Пр.№ 2/155/752/21
Справа № 155/1418/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2021 року м.Горохів
Горохівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.
при секретарі судового засідання Ревуцькій М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом адвоката Овсієнка Сергія Анатолійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Берестечківської міської ради про визнання права власності на спадкове майно та встановлення юридичного факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Овсієнко С.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся з вищевказаним позовом до Берестечківської міської ради, зазначаючи у позовній заяві про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивачки - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на належне майно, а саме земельну ділянку площею 1,31 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер: 0720881400:01:001:0523, право власності на яку посвідчено державним актом серії ВЛ №052533. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачки та син спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_4 . Позивачка є єдиною спадкоємицею майна померлого діда за правом представлення, яка прийняла спадщину шляхом постійного проживання із спадкодавцем. 02 жовтня 2003 року спадкодавець ОСОБА_2 знявся із реєстрації в с.Горішне Горохівського (Луцького) району для вибуття в м.Луцьк, де проживав із позивачкою за адресою АДРЕСА_1 , без реєстрації. З метою оформлення своїх спадкових прав позивачка звернулась до нотаріуса, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із недоведеністю факту прийняття спадщини, а саме постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Тому представник позивачки просить встановити факт постійного проживання позивачки разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , а також визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 1,31 га, кадастровий номер: 0720881400:01:001:0523, яка призначена для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалами судді від 05.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та витребувано матеріали спадкової справи.
У підготовче судове засідання представник відповідача Берестечківської міської ради не з`явився, однак до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги визнає повністю.
У підготовче судове засідання адвокат Овсієнко С.А. та позивач ОСОБА_1 не з`явилися, однак в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що даний позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Із державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВЛ №052533 вбачається, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 1,31 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, та розташована на території Горішненської сільської ради, кадастровий номер: 0720881400:01:001:0523.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Луцьк Горохівського району Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 06 вересня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області (а.с.18).
Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 СК України стверджується, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьком є ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_5 .
Із повторного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Луцьк.
Як встановлено судом ОСОБА_6 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , є дочкою ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 .
В зв`язку з укладенням шлюбу ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_1 , що стверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 .
Із копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 вбачається, що позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 в м. Луцьк Волинської області, з 24.12.2010 року по 02.10.2015 року місце її проживання було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно лікарського свідоцтва про смерть №49 від 04 вересня 2014 року, ОСОБА_2 , місце проживання якого не зареєстровано, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луцьку Волинської області, смерть настала у невістки по АДРЕСА_1 .
За відомостями адресно-довідкового підрозділу Управління Державної міграційної служби у Волинській області Сай А.М. з 02 жовтня 2003 року знятий з реєстрації в с.Горішне Горохівського району Волинської області, вибув у місто Луцьк Волинська область, що стверджується довідкою про реєстрацію місця проживання (а.с.15).
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України встановлено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
В п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, зокрема суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Досліджені судом докази вказують на той факт, що позивачка ОСОБА_1 постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №66748060 вбачається, що заповіт ОСОБА_2 не посвідчувався.
Згідно ч.1, 2 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Із копії спадкової справи №150/2021, заведеної 06.10.2021 року приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області Волошином С.А. після смерті ОСОБА_2 , вбачається, що крім позивачки, із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 06.10.2021 №78/02-31 позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із необхідністю подання доказів про прийняття спадщини.
Відповідно п. "г" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України однією з підстав виникнення права власності на земельну ділянку, є прийняття спадщини.
Згідно статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку у порядку спадкування переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Отже, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , прийняла спадщину в установленому порядку, є спадкоємцем майна померлого за правом представлення та має право на спадкування тієї частки спадщини, яка належала б за законом її батьку ОСОБА_4 якби він був живим на час відкриття спадщини, а тому суд встановлює факт, який позивач просить та визнає за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,31 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер: 0720881400:01:001:0523), право власності на яку посвідчено державним актом серії ВЛ №052533, виданим Горохівською районною державною адміністрацією 17.08.2004 року, як на спадкове майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст.12, 13, 259, 264-265, 315 ЦПК України, ст.ст.1217, 1222, 1264, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за правом представлення після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку площею 1,31 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер: 0720881400:01:001:0523), право власності на яку посвідчено державним актом серії ВЛ №052533, виданим Горохівською районною державною адміністрацією 17.08.2004 року.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , жителька АДРЕСА_2 .
Представник відповідача: Берестечківська міська рада, ЄДРПОУ 040512262, місто Берестечко вулиця Шевченка, 2, Волинської області.
Повний текст рішення виготовлено 05.11.2021.
Головуючий
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2021 |
Оприлюднено | 12.11.2021 |
Номер документу | 101023593 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Адамчук Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні