ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2021 року м. Херсон Справа № 923/934/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. , розглянув за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику (повідомлення) сторін, справу за позовом: Фізичної особи-підприємця Сидоренко Тетяни Василівни, АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1
до Відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "Меридіан 94" Херсонська область, Генічеський район, с. Генічеська Гірка, вул. Набережна, 36-а, код ЄДРПОУ 43357642
про стягнення 115 556,64 грн.
учасники справи не викликались.
Фізична особа-підприємець Сидоренко Тетяна Василівна 08.07.2021 звернулась до Господарського суду Херсонської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Меридіан 94" 115 556,64 грн. заборгованості за договором постачання меблів від 23.04.2020.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.07.2021р. даний позов передано на розгляд судді Пінтеліній Т.Г.
Встановивши що позовна заява містить недоліки, Господарським судом 08.07.2021 позов залишено без руху, надавши позивачу строк для надання суду доказів сплати судового збору та докази часткової оплати відповідачем грошового зобов`язання за умовами договору.
16.08.2021 до суду супровідним листом від позивача надійшла квитанція 0.0.2165766992.1 від 18.06.2021 про сплату 1733,35 грн судового збору, виписка з рахунку позивача за період з 01.04.2020 по 30.04.2020 та докази її направлення відповідачу.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 16.08.2021 постановлено: відкрити провадження у справі; визначити розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк для подачі до суду відзиву на позов не пізніше 15 днів з дня отримання даної ухвали.
20.09.2021 до суду повернулась ухвала від 16.08.2021 про відкриття провадження у справі без вручення відповідачу.
В матеріалах справи міститься безкоштовний запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з якого вбачається, що місцезнаходження відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Меридіан 94" є: Херсонська область, Генічеський район, с. Генічеська Гірка, вул. Набережна, 36-а. Ця адреса вказана позивачем у позовній заяві, на яку судом направлялася ухвала про відкриття провадження.
Згідно з п. 5) ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З огляду на викладене, враховуючи п. 5) ч. 6 ст. 242 ГПК України, відповідач вважається належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ГПК України.
За змістом норми Господарського процесуального кодексу України витікає, що, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи, що судом було ретельно дотримано вимоги закону щодо надсилання судової кореспонденції, суд вважає, що відповідач повідомлявся належним чином про час і місце розгляду справи.
Вивчивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в :
23 квітня 2020 року між ТОВ "Меридіан 94" (далі - Відповідач, Замовник) та ФОП Сидоренко Т.В. (далі - Позивач, Постачальник) було укладено договір постачання меблів.
Сторони домовились, що в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Постачальник зобов`язується на свій ризик та за завданням Замовника поставити та здійснити монтаж меблів, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити постачання меблів, в обсягах та за вартістю, що наводяться в Додатках до цього Договору, які підписуються та скріплюються печатками обох Сторін та є невід`ємною частиною цього Договору (далі - Додатки). Постачальник при постачанні меблів повинен неухильно дотримуватися умов цього Договору (Додатків до нього). (розділ 1 Договору).
Згідно розділу 2 Договору, Постачальник передає меблі в обсягах та за вартістю, що наводяться в Додатках до цього Договору, Замовнику за адресою: Херсонська область, Генічеський район, село Генічеська Гірка, вул. Набережна, 36-А не пізніше 15 червня 2020 року. Факт передачі поставлених меблів Замовнику оформлюється Сторонами шляхом двостороннього підписання видаткової накладної, яка підписується у момент приймання та монтажу меблів та є невід`ємною частиною цього Договору. Замовник несе ризик випадкового знищення (або пошкодження) поставлених меблів з моменту підписання обома Сторонами видаткової накладної. У випадку виявлення Замовником недоліків у поставлених та змонтованих меблях при їх прийманні Постачальник зобов`язаний усунути виявлені недоліки протягом 7 (семи) календарних днів. У такому випадку приймання поставлених меблів та підписання видаткової накладної здійснюється Сторонами після усунення недоліків.
Загальна вартість постачання меблів за цим Договором становить 462 226,64 грн
Сторони погодили в п. 3.2. та п. 3.3. що Оплата вартості постачання меблів за цим Договором здійснюється Замовником в національній валюті України безготівково шляхом банківського переказу грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.
Оплата вартості постачання меблів здійснюється Замовником таким чином:
3.3.1. Попередня оплата в розмірі 75% суми Договору відповідно до рахунку на оплату. Остаточна оплата в розмірі 25% суми Договору на протязі трьох банківських днів з моменту отримання повідомлення про виконання замовлення відповідно до рахунку на оплату .
Отже, між сторонами виникли правовідносини поставки що регулюються нормами цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У відповідності до ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 665 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) сплатити за нього певну грошову суму.
23.04.2020 ВОП Сидоренко Т.В. було виставлено рахунок-фактуру № 11 ТОВ "Меридіан 94" за загальну суму 346 670,00 грн.
Як вбачається з матеріалів 29.04.2020 ТОВ "Меридіан 94" було перераховано на рахунок позивача 346 670,00 грн, з призначенням платежу - оплата за меблі зг. рах. №11 від 23.04.2020 р. Без ПДВ.
Листом від 11.06.2020 р. Відповідач був повідомлений про готовність Постачальника поставити та здійснити монтаж меблів у пансіонаті Замовника, до листа було додано рахунок-фактуру № 14 від 11.06.2020 р. на суму 115556,64 грн.
Листом від 20.06.2020 р. Відповідач підтвердив отримання листа від Позивача, підтвердив готовність прийняти виготовлені нами меблі та перерахувати на наш рахунок 25% вартості замовлення. При цьому було зазначено, що наше повідомлення начебто некоректно оформлене і в ньому недостатньо інформації щодо термінів поставки та монтажу меблів.
Відповідно до п. 3.3.1. відповідач повинен був сплатити надісланий йому рахунок-фактуру на протязі трьох банківських днів з моменту отримання повідомлення про виконання замовлення.
Натомість відповідачем на протязі тривалого часу здійснювалась переписка з позивачем, відповідно до якої позиція Відповідача зводилась до того, що він погоджується отримати 75% вже оплачених ним меблів, після чого отримати та оплатити 25% меблів.
Позивач зі своєї сторони відмовився від такої односторонньої зміни умов Договору та наполягав на чіткому виконанні умов цього Договору - Замовник має оплатити 25% вартості замовлення, після чого Виконавець поставить та змонтує меблі.
11.03.2021 року на адресу Відповідача нами була направлена претензія із вимогою виконання умов Договору та оплати на наш рахунок 115556,64 грн.
Відповідач не виконав свій обов`язок у встановлений договором строк, і не надав доказів виконання на день розгляду даної справи.
Умовами ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
За змістом ч. 1 ст. 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до приписів статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Суд вважає доведеним, що відповідачем прострочено виконання свого грошового зобов`язання.
Відповідачем не було оплачено отриманий товар в повному обсязі у визначений договором строк та не оплачено й на дату звернення до суду.
За приписами статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За змістом статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
У відповідності до частини 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідач доказів належного виконання своїх зобов`язань за договором не представив, доводи позивача не спростував.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору суд покладає на відповідача.
Судом встановлено, що позивачем сплачено лише 1733,35 грн судового збору, хоча відповідно до приписів ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем заявлено вимогу майнового характеру в сумі 115 556,64 грн, виходячи з вартості предмета спору судовий збір становити 2 270,00 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлений з січня 2021 року).
Оскільки позивачем сплачена сума менша, суд стягує недоплачену суму судового збору з нього дохід бюджету.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Меридіан 94" (Херсонська область, Генічеський район, с. Генічеська Гірка, вул. Набережна, 36-а, код ЄДРПОУ 43357642) на користь Фізичної особи-підприємця Сидоренко Тетяни Василівни ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в якості оплати за договором поставки меблів 115 556,64 грн. (сто п`ятнадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят шість гривень 64 копійок) та судовий збір в сумі 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Сидоренко Тетяни Василівни ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь держави 536,65 грн (п`ятсот тридцять шість гривень 65 копійок) судового збору на наступні реквізити: р/р UA908999980313111256000026001, Одержувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, назва банку: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст рішення складено та підписано 11.11.2021р.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2021 |
Оприлюднено | 12.11.2021 |
Номер документу | 100992605 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пінтеліна Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні