Справа № 509/3499/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2021 року смт Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бочарова А.І.
при секретарі Сірман Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Овідіополь цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 ,
зацікавлена особа: ОСОБА_2
про
встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
14 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Овідіопольського районного суду Одеської області із зазначеною вище заявою, в якій просила суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що вона - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала разом із спадкодавцем - ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини, тобто на день смерті останньої - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати, ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого та зареєстрованого Йосипівською сільською радою Овідіопольського району Одеської області від 13.05.2011 року, про що в Книзі реєстрації смертей, зроблено відповідний актовий запис № 07.
Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, у вигляді земельної ділянки площею 4,79 га., з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, масив № 18 діл. № НОМЕР_3 , кадастровий номер 5123781600:02:001:0051.
У зв`язку з тим, що її мати хворіла на онкологію, ОСОБА_1 була вимушена на початку 2010 року оселитися разом з нею, з метою догляду. З того часу і по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявниця постійно проживала та вела спільне господарство разом із матір`ю, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою, виданою Маяківською сільською радою Біляївського району Одеської області, від 26.04.2021 року за № 368.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 вважала, що спадщину прийняла, в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, бо постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, але звернувшись до приватного нотаріуса Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області, Куркан Н.Ф., для оформлення своїх спадкових прав, отримала лише роз`яснення, в якому зазначено, що її заява щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , надійшла після спливу 6-ти місячного строку, встановленого ст. 1273 ЦК України, в зв`язку з чим в неї не має законних підстав завести спадкову справу, а для того, щоб оформити право на спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, їй було рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В судове засідання заявниця не з`явилась, але подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, заявлені вимоги підтримала.
Заінтересована особа в судове засідання не з`явилась, але також подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, заявлені вимоги підтримала.
Ознайомившись з заявою, дослідивши надані суду письмові докази по справі, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України доказами у цивільному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ст. 81 ЦПК України).
Отже, у силу вимог ст. ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають юридичне значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла, ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого та зареєстрованого Йосипівською сільською радою Овідіопольського району Одеської області від 13.05.2011 року, про що в Книзі реєстрації смертей, зроблено відповідний актовий запис № 07.
Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, у вигляді земельної ділянки площею 4,79 га., з цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, масив № 18 діл. № НОМЕР_3 , кадастровий номер 5123781600:02:001:0051.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 , а тому в силу ст. 1261 ЦК України ОСОБА_1 має право на спадкування після смерті ОСОБА_3 , як спадкоємець першої черги за законом. Іншим спадкоємцем за законом є її сестра ОСОБА_2 .
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У зв`язку з тим, що мати заявниці хворіла на онкологію, ОСОБА_1 була вимушена на початку 2010 року оселитися разом з нею, з метою догляду. З того часу і по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявниця постійно проживала та вела спільне господарство разом із матір`ю, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою, виданою Маяківською сільською радою Біляївського району Одеської області, від 26.04.2021 року за № 368.
ОСОБА_1 вважала, що спадщину прийняла, в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, бо постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, але звернувшись до приватного нотаріуса Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області, Куркан Н.Ф., для оформлення своїх спадкових прав, отримала лише роз`яснення, в якому зазначено, що її заява щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , надійшла після спливу 6-ти місячного строку, встановленого ст. 1273 ЦК України, в зв`язку з чим в неї не має законних підстав завести спадкову справу, а для того, щоб оформити право на спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, їй було рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що прийняття спадщини має важливе практичне значення: з ним пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї.
Отже, для того, щоб набути право на спадщину, спадкоємці за заповітом або за законом мають прийняти її у порядку та у строки, встановлені законом.
Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
У п. 23 Постанови № 7 від 30 травня 2007 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Також передбачено, що відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд вправі розглядати справи про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно а/з № 07 від 13.05.2011 року, виданого Виконавчим комітетом Йосипівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, дійсно була зареєстрована та проживала з 30.06.2003 року за адресою: АДРЕСА_1 , проживали однією сім`єю, вели спільне господарство разом з донькою - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, в силу ч. 3 ст. 1268 ЦК України ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 .
Суд вважає, що встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини має для заявника юридичне значення. Юридичний факт встановлюється з метою реалізації заявником права на отримання спадщини після смерті матері ОСОБА_3 .
Отже, з огляду на вищезазначене, беручи до уваги всі обставини справи, докази, надані заявником та безпосередньо досліджені в судовому засіданні, суд робить висновок, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини підлягає задоволенню.
Встановлення цього факту має для заявника юридичне значення, адже дозволить їй реалізувати своє право на спадщину після смерті матері.
Заявник позбавлений можливості в іншому порядку встановити вищезазначений факт, тому суд ухвалює рішення про задоволення заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1261, 1268 ЦК України, ч.2 ст. 247, ст.ст. 259, 263, 264, 265, 273, 315, 354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа: ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , постійно проживала разом із спадкодавцем - ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини, тобто по день смерті останньої - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя: А.І. Бочаров
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2021 |
Оприлюднено | 12.11.2021 |
Номер документу | 101012489 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Бочаров А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні