Справа № 686/18041/21
Провадження № 2-о/686/296/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2021
15 листопада 2021 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді - Чевилюк З.А.
за участі секретаря - Перун А.М.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Приватний нотаріус Хмельницького міського нотаріального округу Твердохліб Галина Григорівна, третя особа Хмельницька міська рада про встановлення юридичного факту,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 та є її матір`ю. Заявник є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3
24 червня 2015 року ОСОБА_3 складено заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Твердохліб Г.Г., відповідно до якого ОСОБА_3 заповіла заявнику земельну ділянку, площею 2,1999 га, кадастровий номер 6820982300:03:004:0167, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .
З липня 2020 року заявник разом з своїм чоловіком ОСОБА_4 фактично проживають у приватному будинку за адресою АДРЕСА_1 .
У зв`язку із необхідністю догляду за мамою заявниці ОСОБА_3 внаслідок погіршення стану її здоров`я, заявник проживала разом з нею за адресою АДРЕСА_1 з березня 2015 року по день її смерті.
В період з 22.03.2017 року по 26.05.2020 року заявник отримувала допомогу по догляду за матір`ю ОСОБА_3 .
В жовтні 2020 року стан матері погіршився і для надання необхідної медичної допомоги довелося розмістити її у КНП Тернопільській обласній лікарні ХОСПІС Тернопільської обласної ради.
Після смерті матері заявниця займалась організацією її поховання.
Заявник для оформлення спадщини звернувся до приватного нотаріуса Твердохліб Г.Г., яка відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, що стало підставою звернення до суду.
Заявники та її представник заяву підтримали та просили її задоволити. Заінтереована особа та третя особа до суду не з`явились;подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 підтвердили суду факти, на які посилається заявник.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд знаходить заяву підлягаючою задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Заявниця є донькою померлої та змінювала прізвище у зв`язку із одруженням, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .
24 червня 2015 року ОСОБА_3 складено заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Твердохліб Г.Г., відповідно до якого ОСОБА_3 заповіла заявнику земельну ділянку, площею 2,1999 га, кадастровий номер 6820982300:03:004:0167, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_3 з березня 2015 року по день її смерті у зв`язку з необхідністю здійснення стороннього догляду за останньою, внаслідок погіршення стану здоров`я.
В період з 22.03.2017 року по 26.05.2020 року заявник отримувала допомогу по догляду за матірю ОСОБА_3 .
В жовтні 2020 року стан матері погіршився і для надання необхідної медичної допомоги довелося розмістити її у КНП Тернопільській обласній лікарні ХОСПІС Тернопільської обласної ради.
Після смерті матері заявниця займалась організацією її поховання.
Заінтересована особа та третя особа не висловили заперечень проти встановлення факту, про який просить заявник. Свідки підтвердили обставини, на які послалась заявник.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пунктах 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
У статті 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Таким чином, місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Згідно статті 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що законодавець не пов`язує місце відкриття спадщини з місцем реєстрації спадкодавця, а відповідно до статті 1221 ЦК України ототожнює його з останнім місцем проживання останнього, яке може знаходитися поза межами його реєстраційного обліку.
При цьому, відсутність реєстрації спадкодавця за останнім його місцем проживання, зокрема за місцем проживання спадкоємця, не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини частини третьої статті 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів
Отже, оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд знаходить достатньо підстав для встановлення заявленого факту.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 81, 258,294, 315,319,354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву задоволити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги .
Заявниця: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа:Приватний нотаріус Хмельницького міського нотаріального округу Твердохліб Галина Григорівна, м.Хмельницький, вул.Свободи 47,оф.4.
Третя особа:Хмельницька міська рада, м.Хмельницький, вул.Гагаріна 3.
Повний текст виготовлено 15 листопада 2021 року.
Головуючий суддя: З.А.Чевилюк
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2021 |
Оприлюднено | 16.11.2021 |
Номер документу | 101087779 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Чевилюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні