Рішення
від 08.11.2021 по справі 571/1399/21
РОКИТНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

571/1399/21

2/571/333/2021

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року смт. Рокитне

Рокитнівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого cудді - Верзун О.П.

при секретарі - Колодич Ю.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу №571/1399/21 за позовом ОСОБА_1 до Рокитнівської селищної ради про визначення розміру частки у спільній сумісній власності,-

в с т а н о в и в :

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син - ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, до складу якого входить ј частина житлового будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 . Крім того, померлому разом з сестрою - ОСОБА_3 та батьками: ОСОБА_1 , яка є позивачем та ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить земельна ділянка площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину позивач звернулася до нотаріуса, який 24.05.2021 видав свідоцтво про право на спадщину за законом. Спадщина складається із ј частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку (її частину) площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 позивачу відмовлено через те, що розмір частки не зазначений.

З огляду на наведене, позивачка вимушена звернутись до суду з позовом про визначення розміру частки у спільній сумісній власності та просить визначити, що частка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 , становить ј.

10.09.2021 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі.

29.09.2021 відповідач Рокитнівська селищна рада подала через канцелярію суду клопотання про розгляд даної справи розглядати без його участі за наявними матеріалами.

22.10.2021 ухвалою суду було залучено співвідповідачів: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Співвідповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подано через канцелярію суду відзиви на позовну заяву, в яких позовні вимоги ними визнаються повністю та одночасно просять суд розглядати справу без їх участі.

Позивачка в судове засідання не з`явилась. Представником позивача подано заяву, якою просить розгляд справи проводити за його відсутності.

Відповідно до положень ст.206 ЦПК України, відповідач вправі визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. До ухвалення судового рішення у зв`язку з визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

Визнання позову не суперечить закону та не порушує свобод чи інтересів інших осіб.

Дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст.81 ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення своїх позовних вимог, з`ясувавши фактичні обставини справи, та, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні обставин справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Як встановлено за наданих суду документів, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченого приватним нотаріусом Рокитнівського районного нотаріального округу Рівненської області Тарасюком О.Г. 24.05.2021, спадкоємцем майна померлого ОСОБА_2 є ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається із ј частини житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_2 . Будинок розташований на земельній ділянці площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №105439819, власниками земельної ділянки є: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , форма власності приватна, вид спільної власності - спільна сумісна, розмір частки - 1/1.

Постановою приватного нотаріуса Рокитнівського районного нотаріального округу Рівненської області Тарасюк О.Г. від 10.06.2021, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадщину за законом після смерті її сина ОСОБА_2 - на частку земельної ділянки площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 . Як вбачається із зазначеної постанови, нотаріус мотивував своє рішення тим, що розмір частки померлого у спільній сумісній власності не зазначений.

За таких обставин позивачка була змушена звернутись до суду з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

Нормами ч. 1, ч. 2 ст. 355ЦК України встановлено, що майно, яке є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності, при цьому майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

Як слідує із ст.368 ЦК України, спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

У відповідності до положень ч.1 ст.1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Згідно із положеннями ч.2 ст. 370 ЦК України, у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників є рівними, якщо інше не встановлено домовленністю між ними або рішенням суду.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.120 ЗК України, у разі набуття на підставі вчиненого правочину або у порядку спадкування права власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці приватної власності, право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від попереднього власника таких об`єктів до набувача таких об`єктів, без зміни її цільового призначення. У разі набуття окремої частки у праві спільної власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, що перебував у приватній власності її попереднього власника, право власності на земельну ділянку, на якій розміщений такий об`єкт, одночасно переходить до набувача пропорційно до його частки у праві спільної власності на такий об`єкт, крім випадку, коли попередньому власнику належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі. Якщо попередньому власнику у праві спільної власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі, право власності переходить у такому розмірі.

Пункт 5 постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.95 року № 20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" передбачає що частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини. При відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності (крім сумісної власності подружжя) у надбанні майна була більшою або меншою - частки визначаються рівними.

Відповідно до положень постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі смерті співвласника частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними. Частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Таким чином, розмір часток учасників спільної сумісної власності і, зокрема, спадковдавця на земельну діялнку площею 0,25га, кадастровий номер 5625081700:01:001:0013, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 складає по 1/4 частці. З чого слідує, що частка ОСОБА_2 в праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 становить ј .

Відповідно до п.17 Постанови Пленуму Вищого спеціалізоваеного суду з розгляду цивільних та кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року "Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав", частка суб`єкта спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки зі спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини".

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 141 ЦПК України.

Позивачка не заявила про те, щоб понесені нею судові витрати були стягнуті з відповідачів на її користь. Кожна із сторін має право розпоряджатися своїми правами на власний розсуд. І в даному випадку позивачка не бажає відшкодовувати понесені нею судові витрати. А суд не може прийняти рішення, вийшовши за межі заявлених позивачкою вимог.

Таким чином понесені позивачкою судові витрати залишаються покладеними на неї ж.

Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 263-265,206 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 про визначення розміру частки у спільній сумісній власності - задоволити повністю.

Визначити, що частка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 5625081700:01:001:0013, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 становить ј (одна четверта) .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення, або безпосередньо до Рівненського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідачі: Рокитнівська селищна рада, місцезнаходження: вул. Незалежності, 15, смт. Рокитне, Сарненського (ліквідованого Рокитнівського) району Рівненської області, ЄДРПОУ - 04387421.

ОСОБА_3 , зареєстрована: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

ОСОБА_2 , зареєстрований: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Суддя:

СудРокитнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.11.2021
Оприлюднено10.11.2021
Номер документу100936637
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —571/1399/21

Рішення від 08.11.2021

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Верзун О. П.

Ухвала від 22.10.2021

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Верзун О. П.

Ухвала від 10.09.2021

Цивільне

Рокитнівський районний суд Рівненської області

Верзун О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні