги, що згідно довідкиСмизької селищної ради Дубенського району на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 разом з нею постійно проживав та був зареєстрований племінник ОСОБА_3 , проте через відсутність документів, неможливо підтвердити родинні відносини між ними, а тому ОСОБА_1 позбавлена можливості без відповідного рішення суду про встановлення факту родинних відносин реалізувати свої спадкові права. Відповідач визнав позов, метою встановлення даного факту є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту родинних відносин, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Керуючись: ст. 346, 328, 1217, 1263, 1297 ЦК України ст.10, 60, 200, 212, 213, 315, 319 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області (місцезнаходження: вул. Б. Хмельницького, 37, смт. Смига Дубенського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04385391) про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була тіткою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку загальною площею 4, 21 гектара, в тому числі рілля (ділянка 1) - 1,48 га (кадастровий номер 5621689500:14:025:0409), рілля (ділянка 2) - 0,76 га (кадастровий номер 5621689500:14:025:0104), кормові угіддя (сіножаті) - 1,97 га (кадастровий номер 5621689500:14:004:0361) для ведення особистого селянського господарства, яка обліковується за ОСОБА_2 згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯЖ 275126, реєстраційний № 010958500130 від 13.02.2009 року та розташована на території Шепетинської сільської ради Дубенського району Рівненської області.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не булу вручену у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Р.В. Ралець
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2021 |
Оприлюднено | 09.11.2021 |
Номер документу | 100898425 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Ралець Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні