Рішення
від 15.11.2021 по справі 408/4324/19-ц
БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 408/4324/19-ц

Провадження № 2/408/336/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2021 року Біловодський районний суд Луганської області, в складі:

головуючого: судді Булгакової Г.В.

при секретарі: Ришковій Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Біловодськ Луганської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Довжанської міської ради Луганської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеною заявою до відповідача Довжанської міської ради Луганської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування, посилаючись на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, яка складається з автомобіля FORD Focus Trend, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску та належав померлому на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

В березні 2014 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Свердловського міського нотаріального округу Луганської області Аржинт І.П.

17 березня 2014 року вищезазначеним приватним нотаріусом була заведена спадкова справа за № 9/2014, але у зв`язку з початком бойових дій на сході України вона не оформила належні документи.

13 листопада 2017 року позивач звернулась до державного нотаріуса Марківської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але їй було відмовлено у зв`язку з тим, що архів приватного нотаріуса Свердловського міського нотаріального округу Луганської області Аржинт І.П. залишився на непідконтрольній українській владі території, а з поданих документів немає можливості встановити та перевірити коло осіб, які звернулись для прийняття спадщини або відмовились від неї.

А тому, оскільки за даних обставин відсутні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, позивач вимушена звернення до суду з наявним позовом, в якому просить суд визнати за нею право власності на автомобіль FORD Focus Trend, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску та належав померлому на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

Позивач в судове засідання не з`явилася . Просила суд розглянути справу за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Про час, місце і дату слухання повідомлений належним чином. Письмові заперечення проти позову в установлений законом строк не надав.

Зі згоди позивача суд ухвалює проводити заочний розгляд справи, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Позивач ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 виданого 24 жовтня 1991 року відділом ЗАГС Свердловського ГІКа Луганської області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , актовий запис № 65, виданого відділом ДРАЦС РС Свердловського МУЮ у Луганській області .

Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається із автомобіля FORD Focus Trend, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску та належав померлому на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

Із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 02-31 від 13 листопада 2017 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 зверталася до нотаріальної контори з питань оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , та нотаріус вивчивши подані позивачем документи встановив, що приватним нотаріусом Свердловського міського нотаріального округу Луганської області Аржинт І.П.була заведена спадкова справа за № 9/2014, архів приватного нотаріуса залишився на тимчасово окупованій території, а саме у місті Довжанськ (колишня назва - Свердловськ) Луганської області, а з поданих ОСОБА_1 документів не має можливості встановити або перевірити коло осіб, які звернулись для прийняття спадщини або відмолись від неї. З огляду на це нотаріус не мав можливості видати свідоцтво про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Дійсно Витягом № 36895032 від 17.03.2014 року підтверджується, що після смерті ОСОБА_2 приватним нотаріусом Свердловського міського нотаріального округу Луганської області Аржинт І.П. 17 березня 2014 року була заведена спадкова справа № 9/2014.

Таким чином в судовому засіданні встановлено, що після смерті ОСОБА_2 з заявою про прийняття спадщини звернулася саме позивач ОСОБА_1 , а її зі спадкодавцем син ОСОБА_3 звернувся з заявою про відмову від прийняття спадщини, таким чином ОСОБА_1 прийняла спадщину, але у неї відсутні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про спадщину на вказану земельну ділянку, оскільки архів приватного нотаріуса Свердловського міського нотаріального округу Луганської області Аржинт І.П., яким була заведена спадкова справа, залишився на тимчасово окупованій території, у місті Довжанськ (колишня назва - Свердловськ) Луганської області.

Відповідно до ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному Законом.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України.

Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення - ч.1ст.1225 ЦК України.

Пунктом 23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначає у постановах від 25 грудня 2013 року по справі 6-35295св13 та 28 травня 2014 року по справі 6-10784св14 в судовому порядку право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України) та є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Отже, оскільки позивач ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину, але не має можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтва про спадщину на вищевказаний транспортний засіб, суд вважає, що є підстави для визнання за позивачем права власності на автомобіль FORD Focus Trend, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску та належав померлому на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

Вирішуючи питання про судові витрати, суд, керуючись принципом диспозитивності цивільного процесу, беручи до уваги, що відповідач Довжанська міська рада Луганської області безпосередньо права позивача не порушувала, вважає за можливе не стягувати на користь позивача понесені ним судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.265-268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ), адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , до Довжанської міської ради Луганської області, код ЄДРПОУ 25992043, адреса місцезнаходження: Луганська область, м.Довжанськ (колишня назва - м.Свердловськ), вул.Енгельса, буд.42, про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ), право власності на автомобіль FORD Focus Trend, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію заочного рішення надіслати сторонам.

Заочне рішення може бути переглянуте Біловодським районним судом Луганської області за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Біловодський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Головуючий суддя: Г.В. Булгакова

СудБіловодський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення15.11.2021
Оприлюднено16.11.2021
Номер документу101072833
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —408/4324/19-ц

Ухвала від 02.12.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 15.11.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Рішення від 15.11.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Булгакова Г. В.

Ухвала від 17.08.2021

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Соболєв Є. О.

Ухвала від 12.12.2019

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Кускова Т. В.

Ухвала від 12.12.2019

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Кускова Т. В.

Ухвала від 13.11.2019

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Кускова Т. В.

Ухвала від 10.07.2019

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Кускова Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні