Рішення
від 02.11.2021 по справі 506/443/21
КРАСНООКНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/443/21

Провадження № 2/506/130/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.11.2021 року с.м.т. Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області в складі

головуючого судді Чеботаренко О.Л.

за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Окни цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,

В С Т А Н О В И В:

25 червня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

У позовній заяві ОСОБА_1 просила встановити той факт, що вона та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період часу з 2013 року до грудня 2020 року. В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вони були зареєстровані та проживали в одному будинку, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки. Протягом їх спільного проживання вони піклувалися один про одного, мали спільний бюджет, яким розпоряджалися разом, робили невеликі косметичні ремонти, витрачали кошти на спільні потреби. Реєструвати шлюб вони не поспішали, так як в цьому не було потреби. В липні 2020 року ОСОБА_3 захворів, йому поставили діагноз рак шкіри, а 05 грудня 2020 року його паралізувало, після чого він не міг ходити, розмовляти та самостійно себе обходити. За весь час його хвороби вона за ним доглядала, останні дні його життя вона провела біля нього.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,2500 га, кадастровий номер 5123181700:02:001:0023, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №192438, а також житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . В січні 2021 року вона звернулася до Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори Одеської області з метою отримання свідоцтва про право на спадщину на майно, яке належало ОСОБА_3 , однак їй було роз`яснено, що так як між нею та ОСОБА_3 шлюб зареєстровано не було, то документом, який може підтвердити факт її проживання зі спадкодавцем однією сім`єю як жінки та чоловіка не менш як 5 років до дня відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , може бути лише відповідне рішення суду, що дасть їй можливість претендувати на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , в якості спадкоємця за законом четвертої черги. Крім неї, з заявою про прийняття спадщини звернувся також рідний брат ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , який є відповідачем у даній справі. Тому, оскільки виник спір про право, вона змушена звернутися до суду з даною заявою в порядку позовного провадження.

Ухвалою від 30.06.2021 року позовна заява була залишена без руху.

Після усунення недоліків позовної заяви та отримання інформації про зареєстроване місце проживання відповідача, 15.07.2021 року позовна заява прийнята судом до розгляду та відкрито провадження у справі.

09.09.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач на задоволенні позову наполягала з підстав, зазначених у позовній заяві, доповнивши, що вона прожила з ОСОБА_3 з 2013 року, спочатку жили у неї, а потім з травня того ж року у нього. Коли перейшли в його будинок, там нічого не було, вони робили разом ремонт, купували техніку. Шлюб вони не реєстрували, так як не бачили в цьому потреби, хоча ОСОБА_3 декілька разів пропонував їй зареєструвати шлюб, але вона вирішила, що їм це не потрібно, так як їм і так добре. Вона вважала його і його сім`ю своєю сім`єю. У 2014 році він пішов в АТО і вона рік його чекала. У 2020 році у нього виявили рак, він лікувався, потім його паралізувало, він лежав 4 тижні, вона його доглядала, але він помер. Вона самостійно здійснювала його поховання, родичі не допомагали. Так як ОСОБА_3 говорив, що все має залишитись їй, то вона звернулась до нотаріуса. Після того, як минуло 40 днів після смерті ОСОБА_3 , відповідач попросив у неї свідоцтво про смерть і документи на землю, вона йому віддала. Після цього відповідач та його брат почали вимагати документи на будинок.

Відповідач позов не визнав, пояснивши, що позивач та його рідний брат ОСОБА_3 дійсно проживали разом, як чоловік і жінка громадянським шлюбом з 2013 року до дня смерті ОСОБА_3 , однак жили вони погано, постійно то сварились, то мирились. Бувало, що вона залишала брата, коли той випивав, на декілька днів та йшла то до доньки, то ще в когось жила. У нього були добрі відносини з братом ОСОБА_3 і він не чув, щоб той говорив, що спадщина має залишитись позивачу.

Суд, заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.11/.

Як вбачається з копії паспорта позивача, на сторінці 10 сімейний стан , відомості щодо реєстрації шлюбу відсутні /а.с.8/.

Згідно з довідкою старости Дубівського старостинського округу Окнянської селищної ради №46 від 08.02.2021 року, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований і проживав по АДРЕСА_1 і виписаний у зв`язку зі смертю. До складу зареєстрованих у домоволодінні на день смерті ОСОБА_3 входить співмешканка ОСОБА_1 , з якою вони проживали разом протягом 8 років і вели спільне господарство /а.с.10/.

Відповідно до облікової картки об`єкта господарського обліку за 2011-2015 р.р.. в с.Дубове Окнянського району в господарстві №0093 разом з ОСОБА_3 також була зареєстрована ОСОБА_1 , яка вказана як співмешканка /а.с.15-18/.

Як вбачається з копії довідки про склад сім`ї, виданої ОСОБА_3 29.09.2015 року, до складу його сім`ї входить співмешканка ОСОБА_1 /а.с.20/.

Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 від 08.02.2021 року, ОСОБА_1 проживає в с.Дубове в будинку, який перебуває в задовільному стані. В будинку є всі умови для проживання. До ІНФОРМАЦІЯ_1 проживали разом з 2013 року зі співмешканцем ОСОБА_3 , який вибув у зв`язку зі смертю /а.с.19/.

Відповідно до довідки старости Дубівського старостинського округу Окнянської селищної ради від 08.02.2021 року, ОСОБА_1 згідно погосподарської книги №1 з 2013 року дійсно проживала разом з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . /а.с.21/.

Також на підтвердження факту проживання позивача з ОСОБА_3 позивачем долучено до матеріалів справи копію їх спільних сімейних фотознімків, оригінали яких були оглянуті в судовому засіданні /а.с.22/.

Крім того, факт, про встановлення якого просить заявник, підтверджується поясненнями свідків.

Так, свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що вона проживає в с.Дубове з дитинства та їй відомо, що позивач проживала разом з ОСОБА_3 . У 2014 році їй робили операцію та вона пам`ятає, що запрошувала ОСОБА_3 щось у неї ремонтувати і на той час він вже жив разом з позивачем. Всі знали, що вони чоловік і жінка. Бувало, як ОСОБА_3 вип`є, то позивач йшла з дому ночувати в іншому місці, а на другий день бігла назад. Вдома у них вона не була, але бачила, що позивач то в глині, то в фарбі, також вони тримали господарство. В магазин вони ходили і разом, і окремо, брали кредити та розраховувались. Борги в магазин віддавали обоє. У ОСОБА_3 є двоє дітей, але вони не приїздили в с.Дубове. Діти позивача приходили, допомагали їм.

Свідок ОСОБА_5 пояснила, що вона пам`ятає, що позивач точно проживала з ОСОБА_3 як чоловік і жінка з 2013 року, вона ходить повз їх будинок, бувала у дих вдома. Вони жили разом постійно, тримали господарство. Бюджет у них був спільний, вони разом купували техніку. Діти приходили в гості і внук ріс біля них. Вона чула, що ОСОБА_3 пропонував позивачу зареєструвати шлюб, але чому не зареєстрували ,їй невідомо.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що він є рідним братом ОСОБА_3 . Позивач проживала з його братом, але коли з ним щось ставалось, чи пізно приїздив з роботи, чи випив, то вона тікала. Після АТО він прийшов не здоровий, були приступи, вона теж тікала, може, боялась. Ремонт дійсно вони робили разом. У них було господарство, була птиця. Щодо бюджету, то брат працював та добре заробляв. Коли брат захворів, то лікували за його гроші. Поховання здійснювали також за його гроші, які він отримав за продаж землі, але з похованням він допомагав як матеріально, так і фізично. Після смерті брата, поки позивач проживала в його будинку, то позабирала звідти багато речей.

Таким чином, суд вважає, що факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2013 року по день смерті ОСОБА_3 підтверджений.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,2500 га, кадастровий номер 5123181700:02:001:0023, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №192438, а також житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.12, 13/.

Відповідно до ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Як вбачається із наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою копії спадкової справи №15/2021, відкритої до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , заявник зверталася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті останнього, однак їй було роз`яснено, що з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, як особі, яка проживала однією сім`єю зі спадкодавцем, їй необхідно встановити факт проживання однією сім`єю з ОСОБА_3 не менш як 5 років до дня його смерті, для чого їй слід звернутися до суду.

Крім того, в зазначеній спадковій справі є заява про прийняття спадщини від відповідача ОСОБА_2 , який є рідним братом спадкодавця. Вказана заява надійшла до нотаріальної контори 22.03.2021 року, тобто в межах визначеного ст.1270 ЦК України шестимісячного строку.

Окрім того, в спадковій справі наявна копія свідоцтва про право на спадщину за законом, яке було видане ОСОБА_3 після смерті матері ОСОБА_7 на 1/2 частку земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,36 га, кадастровий номер 5123181700:01:002:0078, розташованої на території Дубівської сільської ради Окнянського району Одеської області. На вказану частку земельної ділянки 30.06.2021 року відповідачу видано свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 .

Шлюб між позивачем та ОСОБА_3 зареєстрований не був, тому для прийняття спадщини після смерті останнього позивачу необхідно встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу не менш як п`ять років до смерті ОСОБА_3 в судовому порядку.

Відповідно до п.п.4.1, 4.2 п.4 Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за 282/20595, нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, перевіряючи наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу зазначеного свідоцтва, вимагає документи, які є доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем. Такими доказами можуть бути свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, копії рішень суду, що набрали законної сили про встановлення факту родинних та інших відносин.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки факт, про встановлення якого просить позивач, доведений наданими доказами, а встановлення вказаного факту підтвердить її статус спадкоємця за законом четвертої черги після смерті ОСОБА_3 .

Керуючись ст.ст. 10, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: с.Дубове Подільського /раніше Окнянського/ району Одеської області, РНОКПП НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу задовольнити повністю.

Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу понад п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 листопада 2021 року.

СуддяО. Л. Чеботаренко

СудКрасноокнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення02.11.2021
Оприлюднено16.11.2021
Номер документу101065484
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —506/443/21

Рішення від 02.11.2021

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 15.07.2021

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 30.06.2021

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні