Справа № 365/499/21
Номер провадження: 2/365/364/21
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11 листопада 2021 року смт Згурівка
Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.
за участю секретаря судового засідання ХРУЩ Л.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі № 2 в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Згурівського районного суду Київської області із вищезазначеною позовною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входить: земельна ділянка розміром 1,7999 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Усівської сільської ради, кадастровий номер 3221986900:03:011:0037, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 981993 та житловий будинок загальною площею 55,50 кв.м., за адресою АДРЕСА_1 . Позивач є єдиним спадкоємцем. Позивач звернувся до нотаріуса, який повідомив йому про те, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини і рекомендував звернутись до суду. У встановлений законом строк позивач не звернувся із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що його батько помер в період карантинних обмежень. Після послаблення карантину позивач захворів, лікувався самостійно, бо не мав можливості звернутися до лікаря. На підставі вказаного вище просить суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном в один місяць з часу набрання рішенням суду законної сили. У випадку визнання позову відповідачем не застосовувати до нього вимоги ст. 141 ЦПК України.
В підготовче судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання були повідомлені належним чином. Позивач направив до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити за його відсутності. Уповноважений представник відповідача ОСОБА_3 направив до суду клопотання, в якому просить проводити розгляд справи у відсутність представника відповідача, позовні вимоги визнає в повному обсязі, знає та розуміє наслідки визнання вимог відповідачем.
На підставі ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання не проводилось.
Суд визнав можливим розглянути справу у підготовчому судовому засіданні у відсутність учасників справи, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін та їхня неявка не перешкоджає розгляду справи.
На підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення, враховуючи визнання позову відповідачем.
Відповідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову, враховуючи визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав.
Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом, як таке, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Обставини, викладені в позові підтверджуються наступним.
Дослідженими судом письмовими доказами встановлено, що ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 1,7999 га, кадастровий номер 3221986900:03:011:0037, яка розташована на території Усівської сільської ради (а.с. 9 - копія державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 981993) та на праві спільної часткової власності 1/2 частка домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10 - копія витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6 - копія свідоцтва про смерть).
Після смерті ОСОБА_2 його сину - позивачу ОСОБА_1 , як спадкоємцю першої черги за законом, відкрилась спадщина, до складу якої входять вище вказані земельна ділянка та житловий будинок (копія свідоцтва про народження - а.с.8).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
В силу ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не заводилась, заповіти та/або спадкові договори ним не складались (інформаційні довідки із Спадкового реєстру - а.с. 21, 22).
Спадкодавець ОСОБА_2 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті проживав один (а.с. 7 - довідка виконавчого комітету Згурівської селищної ради Броварського району Київської області від 22.09.2021 № 3.18-17/334).
Державний нотаріус Згурівської районної державної нотаріальної контори відмовив позивачу в оформленні його спадкових прав з тих підстав, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини та рекомендував звернутись до суду із заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 11 - відмова нотаріуса).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Як роз`яснено в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Позивач є єдиним спадкоємцем померлого, інші спадкоємці, зокрема спадкоємці за заповітом, відсутні. Спадкова справа до майна померлого не заводилась. У визначений законом строк позивач із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався. Позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки на час смерті ОСОБА_2 діяли карантинні обмеження, а після послаблення карантину позивач хворів, що перешкодило йому вчасно звернутися із заявою про прийняття спадщини. Позивач позбавлений можливості оформити свої спадкові права в нотаріальних органах через пропуск строку для прийняття спадщини.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позов та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю в один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили, як такий що був пропущений з поважних причин після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За клопотанням позивача суд не застосовує до відповідача Згурівської селищної ради Броварського району Київської області ст. 141 ЦПК України та понесені позивачем судові витрати залишає за ним.
На підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме грошові кошти у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок, що був сплачений ним 01.10.2021 згідно з квитанцією № 0.0.2286666609.1, оригінал якої міститься в матеріалах справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1217,1218,1261,1272 ЦК України, ст.ст.81,141,142,197,198,200,206,247,263-265,273 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю в один місяць з дня набрання цим рішенням суду законної сили, як такий що був пропущений з поважних причин після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Не застосовувати до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області ст. 141 ЦПК України.
На підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме грошові кошти у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок, що був сплачений ним 01 жовтня 2021 року згідно з квитанцією № 0.0.2286666609.1, оригінал якої міститься в матеріалах справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
На підставі п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи поновлює строки апеляційного оскарження, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Позивач: ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, місцезнаходження: вул. Українська, буд. 10, смт. Згурівка Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 04360296.
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ
Суд | Згурівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2021 |
Оприлюднено | 12.11.2021 |
Номер документу | 101005087 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Згурівський районний суд Київської області
Хижний Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні